Rozhovor s velmistrem Štěpánem Žilkou

 
1. Ahoj Štěpáne, jak se máš?

Ahoj Roberte, mám se fajn, akorát sedím v Praze v hospodě, piju Plzeň a život tak vypadá docela snesitelně 🙂 Jezdím teď hodně po ligových soutěžích, docela se i dařilo, elobody jsem teď nějaké nasbíral, takže dobré.
 
2. Nedávno skončilo MS, jak se na zápas díváš? Kdo byl tvůj favorit?

Magnus Carlsen je můj dlouhodobější vzor, hodně mě inspirovalo to, jak se dostal na špici s minimem teorie a přinesl tak do šachu naprosto revoluční směr, novou myšlenku a naději pro nás, co umíme hrát dobře šachy, ale nemáme už tolik času na přípravu zahájení. U mě se tímto prostě zapsal do historie a tak jsem mu nakonec fandil i tentokrát, přesto, že se mi hodně líbí styl Fabiana Caruany a jinak mu vždy přeji přední umístění a určitě by mi jako mistr světa nevadil.
 
3. Dlouhou dobu se zabýváš svým projektem Alien Chess, jak ses vlastně k tomu dostal? Co bylo tvojí inspirací?

Začal jsem s tím asi před čtyřmi lety a bylo to v době, kdy jsem plánoval ukončit svou pokerovou kariéru. Já měl vždy rád programování, data science, řešení složitých výpočetních problémů, chtěl jsem navíc vytvořit něco, co by mi třeba časem pomohlo najít dobrou práci v IT, kdyby to s šachy nešlo. Co se šachů týče, chtěl jsem jen přinést něco technologicky odpovídajícího dnešním možnostem, nechám na uživatelích, jestli se mi to povedlo nebo ne.
 
4. Pro koho všeho je Alien Chess určen a k čemu (hlavně) pomůže třeba hráčům s elem 1700-2000?

Tím, že je alien zcela mobilní, určitě umožňuje trénink v nevyužitém čase, kdekoliv a kdykoliv. Myslím, že třeba komentovaný balíček koncovek s méně než sedmi kameny je něco, co by si měl každý prohlédnout. Strategický balíček (dráček u hlavní šachovnice) dokáže vysvětlit ideje a souvislosti v zahájení. Na tuto funkci jsem obzvlášť hrdý a je to asi vrchol využití data science v rámci aplikace. Když se koukám na variantu, kterou neznám, tady často začínám. Jinak já se chci o aliena starat jen jako o IT infrastrukturu pro šachový obsah, který v něm může kdokoliv tvořit nebo číst. Ať už se jedná o tvorbu regionální databáze, komentování partie, natočení videa nebo vedení tréninku pro skupinu lidí (rozpracováno). Samotný šachový obsah tvořím pouze z důvodu nutnosti propagace těchto možností. Myslím, že i čistý alien má schopnost zaujmout hráče libovolné síly a hlavně je otevřený trenérům, pořadatelům a podobně, aby využili jeho pokročilé funkce a sobě a svému publiku ten šachový zážitek ještě vylepšili tvorbou vlastního obsahu, pro kterou mě (v drtivé většině případů) vůbec nepotřebují. Jejich soubory budou mít jinou příponu než jsou zvyklí, ale budou fungovat zdarma na každém alienu od teď do budoucna.
 
5. Jaké máš šachové ambice? Chtěl by ses pokusit jít nahoru? Nebo se jenom udržuješ? A je tvoje ambice hrát za repre?

Asi bych rád ještě nějakou dobu nespadl pod 2500 a jestli se poštěstí jednou, třeba i jen na měsíc, přelézt elo 2550, bylo by to hezké. Co se týče ambicí hrát za reprezentaci, to by se musela reprezentace nějakým způsobem změnit. Když bude Mitropa u moře a já to budu mít na šest partií, zajedu si rád, jinak je ale současné nastavení repre pro mě zcela neakceptovatelné a nezajímavé.
 
6. Jaký máš názor na šachový stroj, dá se bez něj v dnešní době zlepšovat? A od jaké úrovně bys doporučil pracovat se strojem? A co bys doporučil třeba hráči s elem 1900 dělat, aby šel nahoru?

 Pokud tím strojem myslíš aliena, tak toho asi nebudu rozmlouvat nikomu. Hrát si na orloj v digitálním věku asi optimální nebude, takže bych hráčům a trenérům doporučil soustředit se hlavně na způsob jeho použití. A zakazovat ho pouze v případě, kdy daný člověk nemá dostatečnou vůli používat stroj správně. Já třeba s vůlí problém měl, konkrétně s jalovým pročítáním stupidních diskuzí u ještě stupidnějších článků, a vyřešil jsem ho přes parental control software, který jsem nastavil způsobem, který mě z mé „závislosti“ během měsíce vyléčil. Takže asi není nezbytně nutné zalézt hned do Faradayovy klece uprostřed džungle, ale to riziko pádu do stavu nicnedělání je s výpočetní technikou jednoduché, reálné a nebezpečné. Neboj, že bych tvému přístupu nerozuměl 😉
 
7. Jsi šachový profík? A jaké máš koníčky? Sportuješ?
 
V očích veřejnosti je to pořád na úrovni někde mezi bezdomovcem a hajzlbábou, ale je fakt, že momentálně nic kromě šachů nedělám. Koníčky mám asi zejména jízdu na kole, zvířata, přírodu. Zbytek koníčků je až příliš propojen s mou kariérou.
 
 
8. Kdysi jsi hrál poker, hraješ ho někdy i nyní? A co si myslíš že je těžší/náročnější poker nebo šachy?

 Poker nehraji už vůbec, dost jsem toho už i zapomněl. Ta hra je velmi komplexní a dobře hraná bude asi složitější než šachy.
 
9. Co se ti na šachu nejvíce líbí? A jaké stádium šachu máš nejraději a proč?

Mně asi hlavně koncovky, ale musím říct, že třeba to objevování během tréninku, co dělá Stockfish výrazně jinak než já, to je pro mě fantazie a taky významná část tréninku, kdy se snažím poznat sám sebe a své chyby.
 
10. Jaké nejbližší šachové akce, případně turnaje tě čekají?
 
Pro mě je vrcholem sezóny Losinský kapr 🐟, turnaj pořádaný u nás v Jeseníkách, lidmi, které mám rád a které velmi dobře znám. To je turnaj, od kterého vím, co očekávám. Pro mě to je o soutěžích družstev a o jednom, max dvou turnajích za rok. Ta bariéra mezi tím, že já turnaj většinou musím považovat za svou práci, a pořadatel chce, abych ho bral jako svou dovolenou, je příliš velká.
 
Díky moc za rozhovor 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *