Konec nominačního turnaje

 
Konec. Uběhlo to jako nic. Pokusím se vám napsat svůj názor na tento turnaj a na to kdo jak hrál a kdo by podle mě měl jet na Olympiádu.
 
Na prvním místě zcela zaslouženě skončil Jirka Štoček. Tady nelze nic vytknout. Naopak. Jirka se velmi dobře připravil, hrál s největší silou a podle mě i vůli po vítězství. Na konci šlo vidět, že už neměl dost sil, aby hrál na maximum jak to bývalo u Bobbyho Fischera. Ale nedivme se. Jirka není už dvacetiletý mladík a také ze sportovního hlediska se není čemu divit. Pouze první je skutečně prvním. Jirkovi mohu jenom pogratulovat a popřát ať mu forma vydrží na Olympiádu.
 
Na druhém místě skončil Peťo Michalík. Podle mě zcela zaslouženě. Hrál velmi dobré šachy, nikde (kromě partie s Jirkou) nebyl ohrožen. Naopak nedokázal do výhry dovést několik velmi nadějných pozic. Podle mě by Peťo měl jet na Olympiádu jako muž číslo pět (David, Viktor, Zbyněk, Jirka a Peťo). Tady není co řešit.Jenom jedna drobnost. Peťu jsem na tento turnaj připravoval, měli jsme několik tréninků. Myslím si, že nám to vyšlo docela dobře. Nicméně Peťo musí na sobě nadále pracovat (některá slabá místa ho zbytečně dost brzdí), samozřejmě budu rád když mu v tom budu pomáhat. Podle mě má potenciál hráče +2600.
 
Honza Krejčí bojoval jako lev. Nicméně nebyl to „jeho“ turnaj. Nakonec uhrál solidní výsledek +1, ale stejně jak u Peti má Honza podle mě větší potenciál, jen musí na sobě hodně pracovat. Honza by měl hodně podumat nad dosavadní prací (tréninkem) a nad svými výkony na šachovnici. Podle mě by měl vzít partie z Koníka a Nominačního turnaje a pořádně je prozkoumat/zanalyzovat po šach. i nešach. stránce a mít tak sebereflexi. Pokusit se zjistit kde byl/y největší problém/y. Je možné, že jde spíše o nešachový problém. V každém případě rande sám se sebou bych mu vřele doporučil.
 
Na čtvrtém místě skončil Nguyen Thai Dai Van. Van nakonec uhrál docela solidní výsledek, ale čekal jsem od něj více. Co bránilo nejmladšímu českému velmistrovi k lepšímu výsledku? Myslím si že odvaha a větší sebedůvěra. Van docela zbytečně zplošťoval hru a hrál příliš solidně. Z kraje turnaje ještě hrál odvážně, ale pak se „něco stalo“. Myslím si /pokud to nebyl zdravotní problém/, že klíčová byla partie s Jirkou Štočkem, která by ovlivnila i zkušeného velmistra. Van má samozřejmě mimořádný talent, ale každá cesta nahoru je těžká a donesou ho tam jen jeho vlastní schopnosti.
 
Pátý skončil Vojta Plát. Vojta hrál až do  sedmého kola docela dobře. Dokonce v sedmém kole černými přehrál Jirku Štočka a pozdější vítěz se musel hodně snažit, aby partii dovedl do remízy. Pak ale Vojta naprosto zazdil osmé a deváté kolo. Nevím co se stalo, ale asi se něco muselo stát, protože pak jakoby to byl jiný šachista. S Vanem naprosto mdlá partie a hrubka. S Honzou Krejčím to samé. Vojtovi se tak silně nevydařil závěr a propadl se až na předposlední místo.
 
Poslední tedy skončil Vlasta Babula. Vlasta měl dvě půle. Prvních pět partií bylo noční můrou. Půl bod z pěti partií je naprostá katastrofa. Druhá půle už (konečně) ukázala pravou sílu Vlasty. Hrál podnikavé a agresivní šachy a padesát procent bodů je přijatelný výsledek. Mohu jen znovu zopakovat co jsem psal minule – Vlasta podle mě nebyl rozehrán nebo v tom byla nějaká nemoc. 
 
A tak nám skončil tento velký turnaj. Co ještě více psát? Za sebe dávám jednoznačně palec nahoru. Jsem moc rád, že se nám podařilo dát tento mimořádný a nevšední šachový zážitek na YouTube na Robert a Petr šachy coby naživo komentované partie. Musím smeknout před komentátory, byli vynikající! Štěpán Žilka a Petr Pisk s hosty zaslouží naprostý a burácivý potlesk. Bohužel jsem měl jen minimum času se účasnit živého vysílání a psát „svoje moudra“ na chat :-) Věřte, že to nebylo pro mě lehké opouštět toto šachové, věčné zelené prostředí. Bylo to jako opouštět studnu uprostřed pouště. A samozřejmě moc poděkování zaslouží náš sponzor a Petr Koutný – znovu musím zdůraznit, že bez Petra by nebylo vůbec nic. Nezapomínejme na velkého čaroděje Honzu Jílka, bez něj by se svět točil daleko hůře :-) Díky moc Honzo!
 
Možná někdo zvedne obočí, proč znovu vychvaluji tento tým jako minule. Není to proto, že bych měl chuť lézt do něčího otvoru. Věřte, že udělat takovou akci a udržovat ji při zdravém životě není vůbec snadná věc…. Kdo to někdy dělal, tuší. A bez těchto lidí, znovu opakuji, by nebylo vůbec nic.
 
A tak se Země stále točí a točí. Čas běží. Kapitán velmistr Vlastimil Jansa bude muset vybrat pátého muže do svého týmu gladiátorů. Batumi je třeba rozsekat na cimpr campr. Kapitán to nebude mít lehké, protože cokoliv udělá, vždy to bude pro velkou část šachistů špatně. Uvidíme, jsem zvědav, ale ať tak či onak se těším. Země se bude točit a jednou se dotočí do Olympiády, kde naši borci nastoupí a my s nimi :-) Budeme to samozřejmě komentovat.

9 thoughts on “Konec nominačního turnaje

 1. Proč se o místo v reprezentaci neperou pánové GM Cvek a GM Žilka? Ti na to potenciál a hráčskou sílu nemají? Kde jsou jejich slabiny? Akorát kibicují na internetu.

  1. Nebudu psát za Štěpána. Měl jsem šanci na MČR, tu jsem však nevyužil. Nemám elo rating na to, abych hrál Nominační turnaj. Nefiguruji ani v „B“ reprezentaci či „C“ tedy pokud existuje. Tedy jinými slovy mám od svazu 0 Kč na můj šachový rozvoj 🙂
   Nemyslím si, že akorát kibicuji na internetu, ačkoliv rád budu kibicovat/komentovat, pokud na to budu mít čas. Myslím si, že i komentátor by měl mít nějakou hráčskou úroveň a sílu, pokud se tedy bavíme o komentování partií.

 2. Re @ Pražský kavárník
  Naše špička je hodně velká, Začínáme být hodně silná šachová země. Máme hodně velmistrů, tedy nemůže dostat šanci každý. Mezi další adapty určitě patří: Robert, Štěpán, pan Polák, Malinovský,Rausis (ten olympiádu hrát nechce), Votava, Oral, Šimáček, Bernášek, Černoušek a můžu jmenovat dále. Ale myslím si, že výběr, který hrál na Nominačním turnaji je absolutní špička. Nic proti Štěpánovi a Robertovi, ale … Štěpán a Robert jsou silní velmistři, oceňuji jejích práci. V poslední době popularizují šach, nejenom svojí hrou. Za to jim patří veliký dík. Příště až bude zase formát MČR, tak vám to možná zavře ústa.

   1. A co pak mají říkat například Němci? Světová špička není nafukovací a to, zda ta či která země má v první dvacítce jednoho hráče nebo žádného, o její šachové kultuře až tolik nevypovídá. Ale třeba v případě Norska pochopitelně uznám výjimku, díky Magnusovi tam zájem o šachy podstatně vzrostl.

 3. Českú scénu až tak dobre nepoznám, ale Štočkovi viem, že raz prekonal ELO 2600, i preto bol u mňa favorit. Slovák Michalík musím priznať, že ma prekvapil jeho som tipoval tak na 4. miesto. Myslel som, že Van bude hrať o niečo lepšie, lebo kedysi ste tu písali o nejakom turnaji, na ktorom mal perfo cca. 2600. Je zrejme ešte mladý na to, ale jeho čaká ešte veľa šachových rokov. Plát tiež sklamanie prakticky 2 hráči, čo boli členmi a-mužstva tak vybuchli a skončili na posledných 2 miestach.

 4. Roberte, děkuji Vám za tento článek i celkovou publikační a komentátorskou činnost. Mohu Vás ujistit, že nejsem zdaleka sám, komu se Vaše „kibicování“ líbí a vždy se na ně těší. Ale to vy z mnoha pozitivních ohlasů dobře víte:)

  1. Díky moc 🙂 JJ, to je pravda 🙂 a už se moc těším na komentování/kibicování v Praze, kde (doufám) David porazí Hariho. Oba to jsou velcí sympaťáci a jsem rád, že Pavel dokázal najít takového náhradníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *