Velmistr Vlastimil Jansa seniorským mistrem světa!!

Obrovského úspěchu dosáhl velmistr Vlastimil Jansa, když se stal mistrem světa seniorů v kategorii nad 65 let. Přičemž má už 76 let (narozeniny oslavil během turnaje, narodil se 27.11.1942).

Mistrovství světa seniorů se konalo ve Slovinsku a konkrétně ve slavném šachovém městě Bledu. V kategorii nad 65 let byl velmistr Vlastimil Jansa nasazen jako hráč číslo 5. Českou republiku ještě reprezentovali v kategorii 50+ Petr Malinovský a za ženy v kategorii 50+ Isabela Horáčková.

Velmistr Vlastimil Jansa neprohrál ani jedinou partii a dosáhl 9,5 bodu z 11 partií, což je ohromný výsledek. Ale málem to nemuselo stačit (!) protože stejný výsledek uhrál i velmistr Yuri Balashov. Situace byla taková, že v posledním kole velmistr Balashov celkem rychle vyhrál a právě náš reprezentant musel černými vyhrát s velmistrem Anatoly Vaisserem (turnajovou jedničkou, rating 2504!), aby ho dostihl.

Partie byla velmi dramatická a vřele doporučuji si ji přehrát, asi nejlépe ze stránek pořadatelů:  http://live.chessbase.com/watch/28th-WSCC-Open-65-2018

Hlavně řešení po 22.Kg2 bylo fantastické, koho by napadlo 22…g5!! s plánem útoku na bílé slabé pole na e4? Po 25…Je4 černý získal krásnou pozici, ale velmistr Vaisser postavil obrané valy… černý získal pěšce a pak ho dlouho uplatňoval, bylo to veliké drama. Nakonec partie skončila v jezdcové koncovce. A tam drama vrcholilo… Musím hluboce smeknout za bojovný výkon našeho reprezentanta!

Obrovská gratulace velmistrovi Vlastimilu Jansovi!! Fantastický úspěch, navíc v takovém věku…pro naši zemi další poklad. Rok 2018 bude navždy zlatým šachovým rokem pro Českou republiku.

One thought on “Velmistr Vlastimil Jansa seniorským mistrem světa!!

1. pro jistotu jsem se ještě znovu podíval do knihovny na moji od mládí oblíbenou knížku „Zahrajte si šachy s velmistry“ — mnojo, fakt je to ten samý pan Jansa 🙂

šachy jsou neuvěřitelné, skutečně se dají hrát celý život. Moc moc gratuluji … hlavně po těch několika minulých ročnících, kdy prvenství uniklo vždy o vlásek