Česká extraliga 2017/18 skončila a co nám přinesla? (+ partie na YouTube)

 

V prvé řadě suverénní vítězství Nového Boru. Tento tým zcela dominuje českému šachu a pouze Nový Bor může promlouvat (a promlouvá) do nejvyššího klubového šachu na světě. Hlavní oporou týmu byli naši reprezentanti David Navara a Viktor Láznička, kteří udělali shodně 10 bodů z 11 partií(!!) Dohromady neskutečných 20 bodů. Jenom pro zajímavost, celý tým Unichessu nebo Moravské Slavie Brno (tedy dvou silných týmů) udělali na skóre 40 bodů, tedy jen dvakrát tolik jako dva hráči Boru.

Na druhém místě (nakonec) skončila Výstaviště Lysá nad Labem. Letos se Lysé tolik nedařilo jako loni, kde svedla nádherný souboj s Borem o první místo. Myslím si, že to je hlavně proto, protože legionáři moc dobře nehráli a tradiční zabiják Vojta Plát udělal jen 5 bodů z 9 partií. Koho musím však vyzdvihnout je Honza Krejčí.  Udělal 8,5 bodů z 11 partií a byl hlavním tahounem týmu.

Na třetím místě skončila (překvapivě/nepřekvapivě) Zikuda Turnov. Tento tým povstal z popela jako bájný pták Fénix. Tým notně omladil a pod dirigentskou taktovkou Pavla Šimáčka nakonec skončil na krásném třetím místě. Legionáři neprohráli ani jednu partii(!) a většinou pak rozhodovali mladí hráči – Tomáš Kraus, Honza Vykouk a Lukáš Vlasák. Když bylo třeba, vyhrál klíčovou partii kapitán týmu Pavel Šimáček. Tým jim skvěle šlapal a třetí místo je zasloužené. 

Na čtvrtém místě skončil Labortech Ostrava. Je to škoda, protože ještě před posledním kolem určitě pomýšleli na bednu. Nicméně nejenom, že se jim těžce nepovedl zápas s Porubou, ale potom také s Frýdkem Místkem. Nikdo v týmu neoslnil, ale ani nezklamal. Labortech má velmi vyrovnanou sestavu od 4 šachovnice až do 10(!!) Myslím si, že by se vojevůdci klubu měli sejít a pořádně produmat strategii na další sezónu. Tedy jak optimálně postavit šachovnice, aby bylo co nejvíce výher.

Na pátém místě skončil Slavoj Poruba. Tedy další ostravský tým, můj tým. Nám se podařil malý/velký zázrak. Když jsme dokázali po úvodních čtyřech prohrách vyhrát sedm kol za sebou (!!). Nakonec to tedy stačilo na páté místo. Máme velmi kompaktní tým, který hraje s chutí. Legionáři, kluci z Polska tradičně hrají velmi dobře, ale je to nejenom proto, že jsou to dobří šachisté, ale také proto, protože se ve Slavoji velmi dobře cítí. Poslední trojkolo jsme si šli užít a všechno vycházelo prostě skvěle. Nikdo v týmu nevyčníval, ale také nezklamal, myslím si, že zásluhou všech jsme skončili na hezkém pátém místě.

Až na šestém místě skončil gigant z Pardubic, GASCO Pardubice. Co se stalo? Jednoduše řečeno, Pardubice nezvládly poslední trojkolo. Tradičně velmi dobře hrající Honza Votava (udělal jasně nejvíce bodů z týmu: 7,5 bodů z 11 partií) prohrál poslední partii a zápas nakonec skončil jen remízou (prohrál také Kuba Půlpán, kterému vůbec nevyšlo trojkolo). Navíc Pardubicím v posledním trojkole chyběly hvězdy GM Matlakov a GM Duda.

Na sedmém místě skončil BSS Frýdek Místek. Což je po úvodu nakonec velmi slušné umístění. Tento sympatický a silný tým dlouho nemohl najít správnou formu, až v posledním trojkole chytl dech, dvakrát vyhrál a skončil ve středu tabulky. Jasnou oporou týmu byl Stada Jasný, který udělal solidních 7 bodů z 10 partií. Ale jinak frýdečtí nemohou jásat a musí „zahojit“ střed týmu, který úplně vyhořel.

Moravská Slavia Brno skončila nakonec na osmém místě. Tým těžil hlavně z dobré docházky legionářů. Nicméně čeští hráči toho moc neuhráli…Jedině koho bych mohl vyzdvihnout je Pepa Obšívač, který udělal 5,5 z 9 partií. Vím že to není snadné a českých hráčů je málo. Výrazná osobnost brněnského šachu, velmistr Radek Kalod, se musí – jak by on sám řekl – ohánět, hákovat, cálovat a vychovávat tři sviště 🙂  Což se samozřejmě hodně odráží od šachového výkonu. 

Na devátém místě skončil tým Unichessu. Myslím si, že hlavním cílem tohoto sympatického týmu se bylo udržet, což (nakonec) nebyl žádný problém. Když bylo třeba, tak si mákli a když nebylo, tak se nemakalo 🙂 Velkou gratulaci zaslouží Lukáš Černoušek, který si uhrál druhou velmistrovskou normu!

Na desátém místě skončil druhý Brněnský klub, SK DURAS BVK Kralovo pole. Nevyšlo jim poslední trojkolo, ale jednoznačně proto, protože nemohli přijet všichni legionáři. Jinak by Duras skončil určitě výše. Velmi dobrý výsledek udělal Tomáš Polák (7 bodů z 11 partií) a solidně zahrál Martin Blahynka (6 bodů z 11 partií). 

Z extraligy sestupuje a na jedenáctém místě skončil ŠK Města Lysá nad Labem. Karty byly rozdány před trojkolem jasně, tým neměl v podstatě skoro žádnou šanci. Bojovali statečně a ukázali, že nemají špatný tým. Nicméně někdo musel z kola ven… Skvělý výsledek uhrál na první šachovnici Van. Udělal nakonec 5 bodů z 8 partií při průměru soupeřů 2573. Opět mohu jenom zopakovat, jsem moc zvědav na turnaj šesti, kde Van bude hrát… (o to kdo bude v repre, bude se hrát v Praze, na konci května). A ještě velmi solidní výsledek uhrál Martin Červený, který udělal 5 bodů z 11 partií při průměru hráčů skoro 2500.

A poslední skončila Tatran Litovel. Hráči si to určitě užili a pořádně slavili každou půlku 🙂 Nakonec se jim ještě podařilo v posledním trojkole vyhrát dvě partie! Je sympatické, že bojovali a dali šanci mladým hráčům a vůbec „všem“ příznivcům královské hry si zahrát nejvyšší českou soutěž.

A zde moje partie s Vladimírem Bělunkem na YouTube:

5 thoughts on “Česká extraliga 2017/18 skončila a co nám přinesla? (+ partie na YouTube)

 1. Tak ste ma pekne potešili, hrali ste to skutočne skvelo. Mám z vás veľkú radosť. Ste fantastický pán veľmajster. Pekne ste ho vykúpali.

  Mne sa momentálne nedarí uplatňovanie prevahy. Včera v lige som prehral, ale verím tomu, že raz to zlomím. Keď začnem na svojej úrovni vyhrávať tak ma nikto nezastaví. Robím všetko, preto začal som si dokonca už aj komentovať svoje partie. Na toto som nemal nikdy časť, lebo pri 40 ťahových partiách je to činnosť, ktorá zaberá mi hodiny. Aj vďaka lepšiemu systému analýzy partii mám chuť do šachov v poslednom čase väčšiu. Predtým som sa snažil rozohrávať pozície v kritických pozíciach.

  1. Moc děkuji 🙂
   Super! Myslím si, že při analýze vlastních partií je důležité vystihnout klíčové momenty, kdy se partie lámala + partii zhodnotit šachově i nešachově.

   1. Jasné samozrejme. Len som chcel dať vám nejaký zaujímavý námet na článok, ktorý by mohol byť vo vašom podaní skvelý.

    Najťažšie na šachu je zlepšiť nešachové vecí, hoci sa veľmi snažím. So schizofreniou je to ťažké. Kedysi som víťazil nad šachistami s ratingom pod 1500 pravidelne. Dnes prehrávam aj s hráčmi pod 1300, čo je zle. Asi mi tá dlhšia prestávka ublížila. Stále som jasne lepší ako títo šachisti, ale po pár hodinách si vyberiem vždy nejakú slabú chvíľku a nedokážem využívať svoje šance proti ním ako niekedy. Herne sa však zlepšujem naďalej, skúšam si hrávať rôzne otvorenia, aby som sa učil rôznym pozíciám resp. som sa nenudil, že hrajem len to isté a našiel nejakých 6 otvorení, ktoré budem hrávať. Chcem vyskúšať všetko, hoci môže to dopadnúť tak, že si nebudem vedieť vybrať otvorenia, lebo skoro vo všetkých otvoreniach a úvodných fázach strednej hry min. do 18. ťahu stojím väčšinou veľmi dobre.

 2. Zdravím, opäť raz otravujem 😀 Ja viem som otrava, aj keď máte so mnou božskú trpezlivosť. Nedala by sa napísať nejaká séria článkov ku turnajom, od výberu správneho turnaja, či až ku samotnej príprave na turnaj? To viac menej kvôli námetom, vy určite viete sám, čo je najdôležitejšie pri turnajoch. Bolo by to veľmi pekné, keďže turnajová sezóna klope už na dvere. Už len nejaké 3 týždne a rozbehnú sa naplno.

  Tiež by som sa Vás chcel ešte spýtať, či vadí pri analýze partie, že nie sú uvedené nejaké dlhé varianty? Väčšinou sa snažím skôr o slovnú analýzu typu, že prečo som nejaké tie ťahy v pozícii nezahral resp. o čo v pozícii ide a jej možnosti. Nemám ešte takú šachovú silu na to, aby som videl 5-7 ťahové varianty a stroj sa mi nechce veľmi púšťať. Teda občas si ho pustím, ale keď sa zdá, že je všetko napísané. Aj to využívam ho len na nejaké tie forsírované varianty pri taktických obratoch napr. 7 ťahový mat, ktorý som nedokázal dopočítať naposledy a dopíšem ich viac menej len kvôli úplnosti. Viem, že také nemá zmysel, lebo naživo by som to nedokázal nikdy takto dopočítať, ale ku partii to patrí.

  1. Dobrý den, nene to je v pohodě 🙂
   Pokusím se, ale…je to těžké, čas mám tak akorát, takže nechci nic slibovat, navíc mám nyní rozepsané jiné téma.
   Nemusí být rozhodně dlouhé varianty a slovní komentář je super.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *