Skončil tzv. "B" turnaj v Praze o to, kdo postoupí do hlavního "A" turnaje v roce 2020. Přináším krátký přehled o tomto turnaji.

prague chess festivalVyhrál zaslouženě španělský velmistr Anton Guijjaro, který získal nakonec 6 bodů z 9 partií. Moc dobře nezačal, když měl pouze 2 body ze 4 partií, ale pak ukázal svoji velkou třídu a udělal 3,5 ze 4 a tak tak, že nevyhrál poslední partii, kde zle mačkal, ale neumačkal zázračné dítě z Indie. Vítězstvím turnaje s zajistil vstup do havního turnaje v roce 2020.

Ze zahraničních velmistrů zahrála (už jenom) dobře mistryně světa Ju Wenjun, která udělala 5 bodů z 9 partií. Měla výborný strat turnaje, ale slabší střed. Nicméně třetí místo je určitě úspěch.

Velmistr Alexej Širov je za zenitem. Kde jsou ty časy, kdyby vyhrál "A" turnaj? 50% bodů a mínus deset elo bodů je prostě nedobrý výsledek. Alexej je přesně na té vlně, která (bohužel) dříve či později čeká každého šachistu. Je to postupný sešup dolů. Upřímně řečeno jsem čekal daleko více.

Supertalent Praggnanandhaa měl turnaj docela dobře rozehraný, ale prohry v 7. a 8. kole ho vrátili do průměrného výsledku. Přičemž v 7. kole s Honzou Krejčím si ani nezahrál. V 8. kole s Peterem Michalíkem zkazil velmi hezkou koncovku. Možná to prostě v tak nízkém věku ještě "neudýchá". Nicméně je to světový super talent a je jen otázkou času kdy si borce "B" turnaje bude pěkně vodit na provázku.

David Paravyan mi připadal jako kovboj co zuřivě kolem pálí, ale jen sem tam trefí. Hlavně však trefil v posledním kole Mateusze Bartela. Mateusz mohl být spokojen s turnajem právě po prvním kole, kde si připsal skoro polovinu všech bodů co získal za celý turnaj (!) Někdy to prostě nejde a silou to zlomit nešlo.

A to nejlepší na konec, naši borci.

Hned úvod musím napsat jedno jasné slovo, výsledek našeho týmu (mohu-li to takto napsat) je: úspěch!
Přesně tak, naši borci zahráli dobře a úspěšně se poprali se zahraniční konkurencí.

Na 7. místě skončil Van Nguyen. Van už nejednou ukázal, že je silným velmistrem a potvrdil to i na tomto turnaji. Mínus jedna při takové konkurenci není rozhodně špatný výsledek, i do ela si něco málo připsal. Myslím si, že Van prožívá tu dobu, kdy je třeba si hlavně zvykat na zabijáky kolem 2600 elo. Pak by měla přijít další meta - hrát s nimi nejenom vyrovnaně, ale začít je porážet.

Jiří Štoček skončil na 5. místě. Zahrál přesně na svůj elo rating. Klíčová partie byla osmého kola s mistryní světa Ju Wenjun. Jirka musel vyhrát (měl černé), pokud si chtěl zachovat postupové šance (= 1.místo). Ale partie se mu totálně nepovedla... Hodně se mi líbila Jirkova výhra černými s GM Širovem.

Na čtvrtém místě skončil Peťo Michalík. Peťo předvedl moc hezký výkon a +1 v takovém turnaji (a +9 bodů do ela) je velmi dobrý výkon. Mimochodem doslova přejel vítěze turnaje. Peťo rozhodně ukázal, že šachy hrát umí :-)

A to nejlepší nakonec :-)

Na druhém (samostatném) místě skončil Honza Krejčí, když udělal 5,5 bodů z 9 partií a moc nechybělo, aby vyhrál i poslední partii, kde měl pěšce více s mistryní světa. Honza zahrál výborný turnaj a jasně si řekl o vstupenku do repre - moc gratuluji! - a právě tímto se dostáváme k dalšímu bodu a to sice: