Extraligový víkend + jedna zajímavá partie na YouTube

 
Pojďme se podívat na extraligový víkend, na 5. a 6. kolo naší nejvyšší soutěže. Pokusím se vás provést jednotlivými zápasy a napsat (pár) svých postřehů.
 

 
Sobota 13.ledna 2018
 
Nový Bor drtivě poráží Moravskou Slavii Brno. Nicméně oba Brněnské týmy si mohou extraligu užívat plnými doušky. Je jasné, že ani jedno Brno nespadne a mohou tak hrát v klidu a pohodě. V tomto zápase favorit dominoval, ale nutno napsat, že Slavie přijela oslabena.
To Unichess s Durasem byla jiná písnička. Unichessu hodně chyběl GM Peťo Michalík (proč nehrál?) a tím pádem měli domácí nevýhodu.  Jak jsem rychle (velmi rychle) viděl partie, tak asi vyhráli hosté zaslouženě.
Gigantická bitva se odehrála mezi Pardubicemi a Frýdkem Místkem.  Pardubice až na poslední desku přijely velmi našlapané, ale na F-M to nestačilo. Musím vyzvednout výkon Honzy Votavy, který už mnoho let předvádí skvělé šachy. F-M si zajistil vítězství díky výhrám na posledních dvou šachovnicích.
Turnov roztrhal Litovel. S tím se dalo počítat. Stejně obdivuji Litovel, že přes to, že nechtěla hrát extraligu, dala nakonec do kupy tým, který sice nemá šanci, ale maká a bojuje. Turnovu nakonec sebrala tři remízy. 
Musím se pozastavit u týmu Turnova. Byly doby, kdy Turnov moc dobře nekončil, dokonce si pamatuji jak velmi nešťastně vypadl z extraligy na své půdě. Teď je to ale jiný Turnov. Co se stalo? Tým výrazně omládl. Cítil jsem i větší týmový duch a odhodlání. V každém případě má Turnov našlápnuto na medaile!  Po tomto dvoukole jsou na fantastickém třetím místě!
A teď my, páni Mordoru, Ostraváci :-)
Labortech svedl statečnou bitvu s Výstavištěm Lysou nad Labem, ale nakonec padli nejtěsnějším rozdílem. Velmi hezkou partii svedl na první desce GM Miton s GM Najerem. Ale dva mladí zabijáci, velmistři Plát a Krejčí vyhráli a tím zajistili pro svůj tým vítězství. Sice Vojta Plát jednu dobu nestál dobře, ale to nerozhoduje, rozhodující je výsledek.
A co můj Slavoj? My jsme potili krev. Lysá „B“ (tedy ŠK města Lysá nad Labem) přijeli v plné zbroji. Chyběl jim jen IM Šuráň. Čekali jsme tvrdý boj, ale také jsme doufali, že se na to soupeři už „vykváknou“ a pojedou pouze na výlet a poznávat krásy Mordoru.
Nic takového. Pustili se do nás zostra. Radek Caletka sehrál zahájení asi tak, jak by už nikdy neměl. Jeho soupeř, IM Vítězslav Priehoda, bušil jako zručný kovář. Buch, buch, pozice černého se roztápěla v žáru. Ale Radek si už svůj kalich vypil. Zde zabojoval a nakonec partie skončila remízou. Velmi nejasná partie byla mezi IM Lukášem Klímou a Mírou Juráskem. U Lukáše nikdo neví jak partie skončí. Kousek od Lukáše hrál autor Chameleona IM David Kaňovský, v tomto zápase tím chameleonem, izolovaným pěšcem byl Lukáš. Pamatuji si, že když skončila partie a soupeři podepisovali partiář, tak jsem s bušícím srdcem a jistou hrůzou šel zjistit jak partie skončila. 0-1!! Úleva. Izolovaný pěšec je někdy slabý, někdy zase silný. Lukáš potvrdil sílu a vyhrál, to byla klíčová výhra.
Pak už to šlo dobře.Na druhé desce získal pěšce GM Bobras a IM David Kaňovský přehlídl kvalitu(!), ale dokázal tak fantasticky zabojovat (a samozřejmě využít chyb soupeře), že ještě vyhrál! Neuvěřitelné. Zápas tedy nakonec, po vítězství na druhé desce, vyhráváme 5,5:2,5….ale byly to nervy, vůbec to nebyl jasný zápas.
 
Neděle 14.ledna 2018
 
Nový Bor drtivě poráží Duras Brno. Brňané bojovali velmi statečně, ale Nový Bor je prostě GIGANT, který zcela dominuje (nicméně GM Tomáš Polák byl asi vyhraný s GM M.Bartelem). Jestli před rokem měl nějaké problémy, tak teď je to skutečný Melkor, kterého můžeme přejmenovat na Morgotha. Pokud tedy my (ostatní kluby) budeme elfové 🙂
Slavia Brno poráží Unichess! To jsem nečekal. A jde znovu vidět, jak Pražanům chyběl jejich lídr na první šachovnici. 
A teď prosím POZOR! Turnov poráží Frýdek Místek 6,5:1,5!!! Tak to je neuvěřitelné!!! Kde je ten starý Turnov, který měl problém vyhrát pár partií za celou sezónu…A nyní takto brutálně deklasuje silný tým F-M. To jsou věci… Záhada…Axta X…Ufo?!?
Pardubice samozřejmě poráží Litovel, ale ta dokázala sebrat tři remízy, což je určitě velký úspěch.
Labortech Ostrava jasně poráží Lysou „B“, ti se sice snažili, ale na posledních třech deskách dostat 3:0 je tvrdá rána.
A teď poslední zápas…
Slavoj hraje se super silným týmem Lysé „A“…na každé šachovnici mají soupeři elovou převahu. Přesto nakonec fantasticky vyhráváme 5:3(!!) Jak se to mohlo stát? Více se dozvíte z videa na YouTube kde komentuji svoji partii s GM Vojtou Plátem. V každém případě mám z toho obrovskou radost. Jednak určitě nespadneme a za druhé, a toho si velmi cením, jsme dokázali jako tým skvěle zahrát a ukázat, že jsme to my, Ostraváci, temní páni Mordoru.
 
Zde je ona partie na YouTube:

5 thoughts on “Extraligový víkend + jedna zajímavá partie na YouTube

  1. Zdravím,
    závěrečná pozice je vyhraná. Je tu splněna podmínka, že černý krajní pěšec musí být zablokován jezdcem nejpozději na 4.řadě. Tablebase hlásí mat 90.tahem.

    1. Koncovku jsem neanalyzoval, ale nejsem si jist, zda bílý dokáže (při oboustranně přesné hře) obejít pravidlo 50 tahů. Některé tabulkové databáze s ním nepočítají a mohou podcenit nějakou vedlejší variantu, v níž černý ponechá pěšce na h4, ačkoliv by mohl postoupit na h3. Sice by obránce bez tahu h4-h3 dostal mat dříve, ale po více než 50 tazích. Ale to jsou jen mé spekulace.

      1. Teď jsem se na to díval a zdá se, že můj odhad byl správný. Pokud černý bude hrát přesně a po tahu jezdce z f4 s postupem h4-h3 počká a zkusí utéci králem z rohu, bílý asi doplatí na pravidlo 50 tahů.

  2. Děkuji za komentáře. Už jsem se díval do jedné knihy a tam je nějaké Troického linie?! Ale ještě se budu muset podívat jak se tlačí král jenom králem a jezdcem 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *