Nedávno skončil „A“ turnaj (Masters), super turnaj, uskutečněný v reprezentativních prostorech hotelu Don Giovanni v Praze. Pokusím se nyní sepsat o něm pár úvah.
dongiovanni hotelV prvé řadě je pecka, že takový turnaj v Praze byl. Po velmi dlouhé době (myslím, že naposledy super turnaj u nás byl v Karlových Varech v roce 2007) se v naší zemi udělal turnaj takové úrovně. Průměr turnaje přes 2700 elo. Špičkový velmistři, navíc někteří co mohou atakovat o titul nejvyšší (Duda, Rapport a Vidit). Chtěl bych moc poděkovat organizátorům, hráčům a všem kdo se na této nádherné šachové akci podíleli.

Co zamrzí, a více lidí mi o tom nejenom psalo, ale říkalo, že nebyl živý online přenos. Ano, mám stejný názor, škoda, že z takového turnaje nebyl online přenos. Jaký jiný turnaj si to zaslouží, než tento? Na druhou stranu to byla mamutí akce, včetně doprovodných turnajů. Takže dát do toho ještě komentovaný online přenos bylo (asi) již nad sílu organizátorů.

Davidovi se nedařilo. Nevím kde byl problém, ale David nevyhrál dvě vyhrané pozice, s Wojtazskem a Gelfandem. Pro hráče jeho kvalit by to neměl být problém, ale nestalo se a hrubě/zcela zbytečně chyboval s Dudou. Navíc velmi matný výkon předvedl v poslední partii bílými s Viditem. Kdy – nevím co David neviděl – dal kvalitu a pak bylo po partii. Můj tip je, že David byl (hodně) unavený, alespoň se mi to tak jevilo.

Chtěl bych tímto Davidovi trochu poradit. Přece jen už není nejmladší a jako vůdčí osobnost českého šachu a jasná česká jednička to nemá jednoduché. Protože je stále všem na očích a bohužel je dost lidí co se na něm rádi svezou/vozí. Poradil bych Davidovi ať zvolní tempo,ať tolik nehraje a více šetří síly a energii na vybrané turnaje a vůbec na celý život. Má ho jeden, jako my všichni.

Nicméně na jednu věc musím reagovat. Často – zcela mylně – se píše, že David nemá fyzičku. To je úplný nesmysl. Věřte tomu, že David má výbornou kondičku a patří určitě kondičně k nejlepším velmistrům.

Pár let dozadu měl David zápas v Novém Boru a my jsme hromadně šli na výlet. Šlo se na strmý kopec Klíč – myslím, že ti kdo bydlí někde v okolí, moc dobře ví o jaký kopec jde. Šel jsem s Davidem, který měl ještě nějaký batoh, nebo taštičku, kde mimo jiné (myslím) tahal nějaké šachové časopisy. Buď jak buď, v té době jsem byl v dobré kondici. Ale na vrchu kopce jsem byl fyzicky KO, zatímco David se ani skoro nezapotil. Tak v klidu to vyšlápl, jako kdyby šel po rovince. Chodí strašně rychle a ujde libovolný (= ujde strašně moc) počet kilometrů. Takovou kondičku má málokdo.

Viktor skončil poslední, nevyhrál ani jednu partii a ani nevím, jestli vůbec měl někde nějakou šanci na výhru. Na druhou stranu úplně zbytečně prohrál s Rapportem, který se sám vyjádřil po partii, že hrál strašně, ale Viktor přehlédl primitivní taktiku. Myslím, že by bylo nošením dříví do lesa psát, že Viktor nedělá šachy. Na tomto turnaji se to ukázalo. Nevím jestli je nějaká síla, co by Viktora popostrčila do šachů. Kéž by byla.

Možná jediná síla by byla, kdyby více rostla konkurence v ČR. Protože stále je Viktor jasná česká dvojka (pominu-li pana Rausise) a nemusí se o svůj status obávat. Ideální by bylo kdyby někdo z mladých (nebo nejlépe všichni :-) ) přešli přes metu 2600. Pak by to možná i Viktora donutilo makat na šachu, už jenom z "hrozby", že nebude hrát takové turnaje a nebude mít jasné místo v repre.

Vyhrál Nikita Vitiugov. Upřímně psáno, velmi mě to překvapilo, rozhodně jsem ho za favorita nepovažoval. Ale hrál pěkné, pevné šachy. Bylo vidět, že byl skvěle připraven. Dokázal využít chyb soupeřů a neprohrál ani jednu partii.

Indická super star, velmistr Vidit, skončil na hezkém třetím místě. Přesto jsem čekal od něj ještě trošku více :-)

Radoslaw Wojtaszek udělal rovněž +1 a myslím, že sehrál vcelku solidní turnaj. Měl štěstí v partii s Davidem Navarou. Stejný výsledek sehrál J.K. Duda. Hodně se snažil a hrál vysoce atraktivní šachy, ale scházela mu trochu přesnost na lepší výsledek. Má ohromný potenciál! Jsem moc zvědav na jeho další cestu.

Boris Gelfand....udělal pro mě naprosto neuvěřitelných +1. Po sérií strašných neúspěchů a strmého (nejenom elo) pádu dolů, se Borisovi povedlo sehrát vynikající turnaj. Moc mu to přeji a držím mu palce! Nicméně si myslím, že jde o labutí píseň. Tato doba už nesvědčí hráčům jeho věku, je to logické.

Samuel Shankland udělal 50%. Nic moc, čekal jsem od něj trochu více. Pobavila mě jeho šílená partie s R. Rapportem. Nicméně americký bijec znovu potvrdil, že má vysokou úroveň.

Harimu se turnaj moc nepovedl. Vyhrál jednu miniaturu s JK Dudou, ale to bylo tak vše, v posledním kole zase udělal miniaturu s Borisem Gelfandem. Hari se evidentně hledá a nenašel správnou formu.

Richard Rapport na začátku turnaje udělal malou rošádu...to je pak velmi těžké, přesto bojoval a bojoval. Jeho účast na podobných turnajích je vždycky svěží závan šachové zábavy a originality. Nicméně tento ročník mu moc nevyšel.

A ještě na závěr jedna důležitá věc: Tadeáš Kriebel si splnil v open druhou velmistrovskou normu!! :-) Srdečně gratuluji a přeji Tadeášovi ať nejenom co nejrychleji udělá tu poslední, třetí, ale ať taky zamaká na elo ratingu, první dvě čísla by měla dát krásnou osmičku :-)

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…