Výsledek obrázku pro sachy cvek
Jak vidím případ Rausis
Dlouho jsem se odhodlával s psaním tohoto článku. Psát bych ho neměl ze dvou důvodů. První je ten, že ztrácím čas - byl jsem dlouho pryč a místo toho abych trávil čas s rodinou, tak jsem opět u počítače a co hůř, na internetu. Druhý důvod je ten, že cokoliv zde psát o takové věci je kontroverzní. Lépe by bylo nic nedělat, nic nepsat. Ale je tu ještě třetí rozměr, a to sice nějaký vnitřní kompas, který mi velí napsat co si myslím o této věci.Co je realita? Je pro každého stejná? Asi těžko. Když my šachisté vidíme fotku pana Rausise, jak sedí na záchodovém prkně s mobilem v ruce, zděsí nás to. Je to opravdu brutální, těžko vydychatelné, hrůza a děs. Navíc ještě s tou punčochou, měl tam ten telefon? 
Když však ne-šachista uvidí tuto fotku, tak co uvidí? Nic. Nějakého chlápka, co se možná dívá na porno, nebo se prostě nudí a prohlíží si telefon. Když jsem tu fotku ukázal ženě, tak nic nechápala. Řekla mi "no a co"?
Je důležité se v "případu Rausis" uvědomit, že neexistuje něco jako jednotná pravda a jednotná realita. To píši proto, protože na jednu věc, která se stala, je tolik různých pohledů. Kdo má pravdu? Kde je ta realita? Co se vlastně stalo a jak hrozné to skutečně bylo? 
Byl jsem nyní na šachovém táboře v Koutech - mimochodem jeden z nejlepších dětských šachových táborů, mohu jen doporučit - a ráno v pátek jsem si zapnul počítač a podíval jsem na FB. Doslova jsem se zděsil a zažil šok, protože všude se začaly rojit zprávy "GM Rausis byl dopaden", "velmi Rausis podváděl" atd. Nechtěl jsem tomu věřit. Zíral jsem jako puk. Do kolen mě pak dostala ta hrůzostrašná fotka.
Zde musím napsat jak jsem "historicky" vnímal "problém Rausis", protože toto je důležité. Nicméně nebudu zde nikoho jmenovat. Nerad bych někoho uvedl do rozpaků.
Myslím, že v roce 2015 na vyhlášení v Pardubicích jsem se poprvé dozvěděl (do té doby jsem to vůbec nevěděl), že velmistr Rausis podvádí, respektive je na to velmi silné podezření. Koukal jsem. Nicméně už v té době mi bylo divné, že když tedy podvádí (od roku 2013), tak proč ho nechytili? Jak běžel čas, tak jsem začínal méně a méně věřit tomu že podvádí. Jednoduše proto, protože ho nikdo nikde nechytil. Protože v jiných případech na to stačil jeden turnaj! Zde na to nestačily roky! 
 
Pak jsem hrál sám s panem Rausisem (extraliga černými). Byl jsem v rozpacích po partii. Protože tam to na mě nedělalo dobrý dojem ze dvou důvodů. Ten první byl klasický - velmi často odcházel od partie (to samozřejmě ale nic neukazuje pokud nevíte, že váš soupeř asi podvádí). Přehrál mě, hrál výborně. Pak jsem ale dost zrychlil a on konec sehrál slabě a jenom remíza. A ten druhý důvod byla analýza po partii. My jsme tu partii analyzovali, byl tam i velmistr Fjodorov (nebo jak se jmenuje). Rozhodně jsem neměl dojem, že toto je hráč (GM Rausis) s elem kolem 2650. Viděl toho asi tak stejně jako já, spíše méně.
Nicméně člověk často vidí to co chce vidět. Realitu si přetvařujeme k obrazu svému. Takže moje první pochybnosti se vypařily (nutno ale říci, že po rozhovoru s jedním silným hráčem, který mi tehdy tvrdil tvrdil, že velmistr Rausis určitě nepodvádí). 
A začal jsem - po průzkumu partií GM Rausise - vidět spíše to, že hraje geniálně zahájení - vždyť odremizoval tolik silných GM černými a tak rychle (včetně GM Mamedyarova). Ale už jsem neviděl, že oni raději rychle remízovali, než aby riskovali že je prostě porazí stroj. Začal jsem vidět jak fantasticky hraje jen na svoje silné stránky - koncovky, strategické mačkání atd. Jak hraje chytře - silné odremizuje, slabší poráží.
Stejně tak ohledně rapidů. Jak to, že hraje tak zle rapidy (oproti vážným partiím). Prostě má roky, už to nestíhá, ale vážné partie ano. Takto si to vysvětlovali ti, kdo nevěřili že podvádí.
Když byl nominační turnaj v Praze, tak jsem byl kritikem, že tam nehraje GM Rausis. Viděl jsem to takto - měli mu dát šanci. Co když nepodvádí? Pak by se na něm děla strašná křivda. Já jsem samozřejmě nevěděl nakolik si je jist svaz tím, že podvádí nebo nepodvádí.
Toliko můj historický pohled na tento problém...
Mám pár věcí k tomuto
A) Jak je to možné, že dokázal podvádět tak dlouho? To vidím jako největší problém do budoucna šachu! Je skvělé, že byl chycen, ale proboha 6 let?? To je přece šílené. Pokud tak "všichni" jasně věděli, že podvádí, jak to že to trvalo tak dlouho?
B) Měl komplice? Protože hodně věcí by vysvětlilo, kdyby ho měl. Nebo prostě měl někoho, kdo mu pomáhal? Nevěřím, že celých 6 let podváděl tak, že měl přilepený telefon někde na noze. Pokud tedy ano, tak k čemu je celý ten systém kontrol a kohorta rozhodčí? To je pak jedna velká fraška.
C) PROČ s tím začal? Jaké byly jeho důvody? Proč pak tak "urychlil tempo"? Byla to závislost, nebo bylo v tom něco jiného?
Pan Rausis udělal strašnou věc. Nejde jen o to, že podváděl, ale hlavně dopad toho všeho co udělal. Moc lidem tímto ublížil a hlavně je "zlomil". Bylo moc lidí co mu věřilo a tito lidé za něj "bojovali". To si myslím, že je jedna z nejhorších věcí. Včetně klubu, který za něj bojoval. Já ale stojím za klubem F-M, protože oni to dělali v dobrém úmyslu, věřili mu a prostě naletěli podvodníkovi. Jeden z velkých trestů pro pana Rausise bude, že s tímto vědomím bude celý život žít.
Pan Rausis nadělil celému světovému šachu "černou ránu". Nejde o to, že někdo řekne, že se vlastně tak moc nedělo (jak jsem psal, každý realitu vnímá jinak). Nene, naopak. Byl tu podvodník, který se dostal na tak vysokou úroveň (a kam ještě mohl dojít?). Kolik lidí okradl? Kolika lidem sebral důvěru? Kolik lidí podrazil?
Kde je teď jistota? Strach z podvodu vzroste. Bude normální špehovat, dávat kameru, na záchod? Jak se ještě více přitvrdí? Určitě se něco stane. Celý šachový svět to pocítí. Může dokonce dojít - pokud se přitvrdí - k odlivu šachistů a odchodu sponzorů.
A co trest pro pana Rausise? Jak jsem psal, už jen to všechno co tolika lidem způsobil je velkým trestem. Pochybuji, že někdo někdy bude chtít hrát s tímto člověkem, respektive v jednom turnaji.
Na druhé straně, jsme lidi. Nad tímto jsem dlouho dneska přemýšlel. Prvotní emoce vyprchali. Horší je někoho zavraždit, než prostě lidi oklamat a podvádět. 
Pokud by se pan Rausis ke všemu přiznal a hlavně by řekl odpovědi na všechny důležité otázky (a tím i pomohl s lovem budoucích podvodníků), pak bych mu nedával nejpřísnější trest. Tedy definitivní zákaz šachu. Nicméně je jasné, že do budoucna se bude muset postupovat daleko přísněji, než tomu je doposud. Protože každý by si měl hodně rozmyslet, jestli bude nebo nebude podvádět. Nicméně pevně doufám a věřím, že šachy jsou sport gentlemanů a 99,999 % šachistů nepodvádí.
Jsem velmi zvědav jak se všechno bude nadále vyvíjet.

Komentáře (12)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Kdysi se napůl žertem říkalo o Fischerovi, že by nejraději hrál pod skleněným poklopem. Ale bylo to myšleno tak, že by nejraději nebyl absolutně rušen. Když to takhle půjde dál, (s miniaturizací) budou šachisté nastupovat při partiích pod skleněné zvony v plavkách .... a nebude to ani tak dlouho trvat. Snad se pletu. Ale (čistě technicky) - je děsivé, že případné podvádění při partiích je čím dál jednodušší. Nejdříve ty zatracený počítače (jejich snadné nelegální použitíú zlikvidovalil korespondenční šach, teď už se rozhlížejí po vážných partiích ... nakonec budou hrát všichni jen rapid. Doufám, že přeháním - a že to tak není a nebude

This comment was minimized by the moderator on the site

Uvidíme, akým smerom sa to bude celé uberať. Je jasné, že rozhodcovia budú už na OPEN-och viac prúdiť do ľudí, ktorí nosia mobily vo vreckách. Dôvody podvádzania pozná len p. Rausis, čo ho k tomu viedlo. Napadá ma, že peniaze, uznanie? Mne sa to zdá celé úsmevné, dosiahol veľmajstra zrejme ešte bez podvádzania a potom na staré kolená toto urobiť. Mohol byť veľmi dobrým šachovým trénerom a pomáhať svojim zverencom, keby vedel kedy skončiť.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, můžu se k danému tématu zeptat jako laik, jak probíhají běžné kontroly? Jak se liší na jednotlivých výkonnostních úrovních? Čekal bych, že se třeba automaticky před vstupem na záchod bude detekovat jakýkoli elektronický přístroj... Děkuji za vaše lidské vyjádření k tématu!

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý deň, neviem no aké sú kontroly na TOP turnajoch. Chodím hrávať na turnaje, ktorých sa zúčastňujú aj veľmajstri, či medzinárodní majstri a kontroly som nezažil na Slovensku žiadne. Rozhodca povie na začiatku len pre všetkých, aby telefón bol vypnutý, tón z neho znamená prehru a to je tak všetko. Je väčšinou aj jedno, že kde je. Spolieha sa skutočne na to, že 99,9% šachistov nepodvádza a tak nie je nutné ich nejako šikanovať, aby si mobil dali aspoň do tašky, čo by mal byť štandard. Obávam sa, že po posledných udalostiach bude to asi prísnejšie. Hoci mňa sa to asi nedotkne, pretože ja nemám pre pohodlie mobil vo vrecku, ale v taške.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
kontrolu jsem zažil jen na extralize a MČR v Ostravě, ale samozřejmě to bylo je namátkově... spíše sranda, než kontrola.

This comment was minimized by the moderator on the site

Lidé podvádějí ve všech oblastech, ve kterých o něco jde. Čím větší peníze, tím více pokusů o podvod se registruje. Podvádí se prakticky ve všech sportech, kde to jen trošku jde, anabolika, výměna krve, kyslík atd. Nevím, jestli to víte (asi ano, i když to nezmiňujete), ale existují i přípravky, které stimulují mozkovou činnost, výdrž a soustředění, a to na úrovni neuronů (tzn. nikoliv jen jednorázově, ale trvale, pokud berete pravidelně). Divil bych se, kdyby je celá světová špička nebrala (i přesto, že jsou dost drahé). Navíc pokud máte komplice a nejste úplní blbci, potom můžete podvádět i pomocí stroje a nikdo na vás nepřijde. Samozřejmě podmínkou je, abyste byl dobrý šachista, potom úplně stačí, aby vám někdo (sekundant, kamarád, trenér), nebo něco (čip), dal domluvený signál (třeba jen poškábáním na hlavě s domluveným počtem prstů), že stroj v pozici něco vidí (počet prstů vám prozradí hloubku, ruka pak barvu). Potom už snadno najdete, protože víte, že máte něco hledat. Tím...

Lidé podvádějí ve všech oblastech, ve kterých o něco jde. Čím větší peníze, tím více pokusů o podvod se registruje. Podvádí se prakticky ve všech sportech, kde to jen trošku jde, anabolika, výměna krve, kyslík atd. Nevím, jestli to víte (asi ano, i když to nezmiňujete), ale existují i přípravky, které stimulují mozkovou činnost, výdrž a soustředění, a to na úrovni neuronů (tzn. nikoliv jen jednorázově, ale trvale, pokud berete pravidelně). Divil bych se, kdyby je celá světová špička nebrala (i přesto, že jsou dost drahé). Navíc pokud máte komplice a nejste úplní blbci, potom můžete podvádět i pomocí stroje a nikdo na vás nepřijde. Samozřejmě podmínkou je, abyste byl dobrý šachista, potom úplně stačí, aby vám někdo (sekundant, kamarád, trenér), nebo něco (čip), dal domluvený signál (třeba jen poškábáním na hlavě s domluveným počtem prstů), že stroj v pozici něco vidí (počet prstů vám prozradí hloubku, ruka pak barvu). Potom už snadno najdete, protože víte, že máte něco hledat. Tím získáte obrovkou výhodu a neumím si představit, jak vás odhalí. Osobně se domnívám, že problém je mnohem hlubší než se zdá, pan Rausis je jen špičkou ledovce a byl chycen jen proto, že podváděl velmi amatérsky. Celá světová špička hraje úplně jako stroje, jen se dívejte on-line na chessbomb a chess24. Co hlásí stroj jako nejlepší, to zahrají po čase (z 90%) i oni, i úplně nelidské tahy. Člověk se za posledních sto let biologicky nijak nezměnil, tak jak je mořné, že dnes celá šachová špička hraje téměř bez chyb a to ani takoví géniové, jako byl Capablanca (kteří se rodí taky jednou za sto let), vůči chybám nebyl imunní.

Celý text
This comment was minimized by the moderator on the site

1)Na té fotce není vidět na Mobil.Mohl se dívat na své známé,na krátké filmy,na porno a pod.2)Několika denní semináře školení rozhodčích nejvyšší úrovně,se staří i noví rozhodčí o těchto praktikách sice dozví,ale konkrétní postup při odhalování viníka či snad viníků,je v nedohlednu.Pyšníme se dokonalým objasňováním trestných činů a neomluvitelným jednáním sportovců různých odvětví,ale nakonec musí nastoupit Frantíci.Vždyť pro reklamu si to Frantíci nemohli načasovat nejlépe.Jenom doufám,že příliv vrcholových šachistů nebude znamenat úbytek skvělých šachistů od východ k západu na Českých kolbištích.

This comment was minimized by the moderator on the site

Bohužel kvůli nedostatečné kontrole nehraji ani družstva ani openy, situace kdy zavalitý rozhodčí rozhodně sedí za svým stolkem a přehrabuje partiáře, tváře se nepřístupně. nebudu jmenovat a kolem šachovnic se doslova "rojí" přátelé či příbuzní hrajícících, kdy wc připomíná hlavní nádraží v době špičky, sorry, to nemusím...
JInak při dnešní dostupné technice, "příteli na telefounu" a poměrně jednoduché komunikace podle pár signálů mi přijde tzv.vážná partie o ničem, kdo je chytrý dovtípí se, vím o čem píšu...

This comment was minimized by the moderator on the site
This comment was minimized by the moderator on the site

Tak som si pomyslel: GM Rausis určite má titul GM zaslúžene. Celkom by som bol hrdý, ak by nejaký GM proti mne, hráčovi úrovne 2100-2200, používal pomoc elektroniky.

This comment was minimized by the moderator on the site

Kontrola podvádění v Kocourkově: zazvoní-li mobilní telefon, je partie majitele telefonu kontumována ve prospěch soupeře. A to i ve čtvrtém tahu a přes protesty obou soupeřů.

This comment was minimized by the moderator on the site

Šachy bude moci hrát jen ten, kdo udrží moč.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…