Proč nechci být kapitánem mužské reprezentace

 
Již více lidí se mě ptalo, zda chci být kapitánem mužské reprezentace. Svůj názor – jak jinak 🙂 – zdělím, zde na svých stránkách.
 
V prvé řadě si velmi vážím toho, že jsem v anketě na nss.cz ( http://www.nss.cz/kdo-povede-ceske-muze-a-zeny- ) vyhrál. Moc to pro mě znamená.

 
Jak nadpis napovídá nechci být kapitánem mužské reprezentace. Důvod je jednoduchý. I kdybych jím chtěl být, tak nemohu. Protože na to nemám vůbec čas a také energii. Být kapitánem mužské repre je podle mě skoro jako poslání. A na to potřebujete dostatek času a duševní energie.
 
Jsem hráč, trenér a pak „šachový spisovatel“ a propagátor šachu = tedy věci na YouTube Robert a Petr šachy + moje stránky + občasné příspěvky jinde. Třeba nyní tvořím věci na nss.cz ohledně turnaje kandidátů. A touto cestou chci jít nadále.
 
Kdybych měl být do toho kapitánem mužské repre, rovnou bych mohl říci své rodině sbohem, což ale samozřejmě nechci.
 
Jenom (ještě) jednu věc k tomu, můj osobní názor, na požadavky svazu.
Podle mě je nesmysl, že kapitán mužské repre má mít sílu IM nebo GM. To je pro mě absurdní požadavek. My se nebavíme o trenérovi, ale o kapitánovi, který hlavně musí tvořit dobrou (lepší) atmosféru, jemně vycítit duševní stav svých svěřenců. Být dobrým sportovním psychologem atd atd. Pak zajistit dostatečnou přípravu, tréninky a prostě věci kolem. Je to hodně o komunikaci. Nějak nechápu, proč je to limitováno šachovým titulem. Dokáži si dobře představit, že by kapitán byl hráč úrovně třeba první výkonnostní třídy nebo KM. Když bude mít lidský přístup, bude tým utužovat, psychicky podporovat atd. pak je to muž na svém místě.
Nebo myslíte, že kapitán má radit třeba Viktorovi nebo Davidovi jaké mají hrát zahájení? 🙂 To je přece absurdní. Stejně tak zda má někdo dát remízu. Hráči s elem kolem 2600 velmi dobře vědí jak stojí zápas.
Spíše si s hráči popovídat, udělat správnou atmosféru a vyloženě duševně podporovat své svěřence. Ono se vám to možná nezdá, ale i takoví profíci potřebuji velmi psychicky podpořit (obzvláště v tak těžkém a dlouhém turnaji jako jsou repre akce). Jsme všichni jenom lidé. 

12 thoughts on “Proč nechci být kapitánem mužské reprezentace

 1. Chápem a rešpektujem Vaše dôvody, ale je to aj tak škoda. Bol by ste podľa mňa ideálnym kapitánom mužskej reprezentácie ( a dal som Vám aj svoj hlas na nss.cz :-))

 2. Presne tak je to škoda, lebo fakt ste pán Cvek skvelým človekom, hoci Vás osobne nepoznám. Ja viem, že som občas otrava a napriek tomu mi stále odpovedáte trpezlivo a snažíte sa mi isté vecí vysvetliť. Ja vás tak skutočne skvelo počúvam 😀 Už len za tú trpezlivosť, ktorú máte tak by ste si zaslúžili byť kapitánom. To je dôležité, ale keď sa nedá tak sa nedá. Čo sa dá robiť, ja mám zase veľa času, aj budem mať, lebo vďaka chorobe som neuplatniteľný na trhu práce a tak si pekne hoviem doma resp. v nemocnici. Tak musím hľadať ešte viac záľubu v šachu, aby som aspoň niečo podľa mňa zmysluplného robil…

 3. Roberte,
  Děkuji Vám za pěkný článek. Nejvíce mě udivuje na tom „hledání“ toho správného,že se svaz nezeptá samotných reprezentantů koho by chtěli. To by pak měli všichni ulehčenou pozici. Svaz by takového potenciálního kandidáta oslovil a kandidát by se nemusel obávat negativních reakcí od reprezentantů a naopak by to cítil jako podporu. Souhlasím s tím,že hlavní role kapitána není někomu radit a analyzovat zahájení,ale vytvářet přátelskou konstruktivní atmosféru. To lze nakonec vidět na příkladu Nového Boru.
  Také jsem četl na nss.cz nápad angažovat někoho ze zahraničí. To jsem se docela zasmál, protože se mi vybavila pražská Sparta ve smyslu krok vpřed, dva kroky vzad.
  Zdraví
  Josef Mindl

 4. Dobrý den,
  měl bych na Vás dotaz trochu mimo.
  Co si myslíte o Tarraschově obraně? Proč se dnes hraje tak málo? Doporučil byste toto zahájení?

  Děkuji za reakci!

  1. Dobrý den,
   Tarraschova obrana je podle mě zcela OK. Hodně lidí to nehraje/nezdá se, kvůli izolovanému pěšci, ale což je zbytečné.
   Skvěle to hrál Garry Kasparov.
   Obecně mohu doporučit, ale konkrétně na Vás – to bych Vás musel poznat, takže to je těžká otázka 🙂
   Rádo se stalo!

 5. Mně by přišlo fajn, kdyby byl kapitán zároveň trochu sekundant, tak mi ten požadavek přijde jako zajímavá strategie. Přípravy na tak dlouhém těžkém turnaji jsou obrovský žrout energie, která se, na rozdíl od krátké extraligy, jen tak nedobije. Na to si večer příjemně popovídat stačí otevřít flašku. Absurdní mi to přijde jen v kombinaci s někým nevhodným. Ženy i junioři jezdí na vrcholné akce s trenérem a pomáhá to. Mít tam velmistra, co pro tým přes noc maká a tvoří základ přípravy, no proč ne 🙂

  1. To je pravda, že by to bylo fajn, pak by ale musel být kapitán nějaký opravdu skvělý teoretik (třeba Zbyněk Hráček, ale byl bych daleko raději, aby Zbyněk hrál.). Navíc hráči si mohou mezi sebou leccos říci/pomoci. Za zvážení stojí spolupráce přes skype s někým z ČR, kdo skvěle ovládá teorii zahájení . Třeba s panem Dufkem, podle mě by vůbec s tímto skvělým šachistou/znalcem (sekundant mistra světa Topalova!!) měla být navázána daleko větší spolupráce.
   Kéž by to tak Štěpáne fungovalo…dát si flašku vína a vše je OK 🙂
   Myslím si, že na takovou vrcholovou akci by reprezentanti (muži) měli mít už dopředu skvělou přípravu. Nebo dopředu spolupráci s pomocníkem/teoretikem a zbraně pěkně v kompu připravené a dobře nabroušené 🙂
   A to neplatí jen pro muže, ale z části i pro juniory a ženy.

 6. Mal by som jednu aktuálnu otázku. Dnes nie je mi najlepšie a dostávam sa do silnej depresívnej fázy, kedy nedokážem nič robiť, aj keby som chcel. Celý deň si hovorím, že mal by som trénovať, ale je to silnejšie ako ja a má to svoju silu. Ako dokážete prekonať sa, aby ste trénovali, hoci duša hovorí niečo iné? Obávam sa, že teraz týždeň nebudem nič robiť, lebo nebudem schopný akcie a budem celý týždeň ako tĺk…

  1. Dobrý den,
   pokud máte takový stav, pak je nejlépe si od šachu odpočinout nebo dělat vyloženě to co vás bude bavit. Například sledování videí, dívání se na bleskovky třeba od mistra světa na YouTube. Čtení zajímavé (podmětné) šachové literatury o historii – hlavně bych doporučil věci od G.Sosonka. Atd. Rozhodně bych nedoporučil nic lámat a dělat silou. Podobný stav co máte může mít někdo, kdo se přetrénuje.

   1. Ďakujem za odpoveď,
    zrejme za to mohol len skutočne ťažší tréning. Venoval som sa vtedy partiam klasikov a výberu ťahov kandidátov v nich. Veľmi som sa do tých ťahov netriafal. Aljechin Koenig je na moju výkonnosť veľmi ťažká partia. Trafil som sa do ťahov víťaznej strany len 6x. Samozrejme som trénoval aj taktiku a potešilo ma, že takticky nie som najhorší. Ešte aj dnes oddychujem pozrel som si robert a petr šachy. Tá slovanská ma zaujala chcel by som ju hrať za bieleho, ale samozrejme je dobre ju vedieť aj za čierneho.

    Už len zlepšiť hlavu, ale tá je ovplyvnená aj ochorením, ale verím tomu, že sa budem postupne zlepšovať. Porazím občas v peknej partii aj nejakého silnejšieho šachistu, čo ma bude tešiť.

 7. Pane Cvek stoprocentně souhlasím. Kdysi vedl mužstvo Vyšehradu pan Kubát a vícekrát se staly přeborníky republiky. Nebo třeba pan Boleslav z Nového Boru. Nebo příklad z fotbalu
  mistrovství světa v Chile. Kapitán družstva přece nemůže učit hrát reprezentaty šachy nebo fotbal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *