9.kolo MS komentuje Robert Cvek (+ menší úvaha)

 

Ano, dneska budu komentovat já 🙂 a velmi se těším! Stav zápasu je 4:4 a zbývají nám poslední 4 partie. Opravdu se doremizuje celý zápas?

Jedno musím napsat – jsou to OBROVSKÉ NERVY pro oba hráče. Pokuste se na chvíli vcítit do jejich kůže, ten obrovský tlak. Třeba na Carlsena. Dlouhodobě suverénní jednička, hrdina Norska, známá světová tvář (díky za popularitu šachu!) a teď by prohrál zápas… to by byla docela rána pro Magnuse (tak trochu by se narušil jeho svět). Na druhou stranu možná dobrá věc pro šachovou hru, protože by ho to donutilo šachy dělat, aby hrál jako „za mladých“ let, kdy se blížil magické elo hranici 2900. 

Caruana je zase po těch všech letech vrcholového hraní tak blízko titulu mistra světa, toho největšího snu co šachista může mít. Je tak blízko a přitom tak daleko. V osmé partii měl dokonce dvě šance jak vyhrát, nebo stát na výhru. Mohl a měl zahrát bájný tah g2-g4! Tah který jednou (1.partie zápasu) Bobby zahrál s Bentem Larsenem a snad ještě třicet let se přesně nevědělo zda to je dobrý tah, nedobrý, pochybný nebo geniální. Dneska to díky strojům víme hned. Caruana je blízko, má jedinečnou šanci, hraje nyní o něco lépe než mistr světa.. ale bude to stačit?

Nedokáži si představit jaký tlak to musí být pro oba nejlepší hráče planety. Cítím tlak, když hraji první ligu nebo extraligu. Není snadné v sobě uspořádat emoce. Zapomenout na všechny  záblesky světa a jen a pouze se koncentrovat na partii. Na všechno zapomenout a vplout do jiného světa a tam se na nějakou dobu rozpustit v tom nekonečném oceánů možností a příběhů. Zapomenout na všechny ty elo body,  na všechny ty bědy, na všechna ta očekávání a přijmout do předsíně mysli i neúspěch, ačkoliv je hořký a jeho stín je strašný. Nicméně největší kalich hořkosti je často jen myšlenka/pomyšlení na neúspěch, než samotné jeho prožití a uvědomění.

Cesty jsou klikaté a nevíme co nám osud přichystal. Jaký dáreček zabalený stuhou času na nás čeká. My si ale zápas můžeme užít v klidu a pohodě. Vychutnat si tu atmosféru a ten obrovský tlak na oba hráče. Pokusím se vás tímto nevšedním zážitkem provést tak, aby jste si u toho vychutnávali kalich s tím lepším obsahem, třeba pivem, vínem nebo čajem.  Jistě, kafe je nejlepší volba 🙂

Zde je odkaz na sledování 9. partie na YouTube Robert a Petr šachy:

5 thoughts on “9.kolo MS komentuje Robert Cvek (+ menší úvaha)

  1. Teším sa na teba Robert. Zápas bude zaujímavý, s tým tlakom súhlasím. Viac pod tlakomje Magnus, ktorý musí to uhrať. Vidno, že Caruana so svojimi sekundantami odvádzajú skvelú prácu a ide im to od ruky. Každá chyba už môže byť rozhodujúca, niekto si povie 8 remíz tak, čo je na tom dobrého. Nebolo by to s nejakými tými rezultatmi zaujímavejšie? Bolo by, ale práve to je ono. Veľká dráma pravdepodobne až do konca. Čaro Magnusa a séria zápasov bez prehry ostáva s Caruanom nedotknutá.

    1. Přesně jak píšete…dramatický zápas, včera mě Magnus překvapil skvělou hrou..ale klobouk dolů před oběma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *