Radost jménem šachy

 

Šachový trénink máme (samozřejmě) spjatý s dřinou za šachovnicí, nebo u monitoru. Učení se hromady variant, řešení složitých pozic, nebo denní rutinu diagramů. Myslím si, že důležitý rozměr tréninku, a to nejenom sebe, ale i jiných, je dávka radosti. Nazval bych to dalším rozměrem. A přitom nesmírně důležitým.

Na těchto stránkách jsem už mnoho napsal o trénování a mnoho ještě napíši. Protože jak se ubírám cestou, tak se učím, stejně jako vy. Vidím nové věci, nové souvislosti. A některé věci co mi nepřišly tak důležité se nyní mohou a jeví jako klíčové. Barvy se mění.

Jedna z nich je R A D O S T

Možná je to i věkem. Bude mi čtyřicet let. A šachy vidím jinak než třeba před pěti/deseti lety. Včera po velmi dlouhé době jsem měl možnost potrénovat. Vzal jsem si svoje „spešl“ šachy – vlastně jediné co mi zbyly 🙂 a přehrál jsem si pár krásných partií. A ani mi nešlo moc o tom co se naučím, ale abych měl dobrý pocit, abych mě radost z toho, že si jen tak mohu ležet v posteli a přehrávat si šachové partie. Doslova abych se rozpustil v té malé dřevěné šachovničce s figurkami.

Ano, správný/tvrdý trénink by neměl být o pohodlí v posteli, je to jiný level. Ale tvrdý trénink je něco, co máte ze srdce, co děláte s odhodláním a správným nastavením. Najít to v sobě, to chce právě nejdříve v sobě najít radost z šachů, z poznání, z cesty. Tlačit (jen) něco silou bez radosti, to je cesta do stínů a klamu.

Jedna z velmi hezkých věcí jsou inspirativní videa na YouTube.  Je to něco co vás M Ů Ž E (ale také samozřejmě nemusí) šachově navnadit a trochu ve vás ten plamen radosti z šachu posílit. První video je Magnusova legendární bleskovka s jeho sekundantem velmistrem Fressinetem a další dvě, to jsou moje srdcovky, 🙂

Magnusova super bleskovka zde: 

Krásné video Bobbyho Fischera je zde:

Další nádherné video je po poslední vítězné partii Bobbyho Fischera s Tigranem Petrosjanem. Všimněte si jak prořídlá byla pozice černého… a také na to skandování na konci 🙂

Živte v sobě radost z šachu, to je ta pravá cesta k (sebe)mistrovství.

4 thoughts on “Radost jménem šachy

  1. To je pravda, láska ku šachu ako takému sa vyvíja. Pamätám si na tie veľmi pekné pocity po turnajoch, ktoré som odohral tento rok. Teraz môžem, čo sa týka šachu robiť čokoľvek a tú radosť pociťujem. Dajú sa čítať knižky, chodiť na turnaje, analyzovať vlastné, prezerať partie klasikov, či pozerať šachové zápasy naživo. Je toho veľmi veľa, a preto je ten koníček veľmi vďačný pre človeka, ktorý je už na dôchodku. Navyše máme tu pomaly koniec roka, musíme sa nad svojou prácou opäť podrobnejšie zamyslieť a zhodnotiť to nejako, že ako to dopadlo v roku 2018.

  2. Niekto múdry raz povedal: „Život je pro šachy príliš krátky.“ A vaše videá to potvrdzujú. Studnica šachovej krásy je nevyčerpateľná… Veď len si zoberte takú šachovú knižku. Keď ju prečítate, môžete ju čítať odznova a vždy nájdete niečo nové, niečo čo ste už trebárs zabudli. 23 rokov som sa šachu nevenoval a je mi to dnes strašne ľúto.

    1. Ano přesně tak. Je někdy krásné se vracet ke knihám co jsme studovali někdy dávno a máme s tím spojené určité pocity. To nevadí, lépe pozdě než nikdy 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *