Jsem rád, že zde mohu uveřejnit další rozhovor. Nyní s reprezentantem, velmistrem a vicemistrem ČR Vojtou Plátem. Když jsem Vojtu požádal o rozhovor, tak nejenom, že souhlasil, ale také bleskurychle mi ho poslal (15.května). Vojtovi tím moc děkuji.

gm vojtech platAhoj Vojto, jak se máš? Připravuješ se na turnaj v Praze, který už za chvíli začne?

Ahoj Roberte, už se mám lépe, nebylo mi přes víkend zrovna nejlíp. Na turnaj v Praze se nijak speciálně nepřipravuji, nemám teď chuť. Ale brzo začnu.

Mnoho šachistů je hodně zvědavo na Tvůj šachový trénink? Jak vlastně trénuješ? Můžeš nám popsat Tvůj klasický trénovací den?

Trénuji aktivně i pasivně, de facto celý den, ale naplno jedu tak 2-3 hodinky, nějaké nové zahájení a dělám taktiku na chess.com. Jsou ale i dny, kdy se jedu projet na kole a šachy vidím minimálně.

A jak to máš s časem? Jsi šachový profík, nebo máš ještě nějakou práci? Kde bydlíš? A jak trávíš svůj volný den?

Kromě šachů nic nedělám. Bydlím v Prostějově a střídavě v Moravské Třebové na druhém bytě. Volný den trávím různě. Kolo, hospoda, něco speciálního jako výlet do kostela ale nedělám.

Nešlo si nevšimnout (velká diskuze je nss) ohledně Tvé pokuty svazu za neúčast na ME a pak nějakých testů ohledně drog. Jak to vlastně je/bylo?

Test na drogy byl proto, že si papaláši na svazu projeli můj fb profil a viděli fotku s jointem z turnaje v Gronningenu. Je to tam legální, to si člověk nemůže na Vánoce ani koupit jointa? To je jedna věc. Pokuta za neúčast na ME je šílená. Už se jen směji tomu, že do mě jdou jen ti ignoranti na nss, co vše komentují a nelíbím se jim, protože jsem bohém. Pak Kriebel a spol. protože to jsou namyšlené nuly, co se mi to snaží vrátit. Pravda je ale taková, že když vím, že mé zdraví není nejlepší, omluvím se a tím to pro mě hasne. To, že pak někdo bude řešit nějaký blicák, který se konal týden před ME, nad tím mi zůstává rozum stát. Jako vážně, myslete si co chcete, ale já vím jak mi je a když cítím, že to není ono, tak prostě na ME nejedu, venkovský blicák je k****a velký rozdíl.

Jak je možné, že po Tobě svaz „tak jede?“ Myslíš, že to ovlivňuje Tvé výkony? Motivuje Tě to, nebo naopak?

Zůstávám v klidu, ale ovládnout se nenechám a skákat jak si svaz řekne nikdy nebudu. To mám asi po otci. Ovlivňuje to mé zdraví, stres mi vůbec nepomáhá, aspoň tak to řekl doktor.

Pojďme se vrátit na MČR v Ostravě. Jak hodnotíš své vystoupení? Proč jsi měl tři rychlé remízy?

Hodnotím ho kladně, měl jsem výkon na úrovni GM normy, to nemůže být zlé. Pauza je důležitá, měl jsem v Ostravě kamarádku/přítelkyni a chtěl jsem se věnovat i jí, to byla ta rychlá remis s Kislinskym. S Jirkou Štočkem jsem chtěl hrát, ani jsem nečekal, že remízu vezme, ale jsme spoluhráči v Lysé, celý rok sedím vedle něj a tak jsem to zkusil. Jirka mě akceptováním překvapil, ale pozici jsme nerozuměli ani jeden :-D

Kde jsi vlastně bydlel a jaký jsi měl denní režim?

V hotelu Harmony, letos nebyly výlety do rána po hospodách, byl jsem umírněný. Ráno snídaně, pokec s pár lidmi, poté zpět na pokoj a nějaká menší příprava, případně spánek. Potom oběd, sledoval jsem ještě tenisový turnaj v Praze a poté v klidu šel na partii.

Ví se o Tobě, že jsi skvělý praktik. Hodně by mě zajímalo, jak ses to naučil? Jak se vlastně učí být dobrým praktikem?

Snažím se hrát jako Magnus, stavět figurky zdravě, nezáleží tak na zahájení. Ani nevím, že bych se to nějak naučil, přijde mi to přirozené, samozřejmě vidím dost taktiky, ale pokud nemám svoji pozici, přehlížím ji. Nicméně blicky na netu nejsou špatné, tam se člověk zdokonalí ve všem.

A jak řešíš psychiku? Co děláš, abys ustál tlak ve vypjatých partiích (třeba za repre)? Máš docela dost podezřelých pozic, jak to zvládáš psychicky? Odkud bereš psychickou/vnitřní sílu?

Mám v sobě dost ohně a energie, to mám už odmalička. A mám taky silnou vůli a trošku tím deptám své soupeře. Samozřejmě to ale není správné, raději bych ty podezřelé pozice neměl :-)

Co plánuješ do budoucna? Kde Tě můžeme vidět?

Nyní ten kvalifikační turnaj, poté první trojkolo polské extraligy a následuje silný open v Teplicích, kam se velmi těším, mám to tam rád.


Díky moc za rozhovor a ať se Ti daří jak na šachovnici, tak i v životě.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…