Dobrý den, v dnešním článku se podíváme na jeden ze základních výživových prvků, a to na cukry, jelikož cukry jsou považovány za významný zdroj energie pro, jakoukoliv aktivitu. 
sacharidy miskaNejdříve se podíváme na základní rozdělení sacharidů, kde bude dále následovat tabulka množství sacharidů v některých typech potravin a na závěr se podíváme na to nejdůležitější téma pro nás šachové hráče, a to na mozek a na zásobování mozku dostatečným množstvím energie.

Jistě jste již mnohokrát slyšeli, že si máte vzít k partii nebo žáci na turnaj nějaké sladkosti a postupně během partie nebo během turnaje si doplňovat energii z těchto sladkostí, aby se vám lépe hrálo a určitě je to pravda. Jelikož výživa během partie nebo během celého dne je pro šachovou partii velmi důležité.

Mozek je jeden z nejhladovějších orgánů v lidském tělo. Na jeho správnou činnost je potřeba až 20 % celkového množství spotřebované energie. Mozek spotřebuje denně přibližně 400 kalorií, tedy necelých 17 kalorií za hodinu. Takže je určitě správné, když vám váš trenér říká, aby jste si sebou vzali na turnaj nebo k partii určité množství cukrů, tak jak to říkám já svým svěřencům, když míří na šachový turnaj. U mladších žáků je to o něco složitější, jelikož kdo z nich vydrží na turnaji jenom hrát šachy a čekat na další partii, v takovýchto případech, kdy si spolu žáci po odehrání své partie nebo v přestávkách hrají si taky zaslouží doplnění části energie.

A nyní se vraťme k základům o sacharidech a jejich základní dělení. Nejzákladnější formou sacharidů jsou monosacharidy, složitější jsou disacharidy, pak oligosacharidy a polysacharidy. Všechny typy popíši v následující tabulce i s příkladem, kde je můžeme ve stravě najít.

monosacharidy
Glukóza je primárním zdrojem energie pro lidský organismus. Při absorpci většího množství glukózy než organismus momentálně potřebuje, se vytvářejí zásoby sacharidů jako zdroje energie ve formě glykogenu v játrech a ve svalech. Hormon inzulin napomáhá ukládání glukózy v játrech a v tkáni.glukoza

A na závěr bych chtěl stručně popsat co mozek potřebuje pro jeho správnou funkci. Pokud chcete svůj mozek udržet v perfektní kondici, měli by jste jíst vyváženě, v malých porcích a v pravidelných intervalech vícekrát denně. Velké množství energetického rozpočtu spotřebovávají nervové buňky k vysílání signálu, zbytek je využit k obnově a údržbě buněk mozku. Vědecký pracovník Drew Ramsay ve své práci uvádí, aby čtvrtina energie pro mozek pocházela z každodenního příjmu cukru ze stravy. Není tedy správné nakoupit si čokoládu a cpát se sladkostmi od rána do večera, abychom se pak stali chytřejší. To znamená, že odborníci doporučují, že by měl člověk za den sníst maximálně 30 g volných cukrů denně. Tedy správným postupem by mělo být zjistit kolik sacharidů přijmeme v normální potravě a potom víme kolik sacharidů můžeme použít s volnými cukry ve formě sladkostí či ovoce s vysokým glykemickým indexem, kde glykemický index nám udává rychlost uvolnění energie. Podle toho můžeme stanovit kolik přebytečných cukrů, které nejsou součástí denní stravy máme navíc přijmout, aby náš mozek pracoval na 100 %. Neměli by, jsme veškerou energetickou svačinu spotřebovat najednou, ale postupně během celé šachové partie nebo turnajového dne.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem co si tento článek přečetli a líbil se jim a taktéž za vaše dotazy k prvnímu článku, které mě velmi potěšili, jelikož bylo vidět, že vás tato problematika zaujala a chtěli jste se dozvědět něco více.

použitá literatura: Regenerace a výživa ve sportu, 2013

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…