A co kandidáti?

 

Tento článek píši zcela neplánovitě. Malá opět spala velmi špatně a musím ji ráno hlídat… přiznám se, že bych daleko raději dělal šachy, jak je obvykle ráno dělám, ale při hlídání to prostě nejde… i tento článek budu psát velmi přerušovaně, ale určitě ho dopíši.

Když jsem přemýšlel o turnaji kandidátů a co se tam děje, tak mě hned napadla „tragická“ postava Aroniana. Prohrál přímo s rámusem partii s Kramnikem. Partie obletěla celý svět. Jenom na FB jsem viděl mraky různých komentářů, analýz, dokonce i video analýz atd. atd.

Mnozí již stavěli Vladimíra na první místo. Ale to je všechno tak předčasné. Turnaj je velmi dlouhý a těžký. Čím máte více let (někdy od třicítky), tím logicky malinko ubývá energie, ale samozřejmě nemusí (tak hodně). Záleží na tom co děláte a neděláte pro svůj zdravotní stav. Nicméně pro Kramnika určitě bude velmi těžké vydržet tak dlouhý turnaj (a těžký!). Možná již včera se to ukázala s Caruanou. Tam šlo cítit, že Kramnikovi odešla energie. Hrát takovou (TAKOVOU!) partii celou dobu s plnou koncentrací je velmi, velmi náročné. Caruana je prostě ještě velmi mladý a má energie více.

A co Levon Aronian? Je to zvláštní, ale po drtivé prohře s Kramnikem jsem si myslel, že mu to může jenom prospět. Proč? Aronian je trochu psychicky labilní. Když ale takto odstartujete, máte dvě možnosti.

a) na všechno se vykašlat – což je ale absurdní pro arménskou jedničku

b) zatnout zuby a KONEČNĚ začít makat, v takovém stavu nemá smysl s něčím spekulovat a kalkulovat. Musíte prostě hrát. A Aronian hrát umí. Ne nějaké remízy s Dingem, že nemáte čas…v každém jiném turnaji by to Aronian určitě hrál dále.

Je to zvláštní, ale někdy z kraje vést turnaj či zápas může být jen na škodu. Napadá mě samozřejmě zápas století mezi Borisem a Bobbym. Nebo pak zápas Spasského s Karpovem. Kdy Spassky (bohužel!!) vyhrál první partii černými…to mu hodně uškodilo…krásně to popisuje Garry Kasparov v předchůdcích.

Zatím tedy vede Caruana. Ale to je všechno ještě na začátku…všechno se může ještě změnit a asi i změní. Nicméně mladý Američan zatím ukazuje krásné šachy.

A co noční běs Mamedyarov?

Ten hezky první partii vyhrál s Karjakinem, ale… ale další partie jsou nějaké „divné“. Kratší remízy a jedna jediná bojovná partie s Caruanou, který ho donutil bojovat. Dvě remízy bílými v podstatě bez boje není určitě pro něj sladkým medem. Co se děje? To je otázka. Co myslíte? Nevyšlo zahájení? Já si to nemyslím, spíše asi dolehly nervy a Mamedyarov se musí dostat/dostává do svého vražedného módu. Možná by mu prospělo, kdy s někým drtivě prohrál a spadlo by to z něj.

Saša Grischuk ukázal, že chce postoupit. Hraje tvrdě a odhodlaně, chodí do velkých zápletek. Včerejší partie s Dingem byla přímo ukázková. Takže žádné cigárko a večer nějaký ten poker na spaní 🙂 

Ding Liren nehraje špatně, ale zatím nic extra. Uvidíme zde se dokáže rozpumpovat k něčemu většímu.

Poslední jsou So s Karjakinem. Zatím So působí nějak „divně“ ve smyslu ambicí, Karjakinovi se evidentně nepovedla příprava, nebo zatím je to dost o jeho přípravě. Bílými s Mamedyarovem evidentně neznal zahájení. A když už v podstatě problémy vyřešil, tak se asi vyčerpal a prohrál poučnou (ale velmi těžkou) dámskou koncovku. Včerejší prohra ZASE BÍLÝMI opět šla na vrub zahájení. Brzy po hlavní teorii (asi …Jc5!? bylo překvapení) hodně ztrácel času a energie. A Aronian ho nakonec porazil, ačkoliv je otázka na kolik se houpačka kolem remízy a výhry houpala.

Na co se máme těšit? Na všechno, podle mě na úplně všechno. Jenom – můj tip – si myslím, že na boj o první místo nejsou připraveni psychicky Ding a So. Ale u Číňana to může být ve skutečnosti úplně jinak.

Tak se mi to podařilo dopsat a malá mě jenom asi 20x vyrušila, takže super. A jak už to u mě bývá, prosím o shovívavost ohledně chyb a literární krásy, protože už opravdu nemám čas a energii na kontrolu 🙂

Určitě se ale ještě „ozvu“ ohledně turnaje kandidátů – je to zatím   F A N T A S T I C K Ý    T U R N A J ! !

5 thoughts on “A co kandidáti?

 1. Je to opravdu parádní turnaj. Fandím Grischukovi, ale myslím si, že vyhraje Caruana nebo Ding. Aronjan na to nemá psychicky.

  1. Přesně tak. Grischuk zatím jednoznačně hraje nejkrásnější/nejzajímavější šachy a jde úplně cítit jeho vůle po výhře. Aronian možná potřebuje ještě čas než se dostane do tempa, stejně jako Mamedyarov. Je to hodně dlouhý turnaj…

 2. Zdravím, mám opäť nejaké otázky na vás. Tento raz keď ste túto tému načali tak sa budú týkať všeobecne šachového turnaja, ako takého.

  1. Aké turnaje by mali hrať hráči, ktorých výkonnosť sa pohybuje na mojej úrovni okolo 1500 ELO (so slabšími súpermi alebo silnejšími)?

  Pýtam sa, preto lebo moja skúsenosť je taká, že dosť sa dá naučiť totiž i v partiách so slabšími hráčmi a nemusel by byť 1 turnaj so zapisovaním i so slabšími na škodu. Dá sa priučiť trebárs ku realizácii miernej prevahy, lebo figúry súperom už na úrovni tých 1500 elo veľmi nepoletujú. Nejaký ten pešiak sa dá získať a potom uplatniť prevaha. Trebárs hraním partií so slabšími hráčmi som sa priučil trpezlivej hre v koncovkách, ktoré som si myslel, že nebudem ich nikdy zvládať. Sila v nich išla mi v poslednom čase však výrazne hore, čo sa venujem herne šachu. Nerobím v nich už nejaké hrubé chyby (hoci s 5 minútami na hodinách sa môže niečo pritrafiť napr. menšia taktická prehra v časovej tiesni, ale nič to nemení na tom, že hral som ju skoro celú oveľa lepšie ako súper a presne o to ide) a to bez toho, aby som tie koncovky musel doma veľmi študovať. Dokázal som poraziť na začiatku v rovnovážnych koncovkách už aj silnejších hráčov s vyšším cca. o 250-350 ELO. Boli to pomerne presvedčivé víťazstvá. Bol som v nich o dosť silnejší a už do pár ťahov sa úplne rozpadli.

  2. Je možné dať si nejaké ciele na turnaj a ako by tie prípadné ciele mohli vyzerať, aby boli splniteľné a merateľné?

  Nemám na mysli len trebárs ísť napr. o 50-100 elo vyššie. Nejaké také, že mohol by som odohrať trebárs slabšie turnaj, ale byť s turnajom spokojný a hľadať pozitíva trebárs nejakého toho zlepšenia. Napr. mohli by sa týkať i nešachových stránok, napr. väčšia energia, zodpovednejšia pomalšia hra, stretnúť sa trebárs s 3 hráčmi nad 1800 a poraziť niekoho z nich.

  3. Ako sa pripravovať na turnaj všeobecne?

  Na turnaji totiž nikdy neviem s kým sa stretnem, aké zahájenia hráva rád súper. Aké má silné a slabé stránky, čo by mu mohlo spôsobovať problémy. Napr. je typom súpera, do ktorého netreba veľmi prúdiť a sám sa nabije. Trebárs je hráčom, ktorý zle počíta napadnutia a stačí na neho hrať tempo šach. Prípadne, či vie hrať spomínané koncovky.

  Teším sa na vaše odpovede, teda keď mi odpoviete na nich a neotravujem veľmi 😀 Dúfam, že nebude to na vás veľa, prípadne môžete to poňať ako námet na nejaký nový blogový článok, ktorý by mohol pomôcť aj iným hráčom nielen mne.

  1. Dobrý den,

   omlouvám se že reaguji tak pozdě, ale nakupilo se mi hodně moc věcí…

   To jsou moc těžké otázky, tedy myslím na délku odpovědí 🙂 Takže to uděláme tak, že určitě na toto téma někdy napíši článek, klidně mě urgujte 🙂

   Rozhodně vůbec neotravujete, naopak, jak jsem už několikrát psal, právě otázkami a vůbec reakcemi/akcemi tento web žije.

   1. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Kľudne urobte si článok o tom, keď budete menej zamestnaný, ale myslite na mňa. Vaše články sa mi celkom páčia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *