Velmistr Jiří Štoček o nominačním turnaji a současném šachu díl I.

Jsem velmi rád, že mi Jirka poslal  povídání nejenom o nominačním turnaji, ale i o soudobém šachu. Za to mu moc děkuji! Už velmi dlouho jsme neměli možnost vidět články od Jirky, přitom když bylo šachinfo, patřily mezi nejkvalitnější. Postupně vyjdou tři díly. Přeji příjemné čtení 🙂

 

Samostatné 1. místo v turnaji takového formátu a obsazení je pro mě samozřejmě výsledkem, který s radostí rozvláčněji rozeberu. V přátelské korespondenci s Romanem Chytilkem, když jsem předběžně posuzoval své turnajové vyhlídky, jsem si takový výsledek netroufl zcela vyloučit, ale ani jsem o něm nebyl nikterak přesvědčen. Vzpomínal jsem na předturnajová vyjádření Capablancy, jenž s oblibou prohlašoval, že „je v tak špatné formě, že by se klidně spokojil i s druhým místem“. Když vše dobře dopadlo, můžeme připomenout zase Aljechina a jeho obvyklé „výsledek mluví sám za sebe“. Výrok je doložen jen za situací, kdy pro něj dopadlo vše dle představ, což ovšem u něho, na rozdíl od mnoha jiných, bylo splněno v drtivé většině případů…Vzhledem k mému známému zaujetí pro šachovou historii snad nepůsobilo příliš nemístně, když jsem si zde takto dovolil citovat velikány ve vlastním skromném kontextu, ke kterému hned sestoupím.

Ačkoliv závěrečná i postupová tabulka vypadají docela přesvědčivě, ve skutečnosti byl z ostatních účastníků především Peter Michalík velmi těžkým soupeřem od začátku až do konce turnaje. Ve vzájemné partii 4.kola nevyužil slibných šancí na výhru, v 9.kole hrál velmi podnikavě černými figurami. Tím se objasňuje, proč jsem v této partii souhlasil s remízou v pozici, kdy mohl bílý s nulovým rizikem pokračovat v pokusech o více. Vzhledem ke všem okolnostem se mi to zkrátka zdálo spravedlivé. Neměl jsem v tom okamžiku žádnou informaci o náladě účastníků před posledním kolem.

Uznávám, že kvalita partií tentokrát poněkud pokulhává za hodnotou sportovního výsledku. Ale podmínky ke hře byly dost těžké a v celém turnaji se postupně projevovala narůstající únava všech účastníků.

O PODMÍNKÁCH KE HŘE

Výhra prvních tří partií byla v tomto případě snad nějakým úradkem Caissy v můj prospěch, odměnou za věrnost. Posílila ve mně odhodlání turnaj dohrát do konce, ačkoliv jsem vážně uvažoval, že si zase sbalím věci a pojedu domů, když jsem seznal, v jakých podmínkách mám hrát a jak budu ubytován. Byl bych si to mohl dovolit, neboť žádné startovné nebylo zahrnuto a ani spotovní regulérnost soutěže by zásadně narušena nebyla. Ředitel turnaje Michal Konopka ovšem dělal co se dalo, aby se turnaj podařilo nějak uskutečnit, to je třeba ocenit, jenže se zoufale podhodnoceným rozpočtem zázraky nebyly možné. Klíčové momenty hry tak často zvukově podbarvoval trénink motorkářského gangu v místnosti sice přijatelné, ale nevhodně umístěné pro šachový turnaj. Kolem oken penzionu zase projížděl jeden automobil za druhým, od všudypřítomného hluku nebylo úniku. V těchto podmínkách se mi dařilo spát jen 5-6 hodin denně, to je zoufale málo. Domů po turnaji jsem tak vrátil snad utahanější, než kdysi po příletu z nějakého zámořského silného openu s dvojkoly.

Něco takového se ovšem dalo tušit, když se poprvé vyjevil záměr uspořádat takovou akci se skromnými prostředky, a ještě navíc v Praze. Popravdě řečeno jsem tehdy neměl nic proti tomu, kdyby se celá věc nakonec vůbec neuskutečnila a já bych „nemusel hrát“ náročný turnaj s bídným zázemím a bídným cenovým fondem. Nakonec jsem velmi rad, že se turnaj sehrál a oceňuji Michala za jeho elán.

Záležitost stála tak, že nikdo z oslovených dost dobře nemohl účast odmítnout, aby nebyl kritiky viněn z něčeho jako zbabělost. Rozhodně vůbec netvrdím, že bych v takovém turnaji skončil pokaždé první. Nicméně snad jsem škodolibým kritikům demonstroval, že se klání v takovém formátu zatím nemusím přehnaně obávat. Objevily se úvahy, že by se podobná soutěž konala pravidelněji. Pokud nebude zajištěno odpovídající zázemí a nabídnuta odměna, úměrná náročnosti takového turnaje, ze své strany napříště již necítím potřebu se zúčastnit…………

 

13 thoughts on “Velmistr Jiří Štoček o nominačním turnaji a současném šachu díl I.

 1. tak hlavně aby Olympiáda byla dobře zaplacena včetně kvalitního zázemí. Jinak nám tam další rok možná ani nikdo nepojede ….

  1. Jakože by se někdo celý život dřel, aby dosáhl úrovně hodné reprezentace a pak by ani neměl za co platit účty? Já bych byl naopak pro, aby byla odměna více než štědrá, což by ještě zvýšilo motivaci.

 2. V několika bodech by se dalo polemizovat. Zajistit podmínky hráčům ve smyslu klidu u partie a možnosti pořádně se vyspat je bez debaty, to musí svaz zařídit. Pokud je to tak jak Jiří píše tak je to ostuda.
  Co se týče odměny za turnaj, nemám samozřejmě dostatečně informace abych to mohl úplně správně ohodnotit, ale můj názor je ten, že tento turnaj nemá být jako jiné turnaje. Pochopil bych kombinaci nízké odměny za turnaj a další odměnou, kterou by pak byla smlouva s odměnou se svazem na akci, na kterou postoupil. Zároveň rozumim tomu, že se to může hráčům zdát málo a odmítnout účast je jejich plné právo samozřejmě. Přeci jen beru jako odměnu i možnost reprezentovat a pokud chci reprezentovat hlavně pro peníze tak raději zvolim jiný turnaj (reakce by na sebe nenechala dlouho čekat). Na nějaké kritiky bych se neohlížel, ať už je zde myšlen někdo konkrétní nebo trollové na nss.

 3. Já zase jsem pro odměny a co nejvyšší……dnes kdy je medián průměrné mzdy někde kolem 27 000Kč kdy ceny rostou všude kam se podíváte, tak reprezentovat za poděkování mi přijde stejné jako by mi řekl ředitel, ať jdu na mezinárodní veletrh reprezentovat firmu, ale zadarmo…..co mu řeknu? Na rozdíl od profíků, mám stálý příjem, proto chápu každého, kdo chce být dobře zaplacen….

 4. Tak za prve: Diky za pekny clanek a gratuluji panu Stockovi ke krasnemu vykonu!

  A za druhe: Nemam ve zvyku prilis psat na “chaty”, ale uz me delsi dobu fascinuje (a nejen zde v oblasti sachu), jak lidi nustale drazdi “kolik kdo a za co dostal, ci mel dostat, resp. nemel. A hlavne “chytrost” vsech tech hejhulu, kteri presne vedi, co by tedy Ti, co neco dokazali (a je jedno v jake oblasti) meli za danou cinnost pobirat …

  Profesionalni sachiste prece zivi sebe i sve rodiny, takze maji pravo vydelavat stejne jako ostatni. Krome toho nemaji vydelek zajisten, jako vetsina ostatnich (kteri v den xy dostanou na ucet vyplatu. A beda jestli tam ta vyplata neni!!!). Musi sakra makat, aby vyhrali cenu, nebo aby si zajistili misto v extralize, bundeslize a jinde, kde je sponzori jsou ochotni zaplatit. Je to jejich volba a jakozto profici toto maji pravo resit.

  Uz vidim, jak Vsem temto prispevatelum jejich zamestnavatel (pokud ho maji), rika: “ Hele Franto, ty jsi u nas v podniku jeden z nejlepsich, tak Te vysilam na 14 denni skoleni do Prahy. Budes tam cca 5-6 hodin makat a dozvis se mnoho noveho”. Jo a prosim Te …. Panbuh Ti to zaplat!!!”. Myslim, ze by dany osloveny pracovnik “rval jako krava” …

  Dost prikladů. Kdyby pan Stocek dostal 100 000 kc, budu mu to prat!

  Jeste jednou diky za clanek, tesim se na pokracovani a Vsem preju hezky den!
  S uctou a pozdravem
  Milan Borkovec

  1. Předpokládám, že za reprezentaci na vrcholné soutěži, dostane reprezentant zaplaceno. Ale v nominačním turnaji, kde si toto právo (a následně povinnost) vybojoval, by nějaká odměna být neměla. Je pouze na hráči samotném, jestli se chce o místo ucházet a něco tomu dát (chcete-li investovat nebo obětovat). Je to pouze můj laický názor. Určitě nikdo nezávidí velmistrům jejich peníze, museli na ně opravdu dřít, ELO se samo neudělá :-).

 5. Souhlasím s názory,že za dobrý výkon je třeba řádně zaplatit. Doba se změnila a někdo si to možná nevšiml. Kdo chce dnes podávat špičkové výkony v jedné oblasti,tak to nemůže dělat jako bokovku, když večer přijde z nějaké kolbenky z práce. Nehledě na to, jak jsou v porovnání s ostatními sporty šachy u nás mizerně placeny. Když se podíváte teď na náš fotbal, to je k pláči , dívat se na to nedá a peníze se nedají porovnávat. Naše šachy by však potřebovaly lepší marketing, propagaci a reklamu, aby se nominační turnaj hrál někde v Diplomatu a ne v zatuchlé klubovně na Strahově. Jsem optimista a třeba tu jednou šachy budou stejně populární jako v Arménii.

 6. Celkom by ma zaujímalo, kedy naposledy sa hral v ČR silnejší uzatvorený veľmajstrovský turnaj (vážený priemer ELO)

  1. Například v roce 2007 v Karlových Varech (velmistři Ponomarjov, Movsesjan, Širov, Akopjan, Korčnoj, Timman, Láznička a já. Nebo také v Ostravě (velmistři Sergej Movsesjan, Michal Krasenkow, Zbyněk Hráček a Viktor Láznička), ale to by byl obyčejný průměr. Nevím, zda se ostravský turnaj čtyř silných velmistrů nekonal dvakrát, ale na další podobné soutěže si nevzpomínám.

 7. Jenže se na věci musíte dívat a pohledem organizátorů. Jasně, chápu, že se musí taky živit, ale organizátoři bojují za peníze, za které si je do turnaje pozvou, a proto říkám, ať se dává hráčům minimální startovné a zbytek jde do cenového fondu… jestli chceš prachy, tak si je musíš zasloužit. Když dostane dost na startovném, tak nemá motivaci a jestli na to nemáš končit vpředu, tak se běž živit něčím jiným. Když si jako organizátor pozvu silného hráče a slíbím ho sponzorům a on mi pak bude dávat 15tahové remízy tak už mě příště pošlou sponzoři k šípku. Když se vrátím k nominačnímu turnaji tak je to chyba svazu, že dělá akci, kterou není ochoten zajistit, ale “výmluvu”, že hráč v podstatě nemohl odmítnout, to neberu.

 8. Akože s tým zaplatením je to o niečo ťažšie. Pre každého je iná suma dostačujúca, hoci samozrejme každý by chcel, čo najviac. Je to takto správne, ale na druhej strane je napr. 20 000 KČ za 1-2 týždňový šachový turnaj málo? Neviem, aké boli odmeny, či p. Stoček dostal za víťazstvo viac alebo menej, ako som tu napísal. Zvyšok nech si zarobí sám, nikto mu nebráni pracovať, či už šachom alebo inak. Treba žiť v reálnom svete 100 000 KČ za pár kôl na Slovensku ani v Česku nedá nikto.. Z tohto pohľadu p. Cvek je skvelý profesionál, chodí medzi ľudí. Venuje sa ľuďom, čo sa mi na ňom páči, že ako sa snaží. Koniec koncov výsledkom jeho odhodlania sú tieto stránky a je to fakt skvelé. .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *