gm robert cvek


Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Botvinnik x Tal zápas o MS 1960" (simpleshop.cz)


V poslední době (řádově měsíce) jsem extrémně studoval partie velkého Michaila Tala. Styl tohoto šachové génia mne v minulosti moc nelákal, ale co jsem si prošel skoro všechny jeho partie, tak mohu jen napsat, byl to génius.

Rozhodl jsem se udělat a okomentovat zápas o mistra světa v roce 1960 mezi Michailem Botvinnikem a Michailem Talem. Byl to jeden z nejzajímavějších zápasů celé šachové historie.


Botvinnik se narodil 17.8.1911 a Tal 9.11.1936. V době konání zápasu měl Botvinnik už 48 let a Tal měl 23 let. Věkový rozdíl byl tedy celých 25 let (!) Co ale zápas dělalo nejvíce atraktivním, byl styl obou hráčů.


Botvinnik zastával v šachu logiku. Uměl hrát všechno, zkrátka podle pozice. Sám sebe viděl jako univerzálního hráče. Ale stále věřil tomu, že každá pozice se dá logicky zhodnotit a najít správný plán/tah. Neměl rád náhodu a chaos. Že byl neskutečně silný o tom netřeba pochybovat, byl to jeden z nejsilnějších hráčů všech dob.
Typická je poznámky Petrosjana: " Byl to velmi nepříjemný pocit nevyhnutelnosti (když hrál s Botvinnikem). Jednou v rozhovoru s Keresem jsem se o tom zmínil a dokonce jsem Botvinnika srovnával s buldozerem, který smete vše, co mu stojí v cestě. Keres se usmál a řekl: 'A můžeš si představit, jaké to bylo hrát s ním, když byl mladý?"  (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Botvinnik#Playing_strength_and_style)


Tal byl naprosto odlišný. Tal miloval chaos, náhodu, nečekané zvraty a přepady. Byl to génius útoku, kombinace a šachové fantazie. Zatímco Botvinnik byl asketa se železnou vůli, byl Tal bohém, který prohýřil nejednu noc a den. Těžko byste hledali tak odlišné typy hráčů. A právě proto byl zápas nesmírně zajímavý a atraktivní.


Čaroděj z Rigy, jak se Talovi říkalo, kouzlil a v roce 1960 porazil Botvinnika 12,5: 8,5. Sehráli 21 partií. Právě tento zápas podrobně ukazuji na všech dvaceti jedna partiích. A jak uvidíte, neměl to Tal vůbec snadné a Botvinnik prokazoval v mnoha partiích neskutečný cit na pozici, ale také problémy s časem, čehož Tal dokázal mistrně využít. Nicméně i Tal se několikrát "seknul" a génius taktiky někdy neviděl snadný obrat.


Všechny partie rozebírám a ukazuji na třech videích a všechny partie jsou také rozebrány v souboru CBV a PGN na chessbáku.Celkově se jedná o tři díly zápasu Botvinnik x Tal 1960


1.díl - prvních 7 partií čas cca 1 hodina  a 23 minut


2.díl - dalších 7 partií čas cca 1 hodina a 14 minut


3.díl - posledních 7 partií čas cca 1 hodina a 4 minuty


Celkem tedy 21 komentovaných partií a čas cca 3 hodiny a 40 minut.


Cena: videa (3 díly) + soubory na chessbásku stojí 400 Kč.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…