Král Magnus Veliký Carlsen

 

Magnus Carlsen obhajuje šachovou korunu. Drtivě poráží svého vyzyvatele v rapidech 3:0. Jeho taktika slavila úspěch. Magnus Veliký Carlsen zažívá dobu panování, ale na jak dlouho?

Po divném konci dvanácté (poslední vážné) partie jsem prorokoval, že mistr světa Magnus Carlsen bude mít problém s psychikou. Jak jsem se mýlil! Opak byl pravdu, zatímco Magnus hrál rapid lehce, rychle a přesně, jeho soupeř chyboval.  Fabi naopak svoji psychiku neuhlídal a jedinou ze tří rapidových partií kterou hrál dobře, byla ta poslední, kde už o tolik nešlo. Jakoby z Fabiho spadlo břemeno a on konečně mohl „hrát šachy“ a myslet jen na šachy. První dvě partie nehrál dobře, hlavně pak druhou bílými, kde doslova a do písmene během pár tahů spáchal harakiri. Takové chyby jsou věci psychiky.

Sláva vítězům, čest poraženým. Myslím si, že pro zápas Carlsen x Caruana je to naprosto výstižné. Fabi bojoval srdnatě a ve vážných partiích s mistrem světa držel krok. Pokud bychom analyzovali všechny vážné partie, pak je velmi obtížné stanovit, kdo měl více šancí a kdo vlastně hrál lépe. Myslím si, že v tomto je stav zápasu 6:6 zasloužený. Pravidla jsou jasné, rozhodovalo prodloužení, tam se Magnus nesetkal s žádným odporem a zaslouženě obhájil svoji korunu.

Co to znamená pro Fabiho Caruanu? Myslím si, že Fabi půjde dále. Velmi rychle se vrátí k šachu a věřím, že bude ještě více trénovat, protože byl blízko titulu mistra světa, doslova si ho mohl osahat (tipl bych si do budoucna práci se sportovním psychologem). Bude hrát turnaje a bude růst. Je docela možné, že za dva roky bude elo ratingová jednička. Jeho sen žije dále a touto prohrou se může stát ještě silnějším. Pokud je Fabiho idol Bobby Fischer, pak ať pozvedne svoji úroveň hry tak, jak to udělal Bobby v letech 1968-70.

A co mistr světa? Magnus obhájil svoji korunu, ale po velmi těžké, vyčerpávající bitvě. Co dále pane králi? Má Magnus nadále sedět na trůně a čekat? Vidí, že jeho neomezená vláda touto výhrou paradoxně končí, protože Magnus sice má korunu na své hlavě, ale je nejsilnější? Je silnější než Fabi Caruana? Je silnější než Ding Liren nebo Šak Mamedyarov? V rapidech určitě ano, ale ta šachová říše je založená na vážných partiích. Tam král vládne/nevládne. Jsem zvědav jakou cestu si Magnus vybere. Zda nadále bude panovat říši, která ho časem přeroste, nebo si sjedná pořádek a bude, na trůně zadumán, pevnou rukou vládnout šachovému světu. 

 

 

6 thoughts on “Král Magnus Veliký Carlsen

 1. každopádně byl tento zápas díky komentovaným přenosům na kanále „Robert a Petr šachy“ úžasným zažitkem i pro šachisty běžné úrovně … díky pánové, bezva to bylo.
  Osobně mě rozhodila ta dvanáctá partie … a tiebreak na konec mi přijde trochu jako kdyby se nerozhodný zápas MS ve fotbale dohrál v hale …
  ale je do diskutabilní – když dříve platilo, že za nerozhodného stavu automaticky mistra světa obhájil, nikdo se nedivil .. takto dostal vyzývatel vlastně ještě další šanci.

  Stejně jsou ty šachy fajn věc …. těším se na další přenosy,
  a dík

 2. Přestože i mě dvanáctá partie zklamala, nevěřil jsem, že Magnusovi selhávají nervy. Naopak to byla ukázka velkého sebevědomí. Magnus si na rapid věřil a cíleně k němu směřoval. Byla to jeho strategie. Nebyla to však dobrá strategie. Krom toho, že v případě neúspěchu, by to pěkně od všech slíznul, hlavní problém vidím v tom, že Magnus nám zpohodlněl. Věřit svým schopnostem je ve vrcholovém sportu jeden ze stěžejních aspektů, ale tohle bylo už příliš. Magnus na sobě přestává pracovat. A to je škoda. Ačkoli byl v rapidu favorit, v rapid je prvek náhody přece jen větší než ve vážné partii. Zvlášť, když se hraje na 4 partie.

  V mladším věku si člověk může leccos dovolit, protože případné nedostatky dokáže svým talentem vykompenzovat. Věkem se však takové nedostatky začnou prohlubovat a na napravování už většinou bývá pozdě a často chybí především vůle.

  Kéž se Magnus nad sebou zamyslí a ukáže světu, co v něm je.

  1. Děkujeme za hlubokou analýzu partie z posledního kola postavené na pevných matematických základech obohacenou o prvky psychologie. Taky si říkám, kéž by nám Magnus ukázal, co v běm je, je to takové mdlé, co teď předvádí 🤣

 3. Bol to celkom dobrý zápas napriek remízam. Som rád, že som si mohol to pozrieť v pre mňa zrozumiteľnom jazyku. Carlsen bol majster sveta, ktorý nechcel veľmi riskovať, aj preto volil stále e5 a čakal na to, že čo si pripraví na neho súper. Ku tým tie-breakom tak bohužiaľ, ale je to jediná možnosť, aby si užili majstrovstvá sveta aj hráči. Keby hrali nejako veľa vážnych partií, tak by sa mohlo to prejaviť na zdraví, čo by nikto nechcel. Bohužiaľ v minulosti, keď sa to hralo na 24 partii, či 6 víťazstiev tak často niekto zdravotne odpadol. Takto snáď za ten čas hráčom sa nič nestalo a užili si to snáď ešte v zdraví.

 4. Já myslím, že pro Magnuse bude nejlepší, když se o něm na těchto stránkách přestane psát 🤣

  1. To by byla pecka, kdyby mi napsal Magnus Carlsen, že si to přeložil a že se mu to nelíbí 😀 Nicméně on něco podobného sám řekl, když mluvil o Fabim… tedy v tom smyslu, že v klasickém šachu neměl a nemá převahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *