Extraliga 2017/8

 

Již nějakou dobu jsou známy sestavy všech týmů, pojďme se na ně podívat.

Jako jednička zůstává 1.Novoborský ŠK, který do týmu zařadil další zahraniční posilu (určitě kvůli Poháru) a to sice Markuse Raggera(2659). Nicméně přece jen sestava Nového Boru tak trochu šokuje. Proč?

Odešel Zbyněk Hráček(!!) a pro mě velmi překvapivě Nový Bor nevzal za něj žádnou českou posilu, tedy tzv kmenového hráče. Nový Bor má na soupisce pouze šest českých hráčů, což je tedy velmi málo. Stačí aby David jel na nějaký turnaj a jeden hráč onemocněl (což se může lehce stát) a v ten moment Bor nedá ani českou pětku, ačkoliv by mu tu ani nemuselo vadit 🙂

Počítám s tím, že Nový Bor ještě nějakého hráče dopíše.

Zbyněk Hráček (pro mě velmi překvapivě) odešel do JTEKT Pardubic. Myslel jsem si, že půjde do týmu Lysé nad Labem. Tým Pardubic se tímto stává podle první osmičky ELA dvojkou a vážným favoritem o boj o titul. Pardubice mají velmi silné tři cizince: GMMatlakova, GMDudu a GMMovsesiana. S českou pětkou GMHráček, GMVotava, GMPetr, FMPůplán a IMKonopka (nebo GMJírovský) mohou ohrozit i Nový Bor.

Jako trojka tím pádem je tým Výstaviště Lysá nad Labem. Tým zůstal stejný a nadále se bude opírat o pětici českých velmistrů: GMŠtoček, GMPlát, GMKrejčí, GMOral a GMJansa (GM Mirumin). A pak o zahraniční hráče GMPonomariova, GMNajera a GMLandu.

Tým Lysé je silnější než před rokem. Protože hlavní dva jejich tahouni v minulém ročníku – velmistři Plát a Krejčí se derou vpřed. Když píši tento článek, tak Honza skvěle hraje na MITROPĚ a Vojta má už LIVE elo přes 2550. Z obou rostou hráči A týmu reprezentace. Zatímco u Nového Boru trošku čeští hráči stagnují (ale samozřejmě stále se jedná o obry jako jsou David Navara a Viktor Láznička), tak u Lysé je tomu naopak.  A skvěle hraje i Jirka Štoček, který těsně atakuje hranici 2600 elo.

A dále už není jasné pořadí. Protože odstupy jsou minimální.

Ale přece jenom na čtvrté místo musím zařadit tým BŠŠ Frýdek-Místek. Tento tým má velmi silné české hráče: GMRausis, IMRojíček a pak skoro IMSzotkowski a dále IMZwardoň,IMBureš a IMJasný. Cizinci zůstavají stejní jako vždycky a pkud F-M nastoupí komplet, může potrápit/porazit kohokoliv.

V extralize – stejně jako před rokem – jsou dva brněnské týmy. Mimochodem to jenom ukazuje na velký rozmach šachu v Brně! 

Tým ŠK DURAS BVK Královo pole před rokem těžce bojoval o záchranu. Tento ročník tomu ale asi tak nebude. Tým posílil.  Sice jim odešel Pavel Šimáček, ale mají daleko silnější a hlavně stabilnější kádr díky zahraničním posilám. První tři hráči mají elo rating skoro 2600. A pak mají klasickou velmi dobrou českou šestku: IMPonížil, GMPolák, IMBlahynka, skoroIM Roubalík a pak ještě dva zkušení IM: IMChytílek a IMVyskočil. Pokud se tým bude scházet a budou hrát zahraniční hráči, nebudou mí vůbec problémy s udržením.

To druhý brněnský tým Moravská Slavia Brno to bude mít těžší. Sice mají také velmi dobré tři cizince, ale domácí hráči už tak silní nejsou jako u Durasu. Nicméně ořezávátka to také nejsou 🙂 Opírají se o GMKaloda (jak je to dlouho Rade co jsi nehrál extraligu? 🙂 ) a GMBlatného. Pak další čeští hráči jsou FMVojta, FMObšívač a IMPisk. Myslím si, že tento tým bude bojovat o záchranu.

Velmi omládl tým ŠK ZIKUDA Turnov. Tento tým se docela dost obměnil a podle mě udělal jenom dobře. Opírá se o klasickou cizineckou legii s GMFtáčníkem a GMCyborowskim, ale pozor ne jedničce je eso v podobě GMRodshteina(!) A čeští hráči jsou: IMŠimáček, IMVykouk (bude co nevidět IM),IMKraus, IMČech a FMVlasák. A v záloze IMSodoma a IMStudnička. Pokud tento tým bude nastupovat kompletní, pak bude bojovat o dobré umístění, nebo jinak řečeno, sestup by je mohl trápit pouze ve snu.

Největší favorit na sestup je tým TJ Tatran Litovel. Tento tým vlastně neměl v extralize hrát, ale díky tomu, že se tým Jičína odhlásil z extraligy, pak se udělalo místo. Je sympatické, že se tým Litovle rozhodl hrát nadále.  Určitě to pro všechny hráče bude dobrá škola a budou se bavit. Kdy si zase zahrají s českou špičkou a silnými velmistry?

Černého Petra tento rok může klidně „vylosovat“ tým ŠK Města Lysá nad Labem. Protože jediný cizinec zůstal IMPetényi. Na první šachovnici je největší česká naděje IMNguyen. Jsem na Vana zvědav jak obstojí na super těžké první šachovnici. Ale je skvělé, že má takovou možnost. Ale tento tým to bude mít velmi těžké s udržením.

A ještě jsem zapomněl na pražský tým Unichess. Mají tři cizince: GMPetríka, GMJurčíka a IMJurčíka. Opírají se o tři velmi silné české hráče: GMMichalík, IMČernoušek, GMBernášek. Ale i dále mají silné hráče: IMJirka, Svoboda Václav a FM Svoboda Svaťo (oba mají přes 2400!). A ještě v záloze je silný FMRýdl. Myslím si, že se tento tým – pokud se nesejde totální pokles formy – klidně zachrání a může potrápit i favority. KDYBY se přibrali tři silní cizinci, pak by mohli atakovat příčky nejvyšší.

A na konec jsem si nechal to nejlepší 🙂 Jj, Ostravu.

Labortech Ostrava posílil o Ríšu Biolka jr. a pak „zarošoval“ v podobě stažení Víti Rašíka na zadní šachovnici. Labortech byl vždycky silný, ale teď je ještě silnější! Opírá se o klasickou polskou trojku a pak má české hráče: GMVelička, FMKočiščák, IMBiolek junior, GMRašík, GMTalla a IMBiolek senior. To je síla! Labortech může s touto sestavou porazit kohokoliv.

A nakonec můj tým ŠK Slavoj Poruba. Tým zůstal úplně stejný. V předu silní polští velmistři (zopakuje Saša loňský výsledek?) A pak čeští hráči: GMCvek, IMMalinovský, IMKaňovský, FMAdámek, FMCaletka a IMKlíma a IMSosna. Máme dobrý tým 🙂 Můžeme hrát klidně i o medaile, ale bude hodně záležet jak si čeští hráči potykají s formou – naši polští kamarádi hrají vždy velmi dobře. Jejich stabilitu jim jenom můžeme závidět a hlavně se od nich učit 🙂 (spočívá to ve smaženém sýru?? 🙂 ) Jsem zvědav na naše zadní šachovnice. Tam se často láme zápas.

Už se těším! 

9 thoughts on “Extraliga 2017/8

 1. včera jsem nad tím přemýšlel a nedošel jsem k závěru :o) Jestli je dobře nebo ne. NB nastavil nový? trend, dal na soupisku 9 silných C. Tedy má jistotu, že tři nastoupí pokaždé a to jim zajistí titul. Ostatní asi mohou být rádi, že pravidlo 3 platí. Mě NB trošku „zklamal“ v tom, že ještě nezlákal nějakého opravdu TOP hráče, na kterého by si fanoušci mohli přijít šáhnout. Na boje v extralize se těším.

  1. Českou ligu vyhrávají čeští hráči 🙂 Protože třeba Pardubice nemají horší cizince, myslím trojku. Možná o trochu elově, ale…Matlakov porazil Aroniana a vůbec jde nahoru, mladý Duda jakbysmet a Sergej je stále borec. Ale stále hrát nebudou, proti Boru bych si tipl, že ano.
   NB má Davida a Viktora. To je ohromná síla. Pak mají Vlastu Babulu, Štěpána Žilku, Tadeáše Kriebela a Petra Hábu. Stále excelentní sestavu, ale bez Zbyňka samozřejmě slabší. Na druhou stranu NB zjevně nechce, aby se opakoval loňské Brno, kde zdaleka neměli cizince jak by chtěli. Pokud budou vždy 3 silní cizinci, je NB velký favorit. Ale je sympatické, že už 2 týmy ho mohou (reálně) ohrozit.

 2. Dobrý den,
  otázka trochu mimo mísu.
  Kdo má větší šance vyhrát Mistrovství světa FIDE 2017, Aronian nebo Liren a kdyby jste to mohl trošku rozvést, proč?
  Mně se osobně více líbí hra Ding Lirena a myslím si, že hraje perfektně( bojovně, hraje dlouhé hry a dost nátlakově a vytváří šance, není to takový ten tip, co by za černé rychle vzal remízu a snažil se vyhrát s bílými, osobně se mi tento přístup vůbec nezamlouvá).

  Děkuji moc za reakci!

 3. Dobrý den,
  děkuji za otázku. Chtěl jsem o tom napsat článek, ale na to už mi nezbyly síly ani čas.
  Ding Liren postoupil zaslouženě, GM So neměl šanci a Číňan mohl vyhrát už dříve. Levon Aronian to měl o dost těžší, ale teď je MVL velmi silný soupeř a myslel jsem si, že Levona vyřadí. Vůbec je možné, že MVL je nyní nejsilnější na světě, nebo určitě patří do první trojky. Kdyby hrál zápas s MC tak nevím nevím, Norovi bych více jak 50% nedával.
  Ding Liren hraje výborně, mám obavu, že Levona vyřadí, fandím totiž Levonovi 🙂 Kdyby si měl tipnout, dal bych 60% Číňanovi. Proč? Je to jen citem, ale mám dojem, že má větší touhu a zřejmě bude mít i větší podporu. Čína je už šachová velmoc, větší než Arménie, to může hrát velkou roli – myslím pomoc v tomto krátkém zápase.

  1. Co si mám představit pod tím pojmem ,,podpora,,?
   Jako že měl díky větším finančním prostředkům od Číny kvalitnější přípravu na turnaj?

   1. To ne, myslím podporu od Čínských (spolu)hráčů. Je to samozřejmě spekulace (nevím nakolik si pomáhají), ale Čína má mnoho skvělých velmistrů a teoretiků a taková pomoc od Wang Yue, Bu či Wei Yi atd. může hrát velkou roli.
    Ding Liren bude bojovat v turnaji kandidátů – myslím, že postupují oba finalisté, takže hlavní cil má splněný.

    1. Aha, děkuji za objasnění.
     Ano, máte pravdu, oba finalisté mají automaticky zajištěné místo v turnaji kandidátů. Aronian o tom myslím i vtípkoval v tom smyslu, že říkal něco jako: ,, A právě proto je finále paradoxně nepodstatné, hraje se už jenom o bonus,, .

 4. K tomu rozvoji Brněnského šachu bych byl malinko optarný, protože mít dvě družstva v extralize nemusí znamenat rozvoj šachu a vzetsup Brna, spíš to může znamenat že jsou v Brně sponzoři…..protože už dávno neplatí že tým reprezentují domácí hráči a pak hlavně v extralize to už je o penězích……..

  1. Ano, ale zase nějaký ukazovatel to je. A také jsem si všiml, že se v Brně hraje hodně různých rapidů a bleskovek, což je samozřejmě pro rozvoj šachu skvělé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *