Kdo je Nguyen Thai Dai Van?

 

To je samozřejmě jenom obrazný nadpis, všichni víme kdo to je (já jsem Vana lépe poznal na novoborské šachové koridě, kde hrál zápas s Tadeášem), nicméně po ME 2018 budeme muset svůj názor zřejmě přehodnotit, nebo alespoň někteří z nás.

Do tohoto turnaje jsem bral Vana jako největší českou naději a samozřejmě jako nadějného mladého velmistra s dobrou (šachovou) budoucností. Nicméně nějaké superlativy bych říkal opatrně, nebo bych se krotil. Ale nyní?

Van sehrál na mistrovství Evropy přesně 9 partií s velmistry s elem 2600+ , od oka bych si tipl průměr cca 2630. Udělal +1, tedy jednu partii prohrál, dvě vyhrál a zbytek remizoval. Výkon na cca 2670 + výhry s dvěma slabšími hráči to dělá perfo blížící se 2700. Tedy vynikající výkon.

Mohl by někdo nadhodit, měl štěstí, byla to náhoda? K tomu mohu jenom dodat, že při jedné, možná při dvou partiích bych byl ochoten připustit „náhodu“ (byť v ní nevěřím), ale při devíti partií nikoliv. Van prokazoval v partiích velkou odolnost, Nedělal téměř vůbec chyby. Naopak dokázal využít šance. 

A lámat pak hráče 2600+ a udržet jejich tlak není nic snadného. Naopak, je to vynikající výkon.

Pokud vím, ale nyní to jsou jenom informace z druhé ruky, nemá být MČR v Ostravě nominačním turnajem. Protože se termín kříží s německou budnesligou. Tím pádem má být udělán turnaj šesti hráčů dvojkolově o dvě nominační místa na olympiádu. Asi se to bude hrát někdy uprostřed, nebo ke konci května. Tipl bych si účast: GM Krejčí GM Michalík GM Plát GM Babula GM Štoček a nyní je otázka, zda bude mít Zbyněk Hráček jistou pozici v týmu. Pokud ano, měl by tím šestým být GM Nguyen. Pak by jistá sestava na olympiádu byla Navara, Láznička, Hráček a pak další dva z turnaje. Pokud ale Zbyněk nebude mít místo, pak je jasné, že by to měl hrát. Nicméně je nyní naprosto absurdní, aby takový turnaj nehrál Van! Takže buď by musel někdo z kola ven, nebo se turnaj rozšířil o jednoho hráče a hrálo by se o 3 postupová místa na olympiádu. Uvidíme. Znovu musím zopakovat, že to jsou informace z druhé ruky a tak i moje spekulace.

V každém případě pokud bude takový turnaj, tak se máme na co těšit. Je na čase aby naše česká elita poměřila svoje síly… a nejvíce budu zvědav na výkon našeho nejmladšího velmistra…

4 thoughts on “Kdo je Nguyen Thai Dai Van?

 1. Velmi zajímavá informace o turnaji adeptů reprezentace. Díky za ni! Přiznám, že pro mě velmi překvapivá. Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, zda už se někdy v dohledné minulosti (třeba 20 let) podobný turnaj hrál. Díky

  1. Rádo se stalo. Přiznám se, že vůbec nevím. Naposledy bylo zajímavé, když GM Jansa hrál s GM Hráčkem zápas na 4 partie o titul MČR, ale to už je hodně dávno…

 2. Protože mi kamarádi pana Cveka z redakce Novoborského šachového serveru opakovaně mažou fakticky správné příspěvky z diskuze, jsem nucen psát zde. Ptám se pana Cveka jak je možné, že pan Nguyen v 17 letech má rating 2500+, zatímco nejsilnější česká hráčka nemá ani rating 2300. Kde je Jana Jacková? Kde je Kateřina Němcová? Jak je možné, že žádný český trenér nevychoval hráčku 2400+? Jak je možné, že muži jsou statisticky silnějšími playery než ženy?

  1. Dobrý den.
   Van je vynikající šachista a k tomu má určitě velmi dobré vlastnosti (práce, odhodlání atd.). Samozřejmě a to je důležité i skvělé trenéry. Proto je tam, kde je. Nutno ale napsat, že hlavní zásluha je to jeho.
   Nevím kde jsou. Nesleduji to.
   Proč to tak je? Obecně muži hrají lépe šachy. Kdysi jsem – myslím – o tom napsal článek, ale bohužel nevím kde je.
   A pokud budeme brát, že ženská elita je 2500+ a mužská elita je 2700+
   Pak ženské elo 2400+ je ekvivalent mužskému 2600+
   Takže to není vůbec snadné…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *