Olympiáda v Batumi skončila, pohled na Český tým mužů

 

Tento článek jsem chtěl napsat dříve, vlastně hned po skončení olympiády, ale nezbyl mi čas. I nyní je to psáno horkou jehlou. Chtěl bych vám napsat svůj názor.

Pokud bych měl jedním slovem hodnotit vystoupení našeho týmu, pak: výborné! Ano, za mě je to čistá jednička. Samozřejmě škoda posledního zápasu, protože jsme mohli dokonce skončit šestí. Nicméně toto není to hlavní kritérium o které se opírám.

Pro mě není vůbec jedno JAK se k výsledku naši borci dostali. To je pro mě, jako šachového fanouška nejdůležitější. Pokud bych bral nějaké dotace a podobně, pak bych měl pohled trochu jiný.

Naši hráči sehráli několik fantastických utkání. Nezapomenutelný je zápas s Čínou…nejlepší tým jsme přehráli 3:1. Krásné boje byly také s Indií a Ázerbájdžánem. Oba zápasy jsme sice prohráli, ale po tvrdém boji. Nezapomenu na zápas s Izraelem, kde Zbyněk nakonec vydoloval remízu, stejně je nezapomenutelná partie Davida s Borisem. Z pozice, kde se snášel remízový mrak se „najednou“ vy-bleskla výhra.  

Nezapomenu na zápas s Iranem. To byl velmi tvrdý boj až do polední chvíle, hlavně pak krásná partie od Viktora Lázničky. Každý hráč našeho týmu měl skvělé chvilky. Jirka Štoček zabil Wei Yiho…to byla partie, která nezestárne. Takto se porážejí kandidáti mistra, ale hráče 2700+? Nezapomenu na krásné partie Peti Michalíka (jinak Peťo gratuluji!! 🙂 Dokázal jsi být  velmi platným členem našeho týmu). Jak vyhrál poslední dvě partie a hlavně jak užmoulal exmistra světa. Nádherná koncovka. A také další nezapomenutelný zápas s Ukrajinou….

Všichni krásně a příkladně bojovali a v těžkých chvílích dokázali naši chlapci zapnout. Opět nezapomenutelný zápas ČR – Chile. Kdy David šokoval komentátora (v té době mě) jak neskutečně otočil partii.

Nezapomenu na partie Zbyňka Hráčka. Poslední loučení, ale se vší parádou…nádherné koncovky Zbyňo! Španělský tým bude asi na příštím soustředění pilovat koncovky 🙂 (Možná jim přijede přednášet Štěpán 🙂 )

A také bych chtěl moc poděkovat kapitánovi Vlastimilu Jansovi. Byl to jeho tým, jeho výběr hráčů. Je to jeho výsledek coby kapitána, který za tým odpovídá. Tleskám, velmi vydařené loučení s kapitánskou páskou.

Prostě…podtrženo a sečteno toto byla O L Y M P I Á D A se vším parádou, takové boje, takové napínavé chvilky…jako šachista za to moc a moc děkuji.

Navíc jsem velmi rád, že jsme to s Petrem Koutným a Honzou Jílkem (Honzo díky moc! Jeho práce nejde tak vidět, ale veškerá technika, to je jeho práce — mnoho a mnoho hodin….) dokázali. Na YouTube Robert a Petr šachy běžela ta největší porce šachového masa jaká kdy byla. A to masíčko bylo nejlépe udělané jak šlo, a nešlo tak o komentátory, ale právě o nádherné partie našich borců. Ale samozřejmě, děkuji moc a moc skvělým komentátorům! Ps.: I nejlepší komentátor světa těžko bude komentovat nudnou dvaceti tahovou partii… A samozřejmě děkuji Česko Slovenským svazům za finanční podporu! Bez finančního přispění by to běžet nemohlo…

A rozhodně nekončíme. Moc děkujeme za podporu, toto bylo to správné nakopnutí, abychom jeli dále v podobných akcích. Nyní čile připravujeme komentování na MS. Prostě jedem s medem 🙂

A tak to je můj pohled. Proto je to za mě výborné, protože to byly zážitky na celý život.

 

10 thoughts on “Olympiáda v Batumi skončila, pohled na Český tým mužů

 1. Moc pěkně napsáno a jako Váš velký fanoušek moc děkuji za skvělé přenosy a výborné komentáře!!! A hlavně výkon našich mužů je na jedničku s hvězdičkou!!!

 2. Dobrý den. Sledoval jsem všechny kola, jak on-line komentáře na You Tube, tak PC varianty na Chess 24. Nadšení je skvělá věc, ale objektivita by chybět neměla. David vyhrál s obrovským štěstím totálně prohranou partii, potom naopak vyhranou partii přehlédnutím zremizoval, a to mohl být ještě rád, že se zachránil věčným šachem. Jirka neviděl triviální taktický obrat s vidličkou, který vidí i KM ve spánku, a neudržel (uznávám, že obtížnou) remízu s nestejnými střelci. Na druhou stranu hrál asi nejlepší šachy za posledních pár let. Peter taky hrál dobře a ani Zbyňek s Viktorem nezklamali, takže celkově super. Už dlouho říkám, že potřebujeme novou dravou jedničku – tak 2770 a víc. Snad to za pár let bude Van. David si odpočine jako dvojka (už toho dokázal dost) a Viktor a Vojta to potom vzadu rozjedou. S takovou sestavou bych na medaili věřil, navíc se Zbyňkem jako kapitánem:)))

  1. Nová jednička 2770 to by byl sen 🙂 Za sebe jsem to psal objektivně a napsal bych to znovu tak. Na tolik těžkých zápasů a tolik partií je jasné, že se všechno nevydaří na 100%, ale o to ani nejde.

 3. hledal jsem místo, kde bych mohl za poděkovat za zažitky při sledování CELE Olympiády, k některému z videí se mi to lepit nechtělo … tak bych si dovolil využít tento prostor ..

  Díky moc celému týmu, který komentované přenosy vytvořil, tolik hodin jsem asi u sledování šachových přenosů ještě nikdy netrávil. V žádném případě to nuda nebyla – nejen super komentáře – ale i super výkony našich reprezentantů – v článku je trefná bilance …
  Takže děkuji a pokud budou další přenosy … já určitě přijdu !!! :-)¨

  Magiland

  1. Moc děkuji za všechny kdo se na přenosu podíleli 🙂 A za chvíli jedem s medem na mistrovství světa!

 4. Díky za komentované přenosy. Dovolím si trochu statistik k týmu mužů a pokusím se z toho vyvodit nějaké závěry.

  Celkový projev týmu byl mnohem živější než na předchozích dvou olympiádách. Muži měli celkem 20 vyhraných partií (Tromso 2014 – 16; Baku 2018 – 12) a z toho 6 bylo výher nad ratingově silnějšími hráči (Tromso i Baku jen 2). Přitom celkový počet partiových bodů byl 27,5 — jen o půlku vyšší než v Tromso. I celkově to vypadalo, že muži hrají s velkou sebedůvěrou a vůlí, čtyřikrát měla na výsledek zápasu významný vliv výhra v dlouhé koncovce (Chile, Izrael, Španělsko, Ukrajina). Jestli měl na tom podíl nějaký sportovní psycholog, byl to dobrý tah.

  Tým byl vyrovnanější než na předchozích olympiádách. Dřív takhle uměl lámat zápasy jen David Navara, tentokrát dvakrát rozhodla o zápase výhra Zbyňka Hráčka, jednou Jiřího Štočka a jednou Petera Michalíka. Zápasová zátěž se rozložila rovnoměrněji (10-10-7-9-8; Tromso 11-11-11-9-2; Baku 11-10-9-7-7) a rozdíl mezi nejlepším a nejhorším perfem byl 101 bodů (Tromso 209; Baku 141).

  K jednotlivcům.
  David Navara. Stále nejlepší z našich, ale s postupujícím věkem přestává být killer a převezme asi časem úlohu Zbyňka Hráčka. Vydržel se silami do konce (do pauzy po 5. kole 2,5/4; po pauze 3,5/6), trochu problém s černými kameny (bílými 4/5, černými 2/5). Skvělá příprava (Izrael), zkušenost a spolehlivost proti silným hráčům. Ale stále se někdy pouští do zbytečných experimentů a dobrodružství (Tádžikistán, Chile).
  Viktor Láznička. S bílými kameny zabiják (5/6), s černými zcela bez formy (0,5/4). Časovkář. První část lehce lepší (3/4), ale ve druhé byli těžší soupeři (2,5/6). Býval lepší obranář a dařívalo se mu černými otáčet partie. Je otázka, nakolik budou mít pro něj šachy prioritu. Nicméně bílými zanechal nejlepší dojem z mužského týmu.
  Zbyněk Hráček. Unesl atmosféru rozlučkové akce i nevraživost části fanoušků, přiměřeně odpočíval a našel energii na záchranu dvou zápasů. Dobře rozložil síly (do pauzy 2/3, po pauze 2,5/4), tentokrát na něm neležela povinnost černými udržet silné soupeře (bílými 3/4 a černými 1,5/3). Jeho solidní styl možná v týmu převezme Peter Michalík.
  Jiří Štoček. Začal fantasticky (první část 4,5/5) a pak se vytratil (druhá část 1/4). Zápas s Azery nemohl sám zachránit, pak už ho soupeři moc nepouštěli k aktivní hře a hlavně měl poslední tři své partie černé, což ho také evidentně přibrzdilo. Odskákal barevné vrtochy švýcaru, ovšem i tak byl v plusu jak bílými, tak černými (2/3; 3,5/6). Potřeboval by příště udržet v dobré pohodě a motivaci co nejdéle.
  Peter Michalík. Prvními dvěma partiemi se přesvědčil, že to půjde, pak to vypadalo, že na silné soupeře spíš nemá, ale přišel fantastický závěr (3/3), kterými nahradil výpadek Jirky Štočka. Ukázal, že může hrát s kýmkoliv, a doufám, že si to uvědomuje. V plusu oběma barvami (bílými 3,5/4; černými 2,5/4). Udivoval klidem a přehledem, dělal málo chyb. Podobně jako u Viktora Lázničky mu asi prospělo, že se na akci mohl plně koncentrovat.

 5. Konečne Česko uhralo na olympiáde, to na čo mali. Stali sa i menšie chybičky, ale to ku šachu patrí. Chyby robí každý, či už je to mladý chlapec, alebo veľmajster. Najviac sa mi z českého tímu páčil Michalík a je škoda, že takýto hráč nereprezentuje už Slovensko. Keby sme mali Ftáčnika, Markoša, či Michalíka tak trúfam si povedať, že do 50-tky by sme sa v pohode zmestili. S trochou šťastia by mohlo to byť na 20-30 miesto. Nikto z týchto nenastúpil a tak sme skončili hlboko v poli porazených. Na druhej strane sme postavili mladý tím, ale prínos nebol bohviejaký. S nejakými silnými TOP veľmajstrami sa nestretli. Tak aj toto je určite skúsenosť.

  1. Jj, přesně tak, ale tým je mladý, má potenciál, jsem zvědav tak za 4 roky na olympiádu. Zkušenosti k nezaplacení a doufám i ty motivační.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *