Vánoční dárek na YouTube :-) Skotský gambit!

 

Dneska jsem natočil vánoční dárek pro všechny fandy youtube Robert a Petr šachy, pro všechny kdo nás sledujete. Rozhodl jsem se pro zahájení a to sice skotský gambit.

Určitě nejsem sám, kdo řešil problém co hrát na 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6. V roce 2017 vyšla výborná kniha na skotský gambit od velmistra Alexe Fishbeina a tuto knihu jsem si prostudoval. Velmi se mi zalíbila idea skotského gambitu vznikající po 3.d4 exd4 4.Sc4! A když jsem viděl výborné videa na gambity od velmistra Pavla Šimáčka, nebylo co řešit 🙂 Přináším tedy gambit a ukazuji (někdy dost podrobně) jak ho hrát. Hodně čerpám z oné knihy, něco opravuji, něco doporučuji. V každém případě kdo by zatoužil toho vědět více, vřele knihu doporučuji. Autor si dal opravdu hodně záležet.

Jediné co chybí – co jsem neudělal – je větší rozbor 4…Sc5 – ale to by video bylo pak extrémně dlouhé (GM Fishbeim podrobně analyzuje) a pak jsem (ruku na srdce) zapomněl na tah 9…Se7. Zde jenom napíšu, že nejlepší je 10.f3 Jc5 11.f4 Je4 a nyní 12.Jd2! Jxd2 13.Dxd2! s dalším f5 a bílý má super pozici. Jak jsem připravoval toto video a těch variant bylo/ je opravdu hodně, tak toto mi uniklo.

Poprvé a určitě ne naposledy jsem skotský gambit použil v roce 2018 ve slovenské extralize se silným velmistrem Baloghem Csabou (2631). A myslím, že zahájení obstálo na výbornou, však uvidíte 🙂

Doufám, že se vám nejenom budou líbit teoretické rozbory, ale také hodit a použijete je. Myslím si, že skotský gambit má budoucnost a je to silná zbraň v rukou hladového šachisty.

Zde to je:

 

 

6 thoughts on “Vánoční dárek na YouTube :-) Skotský gambit!

 1. Zdravím Roberte prosím já nevím, ke které variantě je ten tah 9… Se7 a pak ta varianta 10.f3 co jsi popisoval v textu prosím napíšeš mi sem, jak jdou ty tahy za sebou já si to připíšu do chessbase. Díky moc Honza

  1. Ahoj Honzo,
   není problém 🙂 zde to je:
   1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.d4 exd 4.Sc4 Jf6 5.e5 d5 6.Sb5 Je4 7.Jxd4 Sd7 8.Sxc6 bxc6 9.0-0 a nyní tedy 9…Se7 a pak ta varianta co jsem uvedl nahoře.

 2. Tak to je for! Uvazoval jsem podobnym smerem, co zaradit dalsiho do repertoaru. Knihu Fishbeina jsem zakoupil vloni (myslim) a skotsky gambit zaradil do repertoaru (zatim prevazne v rapidu). Jeste jsem ji vsak celou nestacil prostudovat. Presto jsem prekvapen, co “snadnych bodu” uz prinesl … 😎.

  Ted po Vasem videu uz to budou vsichni umet 😂.

  Ted vazne, diky moc za Vase clanky a videa, jsou perfektni a inspirujici!!!
  S pozdravem Milan Borkovec

  1. Dobrý den,
   moc děkuji 🙂
   😀 jj to je fakt.
   Ale myslím si, že ten skotský gambit je tak komplexní a zajímavý, že se to dá hrát i na přípravu soupeře. Nikde jsem nenašel jediný problém. Max. – když to černý zahraje OK – vyrovná.
   Kdo hraje 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 černými to nemá snadné protože musí umět:
   a) Španělskou
   b) Italskou
   c) Skotskou
   d) Gambity
   A právě tím bodem d bych Vám doporučil jít. Těch gambitů je je hodně…a jsou velmi zajímavé a ano, některé končí ne v nejlepší pozici pro bílého, ale těch min je příliš a bez přípravy…doporučuji třeba partie GM Hectora a další, hezky hraje gambity i náš GM Šimáček.

 3. Chcem veľmi pekne poďakovať za pekný vianočný darček. Pre človeka, ktorý hráva bielymi 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 a následne Sc4 je to veľmi pekný nápad. Stačí vložiť 3. d4 a môže to byť pre čierneho ešte viac nepríjemne. Hlavne ten škótsky gambit má podľa všetkého jednoduché myšlienky a rozhodne sa bude dobre hrať. Ďakujem ešte raz za pekne vysvetlenie tohto otvorenia.

 4. Velmi pěkné video Robe, jako vždy. Tentokrát pro mě hodně užitečné, protože to rád hraji. Určitě si to pustím vícekrát. Ale těch variant tam je opravdu hodně. Mám rád taky vyriantu, kdy se obětuje taky pěšec c, kdy místo braní na c3 se dělá rošáda a po Sxb2 mám sice 2 pěšce méně, ale pro černého je to pak masakr. Zvláště v rapidech, nebo blitz, když se máš přesně bránit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *