Již zítra CxC mistrovství světa v šachu!

 

Asi před pěti minutami jsem se „probudil“. Myslím šachově. Věděl jsem, že se blíží šachový velesvátek, ale nějak mi uniklo, že to je již zítra!! Před chvíli jsem si otevřel nss a všiml jsem si článku: http://www.nss.cz/c-+-c,-boj-o-mistra-sveta Mimochodem od skvělé autorky šachových článků Zuzany Červené. Doufám, že bude psát dále a více!

Shodou okolností mám asi hodinu volna (nyní už jen cca 30 minut). Udělal jsem si kafe a začetl se o tom, co Magnus říká o Fabim. A pak jsem si všiml, že vlastně to začíná zítra…

Takže jistě chápete, že můj relax, který měl být vyloženým relaxem (přiznám se, že nyní dělám od rána do večera s minimálními přestávkami, máte to nyní těžké, staví se tu, malá je nemocná už měsíc atd. ale co vás nezabije, to vás posílí 🙂 ) se hned smrsknul do rychlopsaní a úvah. Čas se krátí pauza je malá 😀

Bude to podle mě super zápas, jeden z nezapomenutelných zápasů o mistra světa. Sám Magnus přiznal (a já s ním jasně souhlasím), že horšího soupeře si nemohl vybrat. Fabi hraje poslední dobu výborně a není to podle mě nějaká náhoda. Je to cílevědomá a soustavná práce. Fabi je šachový fanatik a to je dobře. Protože kdo jiný by mohl sesadit z trůnu šachového génia?

Fabi by mohl a jde po stopách velkého krajana Bobbyho Fischera. Bobby nejenom, že sejmul Borise Spasského, ale sejmul celý systém jménem ruská/sovětská šachová škola. Byl to přímo heroický boj, kdy Bobby se musel naučit ovládat onu ruskou šachovou školu lépe než ti, kdo ji vymysleli a ve své zemi propagovali. A on to dokázal, postupně nesmrtelné srážel údery, které zatřásly celým světem.

Dokáže Fabi porazit Magnuse? Já tipuji ANO. Dokáže to. Mám velmi rád Magnuse a fandím mu, ale v tomto zápase budu fandit Fabimu a myslím si, že je čas na změnu. Magnus již nějakou dobu stagnuje. Má problém vyhrát partii. Jeho styl se nějak jakoby „scvrknul a vybledl“. Ten šachový král co dominoval světu již není, padl. 

Ačkoliv stále, a to dobře vím, se jedná o génia, Mozarta šachu, Magnuse Carlsena… Fabi bude muset jít dále, dostat ze sebe více než kdy ukázal, aby takového hráče porazil v zápase na 12 partií. Měl by jít cestou jako Alexander Alexandrovič Aljechin. Ten se vydal na cestu, která vypadala zcela nemožně, ale stejně jako Frodo dokázal projít až na konec a zvítězit. Ačkoliv proti němu stál (seděl 🙂 ) Bůh, který neprohrával,  J.R.Capablanca.

Šachová historie zná několik zápasů, kde se výsledek očekával zcela jiný. Všechno je možné. Budou rozhodovat maličkosti. Myslím, že i tento zápas bude dramatický do poslední partie. Je možné, že uvidíme i rapidy.

Uvidíme…čas se krátí, i mě 🙂

Zítra!

 

 

7 thoughts on “Již zítra CxC mistrovství světa v šachu!

  1. Myslím si, že jestli se dostanou do tiebreaku, tak si Fabi o toho padlého krále vypíchne oko 😀 A vyhrát ten zápas v základní hrací době, no nevím. Asi jsem spíš pro změnu mistra světa, v tomto zápase je mi to ale tak trochu jedno, fandit se dá oběma…

  2. Viac verím Carlsenovi, aj podľa zverejnených štatistík na nss. Carlsen s Caruanou má peknú dlhú sériu bez prehry, ale bude to napínavé. Nech sa stane, čo sa má stať víťaz zápasu sa stane nielen majstrom sveta, ale aj jednotkou v ratingu. Bude to zápas ako remeň. Pán veľmajster Cvek, česť práci páči sa mi ako pracujete. 😀

  3. Teším sa hlavne na nových komentátorov, ako to zvládnu. Komentovať 1 partiu bude zaujímave, bude sa dat ísť dosť do hĺbky a zároveň si overiť rozdiely v ťahoch a myslienkach. Dávam šance tak 65:35 pre Carlsena.

  4. Roberte zapomněl jsi na jeden aspekt. Hrát s jedním soupeřem o mistra světa 12 partií je něco jiného, než vyhrát turnaj. Pro Fabiho to bude premiéra a dost možná rozhodne psychika.

  5. No, tak zápas o mistra světa je zatím takový, že nikde není k dispozici video s hrací místností, kde bych viděl oba hráče naživo. To je jako kdyby se finále fotbalového mistrovství světa dalo sledovat jenom v rádiu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *