A co dále?

 

Akorát mi odpadl trénink, tak mohu alespoň napsat pár vět. Aneb jak vidím co bude, nebo snad bude 🙂

V prvé řadě se musím přiznat, že jsem od Koníka (MČR) vůbec sám sebe tvrdě netrénoval, nebo jinak, doma jsem ještě od té doby neměl šachovou figurku v ruce. Ačkoliv šachem samozřejmě stále žiji.

Pomalu a jistě začínám najíždět na měkký trénink. Zajímavé je, že když jsem měl minulý víkend v Praze trénink, který je z velké části založen na rozehrávání (nejrůznějších) pozic, tak jsem vůbec necítil, že bych tak dlouho nedělal šachy, spíše naopak.

Za chvíli jedu znovu do Prahy na zápas Davida s Harim. Na tento zápas se velmi těším a jsem rád, že Pavel nakonec našel takového „náhradníka“. Nejenom, že je Hari (to měkké i je úmyslně) výborným šachistou, ale také velkým sympaťákem. To bude nejenom souboj na šachovnici, ale také velkých sympaťáků a gentlemanů.

Pokusím se něco o tomto zápasu zde napsat. Zítra bych rád natočil na YouTube Robert a Petr šachy video, aby bylo v pondělí k vidění. Pokud ho v pondělí neuvidíte (respektive nějaké bude, ale ne ode mně), pak věřte, že jsem v těžkém boji prohrál. Přes tuhý odpor a zoufalé odhodlání mě lenost porazila…

A co zde dále budu publikovat? Budu velmi rád, když mě budete inspirovat. Napište mi co byste chtěli, na cokoliv se ptejte. Klidně mohu (a rád) Vaše dotazy okopírovat a pak v samostatném článku odpovědět. Jenom tento článek bude asi až po pražském zápasu. Možná dříve, nevím nakolik budu mít v Praze čas.

Co se týká mé případné knihy, tak několik informací. V prvé řadě ji chci napsat a napíši. Nicméně není to vůbec časově jednoduché. Je spousta věcí okolo. Tím pádem bych to rád udělal tak, aby kniha vyšla někdy na podzim 2019. Už něco pomalu šmoulím, ale je to opravdu velmi pomalé. O čem kniha bude? Jednoznačně o sebe trénování, ale důležitá část knihy bude o psychice v šachu. Podrobně popíši svoji cestu + co jsem všechno zjistil i díky mým svěřencům a kniha nebude jenom o tom, ale také o… ale to už bych prozrazoval mnoho 🙂

I o prázdninách budu publikovat články a natáčet videa na YouTube. Snad jenom kdybych byl delší dobu bez internetu (až nebudu doma), tak tu nebude dlouho žádný článek, jinak to určitě nehrozí.

Ps.: A stále platí, že se pokusím získat rozhovory s naší špičkou a nejenom ní.

6 thoughts on “A co dále?

 1. Dobrý den,
  nedávno jsem někde četl, že je nepřeberné množství materiálů na STRATEGII ÚTOKU, ale dost málo materiálů, co se STRATEGIE OBRANY týče.
  Nechtěl byste třeba formou rozboru nějakých partii tuto skulinu vyplnit? Vysvětlit slovně, co by se v takových situacích mělo a nemělo dělat, po čem by se slabší strana měla koukat, na co hrát atp.? Sám bych se na to velice rád zaměřil a něco nového se o tom dozvěděl, protože cítím, že právě dobrá obrana je to klíčové k úspěchu!
  Kolikrát máte lepší pozici(řekněme, že hrajete nějaký OPEN) a dusíte soupeře, třeba i vyhrajete, to je v pořádku, ale dříve nebo později budete stejně muset nějakou pozici bránit nebo alespoň část partie hrát obranně a pokud to uděláte dobře, zachráníte minimálně 1/2 bodu a máte zajištěný mohutný finish!
  Sám to bohužel znám z praxe.

  Děkuji za reakci!

 2. Zdravím, moje otázky sa budú týkať šachových turnajov. Ako sa pripraviť na šachový turnaj, v ktorých sa nevie s kým sa bude hrať a čo je pri nich dôležité? Ako správne určiť osobnosť súpera, že aká hra mu bude robiť problém. Je dobre hrávať šachové turnaje, na ktorých sa zúčastňujú hráči približnej sily? Ako si určiť správne šachové či nešachové ciele v turnaji, čo urobiť, preto aby boli splnené a ako ich správne vyhodnotiť?

 3. Ahoj Robe,
  mi by se docela líbilo, kdyby jsi natočil nějaké video, kde by si ukázal partie velmistrů, které nějakakým způsobem skončily porážkou z důvodu nešachového selhání. Mohly by to být staré, ale i současné partie. Aby třeba bylo vidět to spojení s šachovým a nešachovým tréninkem.
  Vím, je to asi těžké určit v partii nešachovou chybu :-), ale spíš se to dá natočit asi díky daným informacím o těch zápasech. Ale ber to jen jako nápad k zamyšlení :-).

  Měj se,

  Robert

 4. Děkuji za dotazy. Určitě na ně odpovím (i na další jestli budou) v samostatném článku. Je jenom otázka, kdy to bude.

 5. Ahoj, líbilo by se mi kdybys natočil video právě na rozehrávání pozic a ukázal nám jak vůbec takový velmistr trénuje.

 6. Ja bych velice ocenil (a nikde jsem se s tim jeste nesetkal), kdybych videl, jak funguje v primem prenosu premysleni velmistra nad pro nej novymi diagramy. Napr. si pustit na Lichessu trenink diagramu a pul hodiny je resit a premyslet u toho nahlas. To by byla velka parada, ale asi i poradna vyzva😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *