ME družstev Kréta 2017

 

Konečně jsem se dostal k článku, který jsem chtěl udělat už začátkem týdne, ale… ale bohužel okolnosti tomu nepřály. Nechci se více rozepisovat o osobních věcech, ale malá byla dost nemocná, dokonce jsme museli jeden den volat rychlou po třetí ráno.

Bohužel mám na článek velmi málo času (původně jsem chtěl emailem poslat otázky reprezentantům a udělat takový mini rozhovor, ale jak jsem psal výše, okolnosti tomu nepřály). Rozepíšu se tedy jenom o mužské repre, kterou znám nejlépe. Výborný článek vyšel od Tobi na www.nss.cz mohu jenom doporučit: http://www.nss.cz/s-repre-za-sluncem

Pojďme na naši sestavu, která je nyní tvořena jen velmistry: David Navara, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a náhradník Vojta Plát. 

David Navara. David je jistota a stabilita na první šachovnici. Většinou mu jdou repre akce velmi dobře. Davidovi věřím a myslím že bude tahounem mužstva. Má dobré výsledky a dlouhodobě si drží rating přes 2700. David sice dokáže někdy zbytečně klopýtnout, ale to vyvažuje vysokým počtem výher.

Viktor Láznička. U Viktora je to jiné… na Poháru nehrál moc dobře. Vojta Plát mi říkal, že v Bundeslize hrál dobře (pokud jsem to dobře slyšel), ale výsledky neznám a nechci je ani hledat. Viktor má problém s motivací v šachu. Chce se vůbec zlepšit? Hraje šachy a bere je jen jako výdělek, práci, co se musí dělat? Při takovém stavu hrozí vyhoření. Já bych samozřejmě Viktorovi moc přál, aby ho šachy začaly bavit a aby si mákl. Protože má obrovský potenciál a šachy umí skvěle. Nicméně pokud pojede na ME s minimální chutí hrát šachy, pak hrozí, že bude hrát špatně. V takovém stavu nikdy nemůžete podat 100% výkon a ten bude na ME třeba. Druhá šachovnice je docela masakr.

Zbyněk Hráček. Často nedoceněný člen naší repre. Zbyněk hraje výborně, je to jistota. Skoro vůbec neprohrává a to je pro tým velmi důležité. Zbyněk je ve formě jak ukázal v Chorvatské lize. Hlavně proti silným týmům se Zbyněk ukazuje jako klíčový prvek týmu, protože dokáže černými odremizovat i super velmistry a to v zápase na 4 partie je důležitá věc.

Jiří Štoček. Jirka je tak trochu neřízená střela. Dokáže zahrát výborně, ale někdy zase naopak. Myslím si, že Jiří společně s Viktorem budou udávat, zda bude či nebude úspěch. Pokud si přivezou formu a půjde jim to, pak má tým na to bojovat o medaile. Ale pokud nebudou mít formu, pak můžeme skončit i dvacátí.

Vojta Plát. Vojta v poslední době hraje skvěle, už má nahraný rating přes 2560. Byl jsem s ním před necelým týdnem na Oberlize v Německu a tam černými doslova odstřelil zkušeného IM, porazil ho v miniaturce! Vojta má výbornou psychiku, věří si a počítám, že bude hrát stejně tak dobře jako na Olympiádě v Baku 2016. Nicméně i zde je určité riziko. Vojta hraje občas dost křivě a proti silným soupeřům se to nemusí vyplatit.

V týmu evidentně chybí Honza Krejčí, který má v poslední době vynikající výsledky a jde k metě 2600. Nicméně otázka je, koho měl vystřídat? Každý si může dát odpověď.

Sestavy družstev jsou zde: http://www.chess-results.com/tnr304480.aspx?lan=5&art=8&turdet=YES&flag=30&wi=984

Docela mě překvapilo, že Rusové své velké hvězdy GM Kramnika a GM Karjakina neposlali na ME. Bohužel bude chybět mistr světa Carlsen. Výbornou sestavu mají Ázerbájdžánci, kteří jsou druzí nasazení. Velmi dobrou sestavu mají naši sousedé Poláci, kteří mají vynikající první dvě šachovnice – GM Wojtaszek a GM Duda. Po dlouhé době jsou na ME i Slováci, kteří jedu sbírat zkušenosti.

Jsme 12. nasazení. Důležité pro tým bude skončit do 16. místa. Ale samozřejmě měli bychom usilovat o vyšší umístění. Uvidíme jak to půjde. Klíčové budou – jako obvykle – poslední dvě kola. Ty rozhodnou o všem.

Už se těším na oline 🙂

3 thoughts on “ME družstev Kréta 2017

    1. Díky moc za info! To je dobrá zpráva, po takovém výsledku se vždy hraje lépe a je větší sebedůvěra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *