Mohu se (výrazně) zlepšit s propočtem variant?

 

Předně všem popřeji super Nový rok 2019 🙂 A nyní pojďme na zajímavou otázku, kterou na FB napsal Patrik Šíma. Ale než se podíváme na otázku, podívejte se na tuto partii, která tehdy obletěla svět (komentuje Petr Koutný):

Tehdy třináctiletý Bobby Fischer takto zmasakroval silného mezinárodního mistra. A právě Patrik položil zajímavou otázku:

Patrik Šíma Mě by zajímalo, zda je vůbec možné se tak dobře naučit počítat i v pozdějším věku. Nebo to prostě bez talentu nejde.

Pokusím se tedy odpovědět, ale dopředu musím napsat – odpověď není vůbec jednoduchá a bude se určitě lišit od člověka k člověku.

Předně si musíme uvědomit, že šachy je hra, ale kombinační hra. Základ šachu je taktika, taktický postřeh a propočet variant – to bychom mohli dát na jednu misku vah a na druhou pak znalosti, vědění, tedy strategii. Myslím si, že pro šachistu, který ještě nemá (velkou) sílu, je právě nejdůležitější ta první miska, tedy taktika. Proč? Protože znalosti jsou často postavené na tom, že to musíte spočítat. Například znalosti mi říkají, že věž je více než lehká figura, ale skutečně? Platí to vždycky? Znalosti mi říkají spoustu věcí, ale ty se často protiřečí – například: někdy je dobré vyměnit dámy, někdy ne, jezdec nepatří na kraj šachovnice, ale někdy právě tam je nejlépe umístěný. Jednu dobu je silný úder v centru, ale o tah později je to chyba. Dvojice střelců je lepší v otevřené pozici než dvojice jezdců, ale jsou příklady, kdy to vůbec neplatí. Nejlépe je být dobrým taktikem, protože pak daleko lépe pochopíte strategii. Jinak řečeno všechno musím spočítat.

Jak lepšit (taktiku) propočet variant?

 1. Řešením jednodušších taktických úloh na postřeh
 2. Řešením středně těžkých taktických úloh na postřeh (pro pokročilejší)
 3. Řešením dvojtažek (pro hledání možností soupeře) + pro pokročilejší řešení jednoduchých studií
 4. Řešením úloh na slepo – často opomíjené, ale klíčové
 5. Řešením jednoduchých propočtů variant

Klíčové ale nyní je, jak to dělat. To je alfa a omega. Protože pokud nejste ve stavu flow, tedy plné koncentrace na úlohu/úlohy, pak se váš výkon hodně zhoršuje, je až 5x slabší, než kdybyste dokázali být v plné koncentraci. Zde si myslím je alfa a omega. Protože spousta šachistů to nedokáže a byť trénují třeba jednu hodinu, ve skutečnosti je efekt velmi malý. Pokud by se naučili řešit v plné koncentraci, šli by až pětinásobně rychleji nahoru… Další věc, která je klíčová ale je kámen úrazu je D L O U H O D O B Ě řešit taktiku. Zkuste si představit, že plný kastrol vody je to co chcete dokázat (taktika), ale každý den strávený nad taktikou je jedna kapka… kolik těch kapek musí být? Hodně, opravdu hodně. Navíc se tímto i mění váš mozek, začínají se dělat nová spojení, je to opět pomalý jev, ale za nějakou dobu to bude: „Á, bum bum, taktické motivy budete vidět“.

Patrik svojí otázkou samozřejmě naráží na svůj věk. Není nejmladší. Co k tomu mohu napsat? Pokud bych ho zavřel do cely a donutil ho denně třeba 2 hodiny řešit úlohy a pokud možno tak, aby ho to bavilo, pak by se hodně zlepšil – navíc tímto, když máte sebereflexi se blížíte ideálnímu stavu koncentrace, opět to nejde lusknutím prstu. Kam až může dojít? Těžko říci, je to individuální. Ale už slavný Richard Réti tvrdil, že se to jde naučit až po mistrovskou úroveň (tedy i u toho, co nemá na to talent, ale dře). Na druhou stranu je jasné, že kdyby měl Patrik 10 let, bylo by to pro něj daleko jednodušší naplnit svoje maximum, nebo lépe řečeno se přiblížit co nejvíce.

Nemyslím si však, že to je ten zásadní problém. Zásadní problém je faktor času/energie dělat takové úlohy a denně je řešit. A pak je řešit s plnou koncentrací. Nicméně zde nám může Patrik po pravdě napsat jak je to u něj… Ale věk nás většinou nelimituje intelektuálně, ale časově a energicky. Patrik má dítě, práci, ženu atd. Prostě v takovém stavu je pro něj nesmírně obtížné si udělat dostatečně dost času a energii (nebo také klidu – zde moc dobře neplatí Newtonův zákon 🙂 tedy těleso nesetrvává v klidu, spíše v neklidu, v očekávání kdy ho zase někdo vyruší).

Mám trenérskou zkušenost, že i lidi v pokročilejším věku se mohou takticky (výrazně) zlepšit, ale to také chce denní tvrdou práci a lásku k šachu. Ačkoliv, Patriku, na úroveň Bobby Fischera to niky stačit nebude 🙂

Ps.: Talent v šachu a nejenom v šachu je podle mě vášeň pro danou činnost, radost. Pokud se vzbudím a hned moje první myšlenka bude, super, jdu řešit diagramy…pak jsem na dobré cestě 🙂 Pokud bude moje první myšlenka, dopd… co všechno dneska musím udělat, pak to tak OK nebude.

Ps..: Ještě dodatečně dopisuji – určitě chápete, že talent je láska k věci, touha, radost, protože pak se daleko rychleji učíte, než někdo kdo k tomu nemá žádný vztah. A hlavně se chcete učit…

Hezký Nový rok 🙂

6 thoughts on “Mohu se (výrazně) zlepšit s propočtem variant?

 1. Som rád pan veľmajster, že nevidíte to aj s nami, čo začali so súťažným šachom neskôr až tak bledo. Mať dobrý tréning je ťažké, nemám na mysli úspešnosť. Momentálne mám správnosť odpovedí na šachovnici 80-90%, čo sa týka taktických diagramov a dvojťažky sú na 95%. Nie som ešte spokojný s tým, ako robím vecí. Na šachovnicu skladám to vždy, čo je dobre. Mám dní, kedy to ide skutočne od ruky hľadanie obrany súpera, kontrola, overenie správnosti v knihe, ale sú i dní kedy je to s týmto horšie.

  1. 😀 tak je to u každého, že se střídají horší a lepší dny, někdy se dá zjistit proč to tak je, ale někdy to je úplná záhada..
   Držím Vám palce ať vydržíte co nejdéle takto trénovat.

 2. Vyborny clanok. Mam 38 rokov, sachy hram velmi rad, bavia ma. Ale na zlepsenie uz nieje cas, aj keby som chcel. Praca, rodina, deti a vecer je uz clovek unaveny, ze to potom nema ani zmysel. Robit nieco na 50% nema zmysel. Mam aj zakupene skvele videa od Roberta, urcite pomohli, ale stale je to malo,( uz to som rad ze ich stiham pozriet) neostava cas na taktiku, ale aj dalsie veci. Nevadi, aj tak ma sachy nikdy neprestan bavit, nebude zo mna ani polovicny Fischer, ale laska k tejto hre ostane navzdy 🙂

  1. Díky moc 🙂
   Moc dobře vím co píšete…rád bych nahrál „při speciální“ příležitosti na to nějakou úvahu na YouTube. Ale to je to hlavní, ta poslední věta, to pak všechno dává smysl 🙂

 3. Máte pravdu niekedy je to zaujímavé napr. teraz som si dal 20 minútový tréning, lebo až teraz som mohol. Na moje prekvapenie bolo to veľmi dobre. 4 diagramy správne vyriešené, tak ako majú. Dal by som aj viac, ale usúdil som, že 4 stačia. Jednak únava a mal som problém so stavaním figúrok na šachovnicu poriadne. Na 4. diagrame bolo tých figúr plná šachovnica a bol problém dať to na dosku správne. Vyriešil som všetko, pričom väčšinou večer nevyriešim nič.

  Chcel by som podporiť aj Dušana, aby si dal takticky tréning aspoň s 2-3 diagramami denne, ako to odporúča Petr. Veľa času na to netreba 2 diagramy sú raz dva, napr. 5 minút ráno a 5 minút večer je to hotové a už je tréning. Chcem vyskúšať túto metódu, že každý deň niečo. Uvidím na Veľkú noc, ako sa mi bude dariť na turnaji.

 4. Skvelý článok. Podľa mňa je tiež klúčová láska k šachu. Každý deň si dať zopár diagramov, ale ako povedal Dušan. Práca, rodina atď. Zasa nechcem byť Bobby Fischer a nemôžem, ani nechcem tomu denne venovať 2 hodiny… Len sa udržať vo forme, tak ako futbalista keď musí behať, aby v zápase vládal… Vďaka Robert.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *