Proč 95% z vás se nelepší, aneb co je v tréninku nejdůležitější II. díl

 

Všechno špatné k něčemu dobrému. Chytl jsem nějakou angínu, nebo nevím co to je. Včera mi odešel hlas a energie poněkud klesla. Nicméně tím pádem je to skvělý čas na napsání článku.

Je mi opravdu líto mnoha šachistů, kteří se stále nemohou zlepšit a motají se v bludném kruhu. Rozhodl jsem se proto „natvrdo“ napsat – podle mě největší problém dnešní doby. Ačkoliv jsem o tom už docela dost psal a ještě i vydal na to DVD, napíši to ještě jednou.

Váš největší, úhlavní nepřítel je šachový stroj. Nyní promlouvám -myslím si- k drtivé většině z vás, tedy hráčů od začátečníků po elo cca 2100-2200.

Drtivá většina z vás používá šachový stroj. Analyzujete s ním partie, hledáte chyby, asi se i připravujete atd.

Ani nevíte, jaké zlo, z hlediska šachu na sebe pácháte.

V prvé řadě bych byl rád, kdybyste se nyní na chvíli „zastavili“. Zkuste si nyní položit tyto dvě otázky a hlavně zcela upřímně a čestně na něj odpovědět.

A) Jak často používáte šachový stroj, počítá se i doba, kdy vám běží vpravo dole (nebo kde je) a vy se na něj zrovna nedíváte

B) Jak často a jak dlouho a nakolik tvrdě a intenzivně řešíte taktiku (diagramy) na šachovnici (jen na šachovnici!!)

Můžete to udělat tak, že si napíšete čas, který dáváte doma šachům a napsat si kolik % máte z toho puštěný stroj a kolik % řešíte taktiku jak máte, jak jsem to popsal u bodu B.

Mnoho z vás mi napsalo, nebo řeklo, jak jsou skvělé weby/servery na taktiku. Kde člověk má dokonce i elo na taktiku (počítá se čas a úspěšnost) atd. atd. Udělá tah, tam se objeví odpověď (ne vždy) a pak vy uděláte tah atd. atd.

Co k tomu napsat…to je prostě špatně. A proč?

Protože vás to úplně nutí k povrchnosti, rychle tam něco mrsknout a pak udělat další tah. Místo toho abyste si zlepšovali vaši neuronovou síť tvrdou prací, tak toto je přesný opak. Mrsk, mrsk, další příklad. Mrsk, mrsk. Skvělé, výborné elo. A pak přijde vážná partie a…a tam to tak nejde. Tak nemůžete mrsk a mrsk. Vaše zvyklost v nehledání (nejlepších) obranných možností soupeře vás úplně zašlape do země. Pak se někdo diví, že najednou nic nevidí, není schopen něco spočítat…nic mu nevychází…vaše podvědomí si zvyklo na něco úplně jiného, na mrsk, mrsk.

Pro náruživé uživatelé šachového stroje (ale platí do určité síly, ještě si dále řekneme, že čím je hráč silnější, tím může spíše používat stroj, ale do určité síly, musí být stroj zakázán) platí stejná věc. „Nic“ nevidí, „nic“ nespočítají, dělají hrubky. Jejich propočet je velmi pomalý, jejich taktický postřeh se blíží nule. Když mají něco počítat, stojí je to extrémně mnoho sil. 

Ps.: Sám jsem si tímto prošel, v době kdy jsem hodně moc používal stroje, velmi dobře vím o čem píši a samozřejmě nejenom z mojí praxe.

A proč asi? Protože stroj přesně toto způsobuje. Vaše hlava/podvědomí si zvykají (a mnohdy to vůbec nevíte/netušíte) na stroj. Doslova a do písmene vám měkne mozek. Je to asi tak, jako kdybyste ideálnímu běžci -robotovi- sedli na záda a běželi s ním a říkali si, jak skvěle běžíte. Ale když vás pak hodí na zem a máte běžet, pak je to k pláči. A když už jsme u toho běžce – robota – tak se ho ptáte na kdejakou běžeckou přesnost a extrémní věc a když vás pak pustí na zem, tak nejste schopni ani uběhnout 100 metrů. Nebo když už to uběhnete, tak tak u toho funíte a píchá vás v boku, že nějaké extrémně přesné věci ani nevzpomenete…

Měkne vám mozek, vaše podvědomí si silně zvyká na stroj. Už skoro vůbec nepočítáte, pokud přijde nějaký problém, díváte se na stroj. Jak se pak proboha chcete zlepšit, když „nic“ nevidíte?

Šachy jsou z 99% taktika. Ano, je to tak.

Jelikož jsou moje tréninky často spojeny s rozehráváním různých pozic, mám v tomto velkou praxi. A mohu vám říci, že není zdaleka výjimkou, že za dvě sekundy uvidím více (z hlediska taktiky), než někdo přemýšlí 10 minut. Jsem takový borec? Ne, jenom můj protihráč nezatěžuje v tréninku hlavu jak má. Jeho taktický postřeh je velmi špatný a počítání variant je v podstatě nemožné. Jeho přemýšlení je z 95-99% neefektivní. 

Ps.: Pokud se musíte těžce nutit k počítání variant a i za delší dobu nevidíte velmi jednoduché věci, přehlížíte banální taktiku a všechno je jakoby v mlze, pak o to důležitější je pro vás správně trénovat – denně – taktiku.

A to je ten klíč, to „tajemství“.

Vy si musíte pořádně zatěžovat hlavu, tvrdě, odhodlaně a pořádně. Maximálně si namáhat hlavu. Stroj způsobuje přesný opak. Je to stroj (lépe napsáno, vaše interakce se strojem), kdo způsobuje, že si vůbec nezatěžujete hlavu a zvykáte si na „odpočinek“ či „nic nedělání“. Nedivte se, že vám pak (tak zoufale) nefunguje hlava.

A co jako s tím?

Jak jsem psal. Zmažte si stroj a slavnostně si odpřisáhněte, že ho 365 dní nesmíte zapnout/nainstalovat ať se děje co se děje. Během těchto 365 dní si pořádně namáhejte hlavu. Počítejte s tím (hlavně ti z vás, kdo stroj hodně používáte), že z kraje to bude „šok“. Vaše podvědomí je silně zvyklé na stroj a zoufale se bude snažit, abyste ho znovu zprovoznili. Vy ale vydržíte. Začnete řešit úlohy na šachovnici, pořádně, jak jsem už několikrát popisoval. Budete si sami analyzovat partie. Pokud bude jakýkoliv problém na šachovnici, budete ho řešit analýzou (vlastní hlavou). Začnete si prostě více a více zvykat pracovat vlastní hlavou. Stejně tak i příprava na soupeře, bude vedena jen vlastní hlavou a třeba přehráváním partií v chessbázi. Budete si namáhat hlavu. Budete řešit stovky a stovky nepříjemných dvojtažek jako doplněk tréninku, řešit na slepo banální úlohy atd. atd. A stejně jak někdo zažil, když šel poprvé běhat a za rok uběhl „10 km po jedné noze“ i vy to budete zažívat a budete se lepšit a lepšit. To vám garantuji. Pamatujte ale, začátky jsou a budou těžké. Musíte svoji hlavu navyknout na těžkou, tvrdou a hlavně samostatnou práci.

Ps.: A garantuji vám, že i šedesátník se může hodně v taktice zlepšit, když ji bude denně intenzivně trénovat. 

Doplněk:

„Jak zjistím, že jsem udělal chybu v partii, kterou jsem odehrál, když si nepustím stroj?“

RC – zamyslete se. Opravdu je dobré hned na všechno znát odpověď a hned vědět kde jste udělal chybu? To je jedna věc. Druhá věc je, že i silný hráč (FM a výše) by měl nejdříve partii zanalyzovat a pak možná pustit stroj na rychlou kontrolu (ale pokud to bude naopak, jak často je, bude se jeho podvědomí znovu „učit“, že hlava se nenamáhá). A další věc, stroj vám nikdy nevysvětlí proč se hraje to a to. Největší problém vidím ten, že vás to svádí (podvědomí) k nepráci.

„Když používám stroj, ukáže mi kombinace, na které bych nikdy sám nepřišel“

RC – jsou kombinace, které prostě ještě se svoji silou nemůžete vidět a neměl byste je ani vidět. Šachové mistrovství jsou jako schody. Zdoláte jeden schod, pak druhý, pak třetí atd. Stroj vás ale jako letadlo přenáší sem a tam. Dělá vám v tom jen chaos. Nehledě na to, že se děje ta nejhorší věc – zvykáte si na nicnedělání.  Takže třeba já tu kombinaci vidím rychle, ale také jsem před tím vyřešil tisíce a tisíce a tisíce diagramů. Běžte schod po schodu a přijde doba kdy vy podobné kombinace uvidíte.

„A vy používáte stroj? Když tak proti nim tak brojíte, tak byste je neměl používat ne?“

RC – já stroj čas od času používám. Ale jsou „chvíle“ třeba týden, kdy ho nezapnu. Velmi dobře vím, jak je stroj škodlivý, když se používá více než má. Takže kdy ho vlastně zapínám? Někdy na kontrolu přípravy. Někdy pak ohledně zahájení. Ale vždy – a to POZOR – ho používám až po zvážení situace vlastní hlavou (analýza pozice). Stejně tak i někdy když nemohu za žádnou cenu vyřešit úlohu. Pokud ji nemohu vyřešit, začnu ji analyzovat, a kolikrát v analýze objevím chybu, nebo co jsem neviděl (pak ho samozřejmě nezapínám). Pokud ani VA (vlastní analýza) neobjeví cestu, nebo není jasná, pak si pouštím na chvíli stroj (ale to přesto tak z 20% případů). Jinak řečeno, stroj velmi omezuji. Jenže si musíte uvědomit, že já jsem velmistr. Tedy moje hlava už nějak funguje. Pro slabší hráče – těžko se to škatulkuje – ale třeba do ela cca 2200 bych byl pro úplný zákaz stroje. Takovéto, že nějaké pozice s ním můžu hrát je moc chabý argument na to, jaké zlo to je a že je vždy hrozba že vás polapí. A podlehnout mu je až moc lákavé. Krásně lákavé.

PS.: Zrovna nedávno jsem si zapnul stroj. Řešil jsem ve vlaku úlohu (s angínou):

B: Kd6, Da4, Vg8, Jg4,Jh6    Č:Kg5 pěšec g6    Zadání: BNT MAT druhým tahem.

Přemýšlím a přemýšlím, velmi rychle vidím „řešení“ ale strašně mi vadí, že černý pěšec jde kupředu. Namáhám si hlavu takovým způsobem, že skoro cítím, že mi praskne mozek a vyteče ven. Moje koncentrace se blíží 100% dokonce si raději nastavuji budík, abych nepřejel Ostravu Svinov – nevnímám doslova vůbec nic, jen šachovnici. Počítám úplně všechno. V podstatě všechny tahy. Je to neuvěřitelné, ale nikde nevidím mat druhým tahem. Několikrát kontroluji, zda to mám dobře postavené (řešil jsem v chessbásce, co jsem si přepsal z knihy v pdf). Asi po 20 minutách (!!) neuvěřitelné snahy si pouštím stroj a to ještě vyloženě se skřípěním zubů. U těchto úloh to beru jako jasnou prohru, svým způsobem jako naprosté ponížení. A…eh!! Já jsem úplně zapomněl, že pěšec jde jiným směrem!!!!! Černý pěšec nemůže táhnout 🙂 Takže i to se děje.

 „A co příprava na soupeře, to přece nejde ne si neprověřit varianty? Co když tam bude hrubá chyba?“

RC – je na vaší domácí práci (knihy, vzorové partie z chessbáze atd atd.) abyste měl zahájení dopředu už připravené v chessbázi. A opět platí, že lépe je stroj nezapínat na „kontrolu“. Protože vás úplně pohltí, tak vám tu přípravu znechutí, že skoro všechno se bude jevit špatně (ať už z hlediska hry o výhodu, nebo vyrovnání). Navíc vám ukáže naprosto nelidské věci, co vám nikdo nezahraje. Další velké mínus je, že vám vůbec nevysvětlí o co v pozici jde. Ten chrchel variant co na vás vyplave vám neřekne nic, pouze to prohloubí neznalost pozice. Pak vám někdo v nějaké počítačové variantě zahraje nějaký nesmysl a vy se sesypete, protože pozici vůbec nerozumíte. Navíc si takový postup zapamatovat je mírně řečeno děsivě obtížné (nemluvím ale o velmistrech, navíc se daleko lépe pamatují varianty v pozici, které rozumíte). A samozřejmě největší škoda je ta, že nenamáháte mozek a hrozí, že za nějakou dobu tak zpohodlníte, že už vůbec nebudete přemýšlet a vlády se jednoznačně ujme stroj.

PS.: A když nějakou partii prohrajete proto, že nezvládnete zahájení, pak OK. Naučíte se to do příště. I od toho jsou prohry.

 

 

11 thoughts on “Proč 95% z vás se nelepší, aneb co je v tréninku nejdůležitější II. díl

 1. Nejlepší šachový článek, jaký jsem kdy četl!!!
  Zdravím všechny šachisty a především GM Cveka.
  Než se vyjádřím k článku, chtěl bych říct, že jsem chtěl na tento web už několikrát napsat, ale svojí hloupostí (jsem počítačový analfabet) k tomu zatím nedošlo. A čas strávený psaním přišel vniveč
  Nejspíše se mi už nepodaří napsat, to co jsem nechtěně smazal…
  Po dnešním článku přestávám používat šachový stroj 365 dní v roce…Co bude po roce, co mi to dá, uvidíme…
  Šachový stroj používám minimálně i s tím , kdy jak píšete je dole na liště bych odhadnul tak max. 5% veškerého času věnovaný šachům.
  Přesto mne článek velmi zaujal a myslím si, že právě těch 5% je třeba změnit na nulu.
  Pokud mi to čas dovoluje řeším diagramy a to pouze ze šachovnice pravidelně denně.
  Věnuji tomu zhruba 1 hodinu denně. Tvrdě? Intenzívně? To je otázka. Snažím se tomu dát co nejvíce, ale pokud mi to nejde, tak to právě rozfázovávám na šachových taktických servrech.
  No jo, ale v partii už není cesty zpět…

  Teď mám delší přestávku, jsem dost pracovně vytížený, ale dnes mi to opravdu nedá a musím se podělit o své dojmy a zkušenosti.
  Je pravda, že jsem se za poslední dobu zlepšil, jak píšete, bude mi skoro 60, ale pro mne je to málo, chci víc! Šachy jsou můj život!!
  Chtěl bych složit velkou poklonu panu MIKIMU!! Nevzdávejte to!! Nevím jakou máte chorobu, ale vím, že vás šachy velmi baví a myslím, že bez nich nemůžete být! A mimochodem těch 30-45 minut řešení diagramů nedělá mnoho zdravých šachistů pravidelně ani náhodou! A to si stěžují, jak se nelepší..
  Můj propočet je velmi pomalý a dost se u něj nadřu. Myslím, že toho najdu dost, ale pro praktickou šachovou partii jsem zatím téměř nepoužitelný!
  Moje přemýšlení je velmi neefektivní, ale pracuji na tom. Hlavně se musím naučit hledat to nejlepší za soupeře!! Dost často najdu velmi pěkné věci za mne, ale pak stačí nějaký soupeřův nečekaný mezitah a všechno je špatně.
  Šachový stroj se do dnešního dne používal na rychlou analýzu partií, abych v tzv. „hospodské analýze“ nebyl za pitomce. Dále pak, když jsem nemohl na něco ani po dlouhém intenzívním přemýšlení na něco přijít. A pak byl zapnutý při turnajích špičkových hráčů, protože jsem byl bez něj úplně někde jinde.
  Myslel jsem si, že zahájení, které mimochodem je jediné které v šachovém tréninku nemám rád, se budu moci naučit jedině pomocí stroje. Zítra se mrknu na chessbasi jak to hrají nejlepší šachisté
  Doplněk otázky a odpovědi super, myslím že nás je mnoho, kteří se tam vidíme.
  A zrovna včera jsem řešil úlohu a nemohl jsem přijít na to, jak je to vyhrané.. No a dnes čtu, že i velmistrovi se stalo to samé-Dal bych za to hlavu, že je to remis, no a ejhle pěšec šel na opačnou stranu, utíkal do dámy, mrška jedna…
  Doba pokročila, děkuji panu Cvekovi, za to, co dělá pro nás amatérské šachisty!!!
  Omlouvám se jestli můj komentář nebyl in, protože než se mi jej podařilo smazat, šlo to psát samo od srdce, teď jsem to „někde“ hledal.
  Dobrou noc! A přeji všem nezapomenutelné šachové partie!

  1. Dobrý den,

   děkuji za příspěvek 🙂 Jj, a kolikrát se mi staly i větší bizarnosti 🙂
   Jsem velmi rád, že mohu pomoci všem šachistům, od toho také tento web je, byl a bude.

 2. malajský tygr vďaka za pekné slová. mám schizofréniu bohužiaľ momentálne postihuje u mňa viac kognitívne funkcie ako pamäť, pozornosť, emócie či sústredenie vo veľkej miere. Som však bojovník a nemienim to vzdať. Práve naopak chcem hrať šachové turnaje častejšie a verím, že sa posuniem niekde. Len musím to hrať častejšie ako obyčajní ľudia.

  Ku stroju nepatrím tiež ku tým nadšencom, ktorí by sa mu odovzdali naplno. U mňa je to niekedy aj také, že nezapnem si ho i 2-3 mesiace. Zahájenia študujem z databázy, v ktorej pozerám po 5 partii za obe strany, že ako to rozohrávali resp.ako bojovali o výhodu. Dnes sa dajú študovať zahájenia kvalitne bez motora. Databázy sú voľne dostupné ako aj ich skoro rovnocenné vetvy. Osobne mám čas približne do apríla, aby som zlepšil svoje schopnosti hrať zatvorené hry a naučil sa ako tak brániť ako aj plány, lebo sa bránim horšie a mohol by som sa cítiť v zatvorených hrách pohodlnejšie. Vlastné partie nevenujem sa nejakej podrobnej analýze, ale snažím sa ich rozohrávať v kľúčových momentoch, kedy som nezahral najlepšie resp. súper sa dopustil chyby. Rozmýšľal som technike, že ku každému ťahu v partii by som napísal v strednej hre ďalších 2-3 kandidátov, ktoré by sa dali zahrať a nejako ich ohodnotil. Takýmto spôsobom by som budoval správne rozmýšľanie a skúsil uvažovať aj takýmto spôsobom pri partii. Jednoducho odnaučiť sa ťahať, čo ma väčšinou prvé napadne, hoci je tam kontrola. Kontrola môže byť zlá, napr. naposledy som nezbadal, že v tej variante strácam pešiaka v nejakom 7. ťahu.

 3. Dobrý den,
  měl bych na vás dotaz trochu mimo.
  Co si myslíte o tom, že se za poslední roky zavádí v top turnajích rozstřely (5 min. + 3s, hrajou se 3 partie), pokud není po posledním kole jasný vítěz?

 4. Zdravim,
  pisete, ze riesit diagramy na sachovnici. Osobne riesim diagramy, ktore mam vytlacene na papieri, alebo priamo z knihy. Je v tom nejaky rozdiel ? Nevidim v tom problem, len sa mi nechce zvacsa stavat figurky na sachovnici 🙂

  1. Je v tom obrovský rozdiel. Na šachovnici vieš sa zväčša oveľa lepšie sústrediť a lepšie nasimuluješ si prostredie, v ktorom sa budeš stretávať so šachmi. Aj so šachovnicou sa treba učiť pracovať, Tiež som kedysi riešil len vytlačené alebo rovno z knihy, ale ten rozdiel je u mňa jasný. Rozloženie figúriek zaberie nejaké 2-3 minúty, ale benefity prevážia časovú stratu.

  2. Dobrý den,
   jak píše Miki, je v tom velký rozdíl. Protože 3D nebo 2D je podstatný rozdíl. Pokud to tak budete dělat často, může Vám pak 3D dělat problémy. Tedy na netu bude hrát dobře, ale na klasické šachovnici to už bude horší…

  1. Děkuji 🙂 Ale díky jednoznačně patří Petrovi Koutnému, to je jen a pouze jeho práce 🙂

 5. Dobrý den Roberte,
  děkuji za článek. Odkud berete úlohy či diagramy, když nepoužívate stroj? Mne napadá postavit si figurky na reálné šachovnici dle úlohy, která je na některém z šachových portálů (např. Chess.com), a v klidu ji tak řešit, a pak si zkontrolovat řešení na onom portálu. Sám vím dobře z vlastní zkušenosti, že řešení taktických úloh na mobilu během cesty do práce zcela jasně svádí k oné povrchnosti, kterou sám popisujete, ovšem také vím, že když si k těmto úlohám sednu v klidu doma na notebooku (rodina je pryč, nebo spí :-), tak je to hned o něčem jiném. Děkuji předem za váš názor a tipy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *