gm robert cvek

27.10.2019
(16:02)

Není vůbec snadné napsat článek a je jedno o čem je. A také vím, že pokaždé ten článek napíšete jinak. Nikdo nic nenapíše stejně.

Akorát jedu Pendolínem z Prahy do Ovy. A pak ještě budu muset jet do Jilešovic (v Ově mi to na 90% ujede, takže půjdu na jedno a budu hodinu čekat/pracovat) a pak asi 2,5 km pěšky domů. Čeká mě nepřátelský pan cosinus. Nebude to příjemná cesta, ačkoliv s břichem si rád zašermuji.

Proč toto vlastně píši? Jsou dva důvody. Ten hlavní je ten, že rád bych něco napsal a toto je snad už desátý pokus. Mám tolik rozepsaných věcí, ale nic dokončeného. Proč? Protože vždycky když si to po sobě přečtu, tak to smažu, nebo prostě nechám někde v propadlišti písmenek a slov.

Nerad čtu po sobě věci.

Jo, zapomněl bych. Druhý důvod je ten, že Karel mi napsal, abych něco napsal, na pondělí. A já cítím, že to je právě ten poslední hřebíček, abych něco už napsal. Jojo Karle, vidíš, jeden email a taková moc. Ale pokaždé to nefunguje tak mocně :-)

Na těchto stránkách nechci psát stejným stylem jako na nss. Tedy buch nějaká partie, buch nějaký turnaj atd. Rád bych byl, aby tyto stránky byly o šachu, ale jinak o šachu. O šachu jako o životě. Rád čtu a rád píši takové věci, ale není to snadné. Potřebuji múzu, pokud není, pak slova jsou jako bláto po dešti.

Co ta múza je? Nevím, je to něco co nedokáži popsat. Je to nějaký stav, kdy to jde snadno a kdy slovo střídá slovo, věty dýchají, utíkají, skoro mi přijde jako ten vlak, kterým jedu.

Problém většiny mých vrstevníků, co tak vím, je čas. Je to i můj problém. Nemyslím teď čas v šachové partii, ačkoliv i ten je problém :-) Ale myslím obecně čas, životní čas.

Byly doby kdy jsem měl času na rozdávání. Nyní je to přesně naopak. Karma je zdarma. Myslím, že to platí, alespoň v mém případě dokonale.

Proč jsem si na bedra naložil práci v nss? To je dobrá otázka. Jsou věci, které se nedají popsat, nemají žádný logický smysl. Je to prostě nic. Ale to nic často vytváří hodně. Intuice? Pocit? Možná. Opravdu nevím.

Když se tak ubíráme životní cestou, tak (někdy) žasneme, měli bychom žasnout. Žasnu, jak se některé věci vyvíjejí. Jakoby měly samostatný život. Už na to nemám vliv. Kostky byly vrženy. Akorát s tím, že vždycky se můžete zastavit, vrátit ne.

Už jsem za svůj život poznal hodně lidí. Ale jen jeden z nich byl skutečný vizionář s neskutečnými nápady. Přitom když se podívám zpětně, tak ty nápady jsou tak jednoduché. Je to skoro, jako kdybyste měli napsat svoje jméno na papír. Ale v dané situaci v daném čase je to ten největší oříšek.

Petr Koutný je nesmírně pracovitý člověk. Nejenom, že má rodinu, dvě děti, práci, ale také neuvěřitelně šlape do šachů. Neznám, nepoznal jsem a těžko někdy poznám pracovitějšího člověka. Víte kolik spí hodin denně?

Akorát zastavujeme v Pardubicích. Píši tak, že často nepíši. Dívám se z okna. Je mi tak nějak divně, nemyslím špatně, ale neskutečně. Asi jsem unavený a připadám si, jako kdybych už ani sebe nebyl schopný ovládat - myslím mozek. Mám vlastní vědomí? Existuje Ákáša? Únava. Co jiného by to mohlo být.

Všemi svými smysly cítím, že musím zlepšit vnímání času. Protože právě to, vím, je brána na další cestu. Jo, cest je hodně, ale myslím tu skutečnou cestu. Protože ta správná cesta není široká pěšina, s travičkou po rovince. Pravá cesta bolí, terén je tvrdý, rovina je jen vytoužený sen. Hvězdy se pozorují za pochodu. Tam není čas se zastavit.

Proč jsem šel do nss? Protože to cítím, že to je dobře. A včetně toho, uvědomil jsem si, že budu pod tlakem. Bude to místy nepříjemné. Budou lidi, kteří budou kritizovat. A je jim jedno, jak dlouho jsem článek dělal, kolik času mě to stálo, kolik úsilí. Mě to baví, mám šachy nesmírně rád. Myslím si, že dobře poznáte, který článek je o nucení a který je o chtění. Kde vládne múza. Ale i vynucené články, psané v bolesti mají právo na život.

Snažím se vždy o to, abych psal s chutí. Aby mi ty slovíčka tančila po papíře. A pokud mám v pět ráno zapnout lampu, abych viděl a tvořil, tak abych to dělal s chutí.

Čas, čas... Stmívá se. Já vím co mám dělat. Ale právě ty nejjednodušší věci, na první pohled tak jasné, jsou někdy tak těžké.

Je těžké napsat článek. A někdy je těžké ho ukončit. Přečetl jsem to po sobě... Toto smazat nemohu, je to dobře nebo špatně?

Tunel 16:50.
Robert Cvek

Komentáře (18)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Hodně lidí se na články těší...pomůže to? :-)

Robert Author
This comment was minimized by the moderator on the site

Jo hodně, více než myslíš, díky :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Tak tak Robert na tvoje články sa teší určite veľmi veľa ľudí. Hoci je mi jasné, že časovo vyťažený p. Robert Cvek sa mi neozve každý deň Poctivo pozerám, či niečo nepridal. Niekedy aj dvakrát denne pozerám.

Robert Author
This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji miki :-) Tyto stránky budou žít a určitě velmi dobře. Mám plán, který pak proberu s Petrem a Karlem. Chtěl bych zavést jednu novinku speciálně jen pro tyto stránky - speciální videa.

This comment was minimized by the moderator on the site

Super teším sa, ono je to tak, že aj "kratšie" šachové videá potešia. Napr. Petr dal v 2. kole ME na youtube video Jak se stáť mistrem a veľmi páčilo sa mi. Možno aj rád by som Vám pomohol. Napr. mohol by som na vašu stránku v určitých dňoch 2x týždenne pridávať vaše staršie články z predošlého webu, keby ste mi chcel dať redakčné oprávnenia, aby to tu trochu lepšie žilo. Neviem inak, ako by som Vám vedel inak pomôcť. Mne ste pomohli a chcel by som aj ja Vám.

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji :-) Sám jsem zvědav jak to půjde. Moc děkuji za ochotu! Nyní není třeba, ale když budu potřebovat pomoc, rád napíši. Ať se daří!

This comment was minimized by the moderator on the site

sehr gut jamajko, nic nemazat a jenom psat!

This comment was minimized by the moderator on the site

Danke schön :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

musím na rovinu přiznat, že jsem článek otevíral s obavou, co se dočtu ... že hora naložených úkolů je moc veliká a že si musíš (s Petrem musíte) dát pauzu, jinak že hrozí kratší ozdravný pobyt v ústavu ... :-)

vidím, že jsem se mýlil (rád) a že oba pánové jsou nezničitelní !

tak ať se daří, přeji pohodu a radost z toho, co děláte ...
doufám, že to ještě dlouho vydržíte ... k radosti a prospěchu početné amatérské šachové obce

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji :-)
Samozřejmě jsme zničitelní, ale asi jen tak rychle to nebude, nebo alespoň doufám.

This comment was minimized by the moderator on the site

Musím bohužel konstatovat, že zrušením diskuzí pod články na NSS se vytratilo 90% kouzla tohoto serveru. Není podstatné, jaké důvody (či spíše předsudky) k tomu vedly, důležité je pouze to, že živá voda zájmu může vzniknout jedině bezprostředním lidským faktorem samotných uživatelů, i když se to občas někomu nelíbí. Je smutné, že si to neuvědomujete a snažíte se mít kontrolu nad tímto živlem (bez kterého to ovšem nejde). Tím ho samozřejmě zahubíte.

Přeji vám více pochopení nad komplikovanými vztahy mezi majitelem, správcem a uživatelem čehokoli:)

K.S.

Robert Author    Kamil
This comment was minimized by the moderator on the site

Nikdy jsem nepsal můj soukromý názor na diskuzi na nss.

Ano, ideální by byla řízená diskuze, ale řekněte mi, kdo by na to měl čas? Pokud diskuze není řízená, pak to dopadlo tak, jak to dopadlo (dobře špatně)

Nevím co bych k tomu více napsal. Za sebe mohu ještě říci, že i mě to odradilo a proto jsem od jisté doby na nss vůbec nepsal, nebo skoro vůbec.

Nad ničím nechci mít kontrolu, pouze nad sebou. A je s tím kupa problémů a těžké práce.

Jinak konečné a hlavní slovo má Petr Boleslav. Je to jeho web. A s tím jak to nyní funguje jsem plně srozuměn. A respektuji to.

Díky :-) To se určitě bude hodit!

This comment was minimized by the moderator on the site

Vážený pane GM Roberte Cveku,
mohl by jste mi napsat,jakou fakultu jste vystudoval? Děkuji:-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý večer,
nic jsem nevystudoval, nemám žádný titul :-)
Rádo se stalo.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pan Cvek má titul nejvyšší, a sice GM To má daleko větší hodnotu, než nějaký vysokoškolský titul, pane Karle.

This comment was minimized by the moderator on the site

titul GM ma podle me v CR daleko mene lidi nez kolik je lidi s vysokoskolskym titulem, dokonce i doktorsky titul bude mit podle me daleko vic lidi nez titul GM, GM je myslim srovnatelne tak s titulem profesor, proste jen par vyvolenych a dal uz nikdo

This comment was minimized by the moderator on the site

Podľa mňa sa titul GM nedá porovnávať ani s profesorom - veď štatistiky hovoria samé za seba. V ČR je momentálne vyše 30 šachových veľmajstrov (s prírastkom okolo jedného GM ročne), profesorov sú celé stovky (s prírastkom 40 - 80 profesorov ročne).

There are no comments posted here yet
Nahrát další

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…