Spanek


Jak odehrát  nejlepší partii? Příprava na partii nebo celý turnaj se často odehrává na šachovnici, ať už klasické či virtuální.

Ale ten rozhodující krok se často dělá v leže. Je to spánek.

Určitě jste sami zažili, když jste se vyspali normálně (dobře) a naopak, kdy to bylo katastrofální. Samozřejmě záleží na vašem věku a zdravotním stavu.

Mohu napsat za sebe, že pro mne to je až děsivý rozdíl. Ukáži vám jaký. Podle pravdy:

A) Je třeba pondělí. Spal jsem velmi špatně. Čas od času se mi stane, že nemohu usnout. Zabral jsem až v době, kdy normálně už dvě hodiny spím. Vzbudil jsem se stejně jako obvykle. Ale hned po otevření očí na mne padne tíživý pocit těžkosti.
Jdu se později projít ven. Na klasické procházce se musím asi 5x zastavovat a zhluboka dýchat. Nemůžu popadnout dech a nejde o žádný kopec. Cítím se mizerně. Vůbec jsem neměl chodit ven. Tento stav se zlepšuje až po obědě. Ještě během oběda se cítím nedobře a trochu hůře se mi dýchá.

B) Je úterý. Tedy den po "katastrofě". Spal jsem dobře, tedy normálně. Po probuzení se cítím tak, jako vždycky, když spím "normálně", tedy dobře.
Jdu stejnou procházku jako včera. Nemám jedinou zastávku. Dýchá se mi dobře. Všechno je OK. Celý den mi přijde jako dobře namazaný krajíc chleba.

Ten rozdíl je obrovský. Netřeba popisovat, že dopad je i na hlavu/mysl. Pokud jste spali špatně, pak okamžitě vaše výkonnost klesá. O kolik? To je otázka pro každého z vás. Ale dopad to může být opravdu veliký.

Přiznám se, že jeden (a důležitý!) z důvodů proč jsem v roce 2017 skončil s turnaji byl: z důvodu spaní. Pokud se nevyspím dobře jeden den, dá se to ještě nějak zvládnout, ale pokud to je více dnů, je to naprostá katastrofa. Navíc když hrajete šachy. Několikrát, právě v poslední "praktické" roli, jsem měl katastrofální spaní. Dost to pak ovlivňuje i zdraví atd.

Přiznám se ještě k jedné věci a dobře to vědí lidé co mě znají, že si různé šachové akce/soustředění vybírám hodně podle toho jak se mi tam spí.

Spánek je sladký. Zároveň je to med mnoha odstínů. Zatímco někomu sedí spát 9 hodin, někomu stačí něco přes 6 hodin. Myslím si, že klíčové je, kdy spíte. Pro mne je velký rozdíl jestli budu spát od 24,00 do 6:30 nebo od 22,00 do 4:30. Obě možnosti dávají šest a půl hodiny spánku. Ale zatímco po první možnosti se budu cítit hrozně, po druhé naopak sladce.

Nepodceňujte spánek. Nepodceňujte kde budete spát během turnaje. Může to být důležitější než vyřešení stovek diagramů.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…