Caruana x Carlsen

 

Je dobojováno. O mistra světa budou hrát dva Carové. Fabiáno Caruana to dokázal. Nicméně ten druhý krok bude ještě daleko těžší. Na zemi bitvu vyhrál, dokáže ji vyhrát i v oblacích?

Turnaj kandidátů patřil podle mě mezi jeden z nejhezčích a nejnapínavějších turnajů. Až do posledního kola nebylo nic jasného. Neskutečné „z mrtvých vstání“ Karjakina, pád do hlubin Aroniana, pozoruhodný příběh Kramnika, strašné časové tísně Grischuka a nerozhodnost Mamedyarova. Bylo toho více, pojďme se na to podívat.

Vítěz je podle mě zcela zasloužený. Caruana předváděl pevné, silné šachy. Dokázal využít šancí. Dále bylo velmi důležité (pro něj), že se dokázal psychicky otřepat od nepříjemné porážky s Karjakinem. Evidentně zlepšil fyzičku a zřejmě i psychiku, protože dokázal vyhrávat těžké dlouhé partie a nakonec vyhrát i poslední partii. A kde je chyba vyzyvatele? Rozhodně časové tísně. Tam zbytečně kazil. Třeba partie s Kramnikem, nebo pak s Aronianem, kde místo klidného pokračování si nalezl do časovky a kdyby jeho soupeř viděl obrat s …Jxb4 a …Vd4, pak by to mohlo dopadnout i jinak. Na konci ještě nakousnu zápas Carlsen x Caruana.

Druhé místo patří Mamedyarovi. Myslím si, že zaslouženě. Hrál dobré šachy, dokázal využít šance, ale zase – upřímně řečeno – moc toho nepřevedl. Měl hodně krátkých remíz. Pokud se šetřil, tak na co? Málo kdo se „proremizoval“ k zápasu o mistra světa, snad jenom Tigran Petrosjan v roce 1962 (to ale samozřejmě myslím s určitou nadsázkou). Jeho hlavní síla je fantasie a drtivá, přímo ohnivá hra. Tuto stránku (bohužel) nepředvedl. Místo toho převažoval „profesorský“ suchý výkon. Prohra bílými ve 12. kole s Dingem byla (podle mě) zcela zákonitá. Mamedyarov v partii vůbec nic nepředvedl a jeho soupeř ho ukázkově přehrál. Výhra ve 13.kole s Grischukem byla spíše náhodná, protože jeho soupeř udělal hrubku v časové tísni. Ale v každém případě ukázal Mamedyarov, že patří mezi úplnou světovou elitu a jeho elo rating není náhoda…

Třetí místo obsadil Karjakin. To je neuvěřitelné. Smekám před Karjakinem. Po šestém kole byl myslím poslední, nebo dělil poslední místo (měl mínus dva), ale pak dokázal vyhrát 4 partie (!!) a dokonce zaútočit na první místo. Hlavně jeho výhra s Caruanou v ruské obraně (12.kolo) je nádherná partie, myslím přímo klenot. Možná vůbec nejhezčí partie celého turnaje (můj názor).  Samozřejmě, asi jako většina, jsem rád, že Karjakin nevyhrál turnaj kandidátů. Není v tom vůbec nic osobního, pouze to, aby se nehrál znovu zápas Carlsen x Karjakin. Nicméně vysoko hodnotím hru Karjakina a jde vidět, že to je pan Hráč. Poslední partii s Dingem ale asi nezvládl nervově, nebo se někde hodně přepočítal, protože z mírně lepší pozice „najednou“ měl dva pěšce méně (přehlédl tah …h3+? nebo se stala chyba už před tím?). Přitom bylo jasné, že musí za každou cenu partii vyhrát.

Ding Liren se ukázal jako ocelový muž, možná lépe řečeno jako ocelový šachista, skončil na samostatném čtvrtém místě s +1. Neprohrál ani jednu jedinou partii(!) a hrál velice solidní a pevné šachy. Po výhře nad Mamedyarovem (12.kolo) mu najednou svitla naděje postupu, ale musel porazit ve 13. kole Kramnika. Nicméně tato partie skončila nakonec remízou a Dingovi šance se smrkly na pár procent. Všechna čest před tímto šachistou. Klidně jednou může bojovat o mistra světa…

Na pátém až šestém místě (6,5 bodů ze 14 partií) skončili Kramnik a Grischuk. Jsem moc rád, že tam oba hráli. Protože bez nich by turnaj neměl zdaleka takovou šťávu. Bylo vidět z partií, že oba mají velké ambice a chtěli turnaj vyhrát. Zatímco se Grischuk pral a kličkoval skoro celý turnaj – vlastně až do dvanáctého kola, tak Kramnik byl jako vichřice, která smete všechno kolem sebe včetně sebe. Myslím si, že pro Grischuka bylo klíčové kolo dvanácté. Měl bílé figury se „zlomeným“ mužem Aronianem. Myslím si, že získal nadějnou pozici, ale partie, přes všechny jeho pokusy, skončila remízou. „Jakoby“ se z toho Grischuk už nevzpamatoval a poslední dvě kola prohrál. Nicméně předposlední kolo s Mamedyarovem zazdil ukázkově… Kramnik, to je jiný příběh. Začal skvěle, měl 2,5 bodů ze tří partií. A ve čtvrtém kole měl na lopatě i samotného Caruanu. Ale tuto velmi drsnou partii nakonec prohrál. Jistě jste viděli fotky, kde Kramnik „leží“ na stole poté co mu Caruana zasadil rozhodující úder. Kdo ví jaký to mělo dopad na Kramnika…spal po partii? Vracelo se mu to stále v mysli? Oni jsou stejní lidé jako my a také někdy prožívají velmi těžce porážky, hlavně pak ty, kde mohli vyhrát. Buď jak buď, Kramnik pak prohrává další čtyři partie(!!) (dělá jen jeden bod ze šesti partií). Pak ale vyhrává a konec turnaje končí bojovnými remízy. Kramnik hrál nejzajímavější šachy, ale také dělal asi nejvíce chyb (neberu-li poslední dva). Na lepší umístění tím pádem to nebylo. Grischuk předváděl srdnaté šachy a dlouho zachovával naději na vítězství. Jak jsem psal výše, až ke konci turnaji přišel zlom a dvě porážky. Přesto na mě Grischuk/jeho hra udělal velký dojem.

Velmistr So skončil předposlední s šesti body ze čtrnácti partií. Nevím co bych měl napsat…skoro nic mu nevyšlo kromě jedné (hezké) výhry s posledním Aronianem. Turnaj si užíval (podle tiskových konferencí po partii) a ambice měl zřejmě na nule (vyhrát turnaj).

A poslední skončil…Levon Arnonian. Neuvěřitelné. Naprosto katastrofální propadák. Udělal jen 4,5 bodů ze 14 partií, tedy mínus pět. Klíčová byla asi partie (bílými) s Caruanou (po prohře s Soem). Tam hrál Aronian vyloženě buď a nebo. Partii nakonec prohrál a pak už se nevzpamatoval, nevyhrál ani jednu partii a další tři prohrál. Šlo cítit, že psychicky zcela odešel. Nevěřil, nevěřil v celkový úspěch a tak i vypadal výkon. Příště by si měl Aronian vzít sebou (dobrého) sportovního psychologa…

A tak nám skončil turnaj kandidátů. A čeká nás zápas o mistra světa mezi Carlsenem a Caruanou. Myslím si, že to bude lahůdka. Myslím si, že nyní je pro Carlsena právě Caruana nevíce nepříjemným soupeřem. Proč? Caruana šachem žije, hraje skvěle, ukázal se i odolným a fyzicky připraveným. A co teprve kolik nyní bude mít Caruana energie a nadšení, když bude bojovat o korunu? Proti Carlsenovi povstal ten nejsilnější a ten kdo se ho nebojí. Na trůně, koronou tížen, má o čem přemýšlet. 

 

 

 

3 thoughts on “Caruana x Carlsen

  1. Díky za článek. Souhlasím s hodnocením a zejména s tím, že Aronian odešel psychicky. Zlom byl ale podle mě nevyhraná partie s Griščukem poté, co černými porazil Karjakina. Vyšla mu báječně příprava, stál na výhru, měl spoustu času, tah Dxc8 se nabízel. Nedal. Kdyby ano, byl by na +1 a psychicky na výši, byl by to pro něj jiný turnaj.

  2. Aronjan je motýl. Když se mu daří, lítá v oblacích, když ne, ryje držkou zem. Mistrem světa nikdy nebude, myslím, že po tomhle turnaji to už definitivně pochopil.
    Caruanovi jsem moc nevěřil, přece jen měl několik mdlých výkonů, kdy nedokázal vyhrávat. Tenhle turnaj mu svou celkovou bojovností asi pomohl, kdyby ostatní nebyli tak nabroušení, nejspíš by skóroval méně… Zápas s Carlsenem – jednu dobu se mi zdálo, že na něho umí zahrát a že se ho nebojí – ale pak se na něho Carlsen nějak naučil a přijde mi, že si na něho i docela věří. Uvidíme, můj tip je, že ho Carlsen v zápase smete.
    Souhlasím, že tohle byl jeden z divácky nejatraktivnějších turnajů kandidátů, jaký mohl nastat. Díky, Vlade a Sašo! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *