A co kandidáti ??

 

Zbývá už jenom pět partií. Jak to dopadne?

Asi „nejzajímavější“ je drtivý Kramnikův propad. Z posledních šesti kol udělal jen jeden bod a nyní už dělí poslední místo. Velmi zvláštně na mě působí některá vyjádření z tiskových konferencí po partii. Kramnik je snad optimističtější než býval Bent Larsen. Mnohá jeho ocenění pozice jsou úplně mimo, hraje na výhru pozice (nebo alespoň to tvrdí), co jsou horší atd. Prostě ztráta soudnosti. Propad je zcela logický. Všiml jsem si na www.chess24.com , že si někteří slavní velmistři z toho dělali srandu. Třeba Short napsal, že s „dvojici střelců je Kramnik kompletně vyhraný.“ (reakce na partii s Grischukem). Nebo pak myslím od GM Sutovského známý problém, zda je sklenice z půlky prázdná (na obrázku je sklenička napolovic naplněná vodou), nebo plná. Má napsáno: „Kramnik by řekl, že je celá plná.“ K tomu mohu napsat jenom jedno, v šachu je nesmírně důležitá objektivita. Mimochodem na včerejší tiskovou konferenci po partii s Karjakinem nepřišel Kramnik vůbec. Nicméně po tolika prohrách se nedivím…

Karjakin, který byl poslední má „najednou“ 50% bodů. Podařilo se mu porazit velmistry Soa a Kramnika.

Grischuk má plus jedna! A zatím hraje velmi zajímavé šachy, myslím si, že stále má šanci na postup. Nebo jinak bych to mohl napsat – věří si a hraje na plné obrátky.

A pak je tu Levon Aronian. V partii s Caruanou pálil mosty, partie mu nevyšla a je jasné, že je s postupem ámen. 

S největší pravděpodobností postoupí Caruana nebo Mamedyarov. Caruana má 6 bodů z devíti partií a Mamedyarov 5,5 bodů z 9 partií. Příznivější to má samozřejmě Caruana, nicméně 5 kol je ještě docela hodně. A …a je tu ještě jedna věc a uvidíme jak ji Caruana ustojí. Ve včerejší partii stál (několikrát) na výhru s Dingem, ale partie skončila jen remízou. Nevím jak se mu podaří (psychicky) dát se do kupy. A naopak Mamedyarov měl štěstí, že Aronian nezahrál 32.Sd4! s výhodou, místo toho Aronian přehlédl pěšce a partie skončila remízou. To by mělo/mohlo turnajovou jedničku nakopnout.

Uvidíme, čekají nás ještě krásné partie a úžasná bitva o první místo!

3 thoughts on “A co kandidáti ??

  1. Myslím, že Caruana, Mameďarov i Griščuk mají přibližně stejné šance na postup. Griščuk ten bod ztráty může smazat výhrou v posledním kole, kdy má bílými Caruanu, pak by měl i lepší pomocné hodnocení.
    Rozhodnou podle mě náhodné faktory. Tak např. Aroňan a Kramnik můžou bláznit dál a ještě někoho podarovat, Caruana má před sebou dokonce ještě oba dva. Karjakin nebo Ding si můžou usmyslet, že to „zkusí“ a také někoho smetou nebo naopak někomu přisypou. V posledních dvou kolech někomu rupnou nervy. A tak dále.
    Přál bych to Caruanovi, protože Mameďarov hraje až nečekaně při zdi a na remízy.

  2. Pán veľmajster Cvek, inak Vás musím pochváliť. Natočili ste výborne video o malým Bobbym. Nevadí, že bolo kratšie. Veľmi ma zaujalo, že čo ovládal legendárny Fischer už vo svojom mladom veku, ako dokázal hrávať i suchšie pozície. Tomu sa hovorí jednoducho šachová genialita.

    1. Děkuji 🙂 Jj, přesně tak, Bobby v tom věku už byl na naše poměry silný velmistr. až si pak uhrál v té době velmistra, byl by na naše poměry hráčem 2700.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *