question mark 2492009 1920


Zde jsou odpovědi na vaše dotazy. Některé mi přišly poštou, jiné byly napsány zde. Není to chronologicky uspořádáno. Každý si jistě rychle najde svoji otázku a odpověď. Bohužel na další reakce nebudu mít nyní čas.

Dobrý den.
Vážený pane Cveku, využívám vaší nabídky a na něco se vás zeptám.
„Neprospělo by šachu zrušení ELA? Stejně se pořád mění, často neodpovídá skutečné síle a vůbec tak nějak psychologicky formuje partie ještě před začátkem. Navíc podle mě způsobuje remízy strachem před případnou prohrou. Vrátila by se doba, kdy si mohli na turnajích zahrát všichni beze strachu před nějakým pádem o x ELO bodů, šachům by to jistě jen prospělo. Možná by stačilo na turnajích rozlišení amatér, mistr a velmistr, aby každý věděl, s kým hraje a ELO by se nezveřejňovalo. Co si o tom myslíte?“
KS

Dobrý den. Tato myšlenka už mě napadla a dokonce jsem chtěl o tom napsat. Plně s tím souhlasím a šachu by to prospělo více by se bojovalo, mnoho šachistů by hned podávalo lepší výkony.
Nicméně sport je právě hodně o soupeření a o ukazovateli kdo je lepší a tam je elo důležité. A šachy mají hodně prvků klasického sportu. Každý kdo hraje šachy a chce je hrát lépe, podávat lepší sportovní výsledky, musí vzít tento aspekt v úvahu. Nestačí se už jenom v klidu pracovny učit mistrovské partie, ale dokázat unést i stres, napětí boje a další psychické aspekty, které šachy přináší. A hlavně podat to co umíte a až do konce partie.
Lépe místo rušení ela je se naučit elo vnímat pouze jako „nějaké čísla“ a nekoncentrovat se na zisk nebo ztrátu elo bodů. Pamatuji si, že mi to jednou řekl takto řekl velmistr Petr Hába.
I já jsem míval problém s elo body, nic se už přes to dokážu přenést a plně se koncentrovat na partii. Dokážu si i v klidu představit, že bych mohl spadnout pod hranici 2500 elo bodů a nic by se (kupodivu!) nestalo  Ačkoliv raději bych šel druhým směrem.

 
Dobrý večer Roberte, 
využívám Vaši nabídku odpovědi na každou otázku okolo tréninku a přikládám tu svou.
Nutno asi uvést: 
Mám kolem 50 let, ELO cca 1900, hrál jsem závodně pár let jako malé dítě, pak jsem velmi dlouho neviděl ani jednou figurky, znova jsem začal hrát cca před 6 lety. Vím, že už to na velké šachy není, ale mám hroznou chuť se ještě zlepšovat. Šachům se mohu věnovat cca 5 dní týdně asi 2 hodiny denně, většinou ve večerních hodinách, kdy už někdy hlava v tom věku moc nebere. Je mi jasné, že mi chybí proti celoživotním hráčům zkušenosti, vyhranost atd.,ta pauza byla hrozně dlouhá. Mým snem bylo při opětovném návratu k hraní to dotáhnout na ELO 2000, ale to v tom věku a s tak dlouhou pauzou to je asi fakt jenom sen. Ale, jak uvádím, je tu hrozná chuť se zlepšovat a to někdy i u mladších kluků moc nevidím.
Tedy otázka. Jak a co za této výše popsané situace nejvíc a nejlépe trénovat? Na co se soustředit v rozsahu časových možností, které jsem Vám popsal. Snad ještě pro doplnění – hraji podle mne spíš přízemní šachy, nedělám moc hrubek a ani často neprohrávám, ale mám zase hodně remis, které bych rád častěji přeměnil v celý bod.
Díky moc za radu. S pozdravem FT

Dobrý den.
Podle toho jak mi to popisujete, tak máte asi problém s bojovností a zřejmě i ukázání všeho co dokážete. A nejste sám, takových šachistů je většina! Máte podle mě zcela reálný sen, ale na jeho prosazení potřebuje změnit hlavně psychickou věc, tedy tzv. nešachový faktor. V prvé řadě musíte tomu „snu“ věřit. To je nejdůležitější. Vřele bych Vám doporučil knihy od Terryho Orlicka a Mariána Jelínka. Je velmi důležité věřit svým snům a plnit si je. Protože jenom Vy si stavíte mantinely ve své mysli.
Pokud tomu skutečně nevěříte a asi to tak je, pak toho nedosáhnete. Změňte nastavení, zadejte si cíl do 3 let se dostat na metu 2000+. Každý den stávejte s vizí, že jste výborný šachista s elem přes 2000. Více viz. kniha Terry Orlicka na cestě za vítězstvím. S takovým nastavení za použití autosugesce a vizualizace se Vaše podvědomí bude měnit (nutno ale napsat, že to půjde těžko a pomalu, není jenom tak změnit zažité vzorce). Naučíte se více bojovat, věřit si a plně se zlepší Vaše nešachové nastavení. Budete i více a lépe trénovat. Doslova a do písmene půjdete naproti své vizi.
Musím zdůraznit, že toto nešachové cvičení je pro Vás rozhodující!
Hlavně trénujte taktiku, každý den. Nejlépe metodu DATEL – metoda je postavena na řešení jednoduchých kombinací, které vidíte do 3minut (může to být ale klidně i 10 sekund, nebo hned). Budete řešit asi 300-400 takových kombinací, kde budou všechny taktické motivy. Až to vyřešíte, budete to řešit znovu a znovu, doporučuji tak 10x. Nicméně 50% úspěchu tvoří plná koncentrace. Musíte u řešení těchto úloh se plně koncentrovat a soustředit se, jako kdyby šlo o Vaši životní partii. Za žádnou cenu nic povrchně. Asi takto vydržíte trénovat jenom chvíli, ale den po dni se to bude lepšit. Tento trénink je velmi namáhavý a bolí, ale o to jsou výsledky lepší 
Dále bych Vám doporučil si zvolit jednoduché zahájení a to podle vzorových partií trénovat. A hodně hrajte, nejlépe s nějakým kolegou, který chce jít také nahoru. Zkoušejte zahájení, střední hru, celé partie, prostě všechno. Šachy je hra a praxe je nesmírně důležitá!
Rada na závěr – za žádnou cenu nepoužívat nikdy šachový stroj, smazat ho.
A to nejdůležitější, naučte se mít šachy moc rád, i tu partii. Výsledek by měl být jako vítr v koruně stromů. Hlavně si jít s velkou chutí zahrát. Hrát až do konce a partii si užívat. Opět jde o nešachoví cvičení.

Dobry večer,
Pane Cvek, v poslední době mám problém s realizací převahy. Otočil jsem (bohužel ne v svůj prospěch) spoustu partií. Můžete mi vysvětlit jak poznat kdy ještě třeba vylepšit postavení figurek, a kdy už zahájit útok? A kdy je nutné proměnit převahu ne v útok na krále, ale jen v lepší koncovku? Jak to odhadnout co je lepší v pozici? (Kamarádi mi říkali, že téměř všechny partie se snažím vyhrávat útokem na krále ,ale to se ne vždy podaří). Předem díky za Vaše doporučení. 
Přeje Vám krásný večer Paweł

Dobrý den.
Realizace převahy = nervy. Právě při realizaci převahy nejvíce potřebuje koncentraci a energii. KONCENTRACE je základ nešachových věcí. Opět vřele doporučuji knihu od Terryho Orlicka na cestě k vítězství.
Šachy ovlivňují spoustu věcí, emoce, rušení ať už vnější, tak vnitřní. Ztratit koncentraci se dá kvůli spoustě věcí/příčin. Je nutné zjistit tu svoji, jak to, že vyhrané partie nevyhrávám co se děje? Ovládnou mě emoce? Píši si již v duchu jedničku a nedávám pozor? Z jakého důvodu ztrácím koncentraci? To je právě to nejdůležitější. Jak toto zjistíte, tak na tom pracujte. Jde o nešachové věci! Vřele doporučuji knihu Terryho Orlicka, který rozebírá v knize KONCENTRACI.
Na tom se dá pak skvěle pracovat, hlavně díky autosugesci a vizualizaci.
To není snadné – odhadnout co je lepší. Obecně mohu doporučit JEDNODUCHÁ ŘEŠENÍ. Tedy z praktického hlediska raději volit jednoduchou cestu před komplikacemi. Protože komplikace a ještě ty nevynucené zvyšují šanci, že uděláte chybu – přepočítáte se někde, ztratíte čas a energii (= šance hrubky). Útok na krále by měl být podložený pozicí, mělo by to být správné strategické řešení. Není to snadné, ale doporučuji si na postavení figur zlepšit cit a to tak, že budete řešit mnoho příkladů na lepší postavení figur, pak – za nějakou dobu – se Vám zlepší i cit na figurky.
A dále bych Vám doporučil šetřit s energií a naučit se jít na partii plně koncentrován a těšit se (pokud jdete na partii s nechutí, ztrácí se mnoho energie = negativní nastavení ničí energii) a během partie se věnovat jenom šachu a učit se kontrolovat jednoduchou taktiku, tedy neztrácet nikdy koncentraci.
Malý test – když hrajete zápas za družstvo – víte jak se hrálo na šachovnicích spoluhráčů? Pokud víte, tak se moc nevěnujete své partii  Raději se potom naučit se v kritických momentech (a nejenom v nich) se plně koncentrovat a soustředit na vlastní partii.

Dobrý večer,
Předem chci poděkovat za super videa spolu s P.Koutným,je na co se dívat.
Chci se zeptat na trénink zahájení.Jak postupovat a jakou tomu přikládat míru?Hodně se píše,že taktické vidění je v dnešní době nejdůležitější,řešení diagramů apod.Jak jste na tom se zahájením a jak jste k němu přistupoval z vlastní zkušenosti.
Děkuji za odpověď,
s pozdravem JN

Dobrý den. Moc děkuji 
Podle mě je chyba se učit zahájení jenom z variant. Podle mě je pravidlo, že čím jste slabší hráč tím by mělo být variant méně. I u silného šachisty stačí hlavně rozumět pozici, vědět kde co patří, znát plán a jak ho realizovat. Takto jsem k tomu i přistupoval já. Pan Hora mi kdysi sepsal sešit na zahájení bílými a černými (asi když jsem měl sílu cca 2100 a šel jsem nahoru). Nebylo tam mnoho variant, spíše vybrané partie.
Myslím si, že to je alfa a omega – rozumět pozici. Lépe si prostudovat třeba partie Capablancy, Rubisnteina, Tarrasche a Aljechina na zavřené hry, pokud je chcete hrát, než se učit varianty. Protože varianty rychle zapomenete, ale o co v pozici jde, to už ne, nebo si pak rychle rozpomenete.
Takto jsem porážel pak své vrstevníky. Oni možná znali (někdy) více variant, ale pak se v pozici neorientovali, volili špatný plán atd. Znalosti typových partií – to je rozhodující! Vřele doporučuji každému jít stejnou cestou.
A na závěr otázka. Když se připravujete/učíte zahájení dle variant, jak dlouho jsi je pamatujete? Když si pozorně přehráváte vzorovou partii, která je dobře vysvětlena a rozumíte ji, jak dlouho si pamatujete plán a motivy realizace plánu?

 
Dobrý den,
jsem hráč kolem 1800 Elo,blížící se důchodu.Soutěže družstev hraji rád,ale zatím mě omezuje zaměstnání.Našel byste něco pozitivního na faktu,že jsem si oblíbil Birdovu hru za bílé a Albínův protigambit za černé ve vážných partiích.Když se blíží konec sezóny,tak si umiňuji,že se něco v létě naučím,ale stále to odkládám…až je začátek nové sezóny.Takže opět zatáhnu za záchranou brzdu a opět Bird a Albínem proložený Caro-Kan.V tréninkových bleskovkách nejsem tak černobílý,ale možná proto,že nejde o body.

Dobrý den.
Já si myslím, že to je zcela OK  Hlavně pak rozumět o co v pozici jde. Na Birdovu hru bych vřele doporučil knihu od GM Danielsena The Complete Polar Bear System. Tu knihu jsem viděl a je velmi zajímavá. Takže bych Vám doporučil si prohloubit znalosti Birda. Je pravda, že to moc vysvětleno není (bohužel), ale snad nějaký obzor, nebo cestu by Vám ta kniha mohla dát (mimochodem to je nešvar drtivé většiny knih, že jsou moc složité a pro velmi silné hráče).
Doporučil bych Vám pak partie GM Jakubce (Jakubiec POL) – hraje CZE Extraligu. Hraje často 1.f4!?
Dále pak si prohloubit znalosti holandské za černého, protože budete obecně rozumět pozicím po 1.f4 a budete se v nich pak cítit lépe – doporučuji kniho od GM Moskalenka, myslím, že to je Diamond Duch.
Albin je také dobré zahájení. Ale rozhodně bych zde rozšířil obzor a hrál bych i jiné gambity (pokud je chcete hrát). Jinak bych doporučil přijatý dámské gambit – protože jsou tam relativně jasné myšlenky a hra má otevřenější charakter.

 
Dobrý den, mám prosím dvě otázky 

1. otázka: Rád bych se zeptal, v které termíny a kde budete vést šachová soustředění v tomto roce a na jaké témata. V listopadu jsem se zúčastnil v Senici, soustředění se mi líbilo a bylo pro mne velmi přínosné

2. otázka: Neuvažujete o nějakém přehledu doporučené literatury a materiálů, které jste už uvedl ve svých různých článcích?

Např.: Psychologie: Terry Orlick – Na cestě k vítězství, … Taktika: László Polgár – 5334 úloh, kombinací a partií, … Strategie: Aaron Nimcovič – Můj systém,…

Nebo třeba i kategorizaci svých článků, např: Partie: Kramnik – Fressinet, 16. 3. 2017, video, Carlsen – Hráček, 2. 3. 2017, video… Psychologie: články z ddmmrr, Trénink propočtu variant ddmmrr, atd…

Tento přehled by mohl být třeba v záložce diskuze, která se zatím nepoužívá.
Děkuji a přeji hodně zdaru!


Dobrý den.
K otázce 1. To bohužel nevím, vím jenom termíny soustředění v Příbrami, ale tam je „uzavřená společnost“. Určitě plánuji udělat soustředění ve Vyškově na Moravě, ale bohužel nyní nedokáži vůbec odhadnout jak to bude s časem. Ale rozhodně bych dal s velkým předstihem vědět, aby si každý mohl udělat volno. Jsem velmi rád, že soustředění v Senici bylo OK a líbilo se Vám  Tam jezdím velmi rád, je tam skvělé prostředí. Kde se trénuje, se i spí a jí, dobré pivo, kuchyně atd. prostě ráj pro šachisty.

Otázka 2: O tom jsem přemýšlel a rozhodně to chybí, ale… ale bohužel na to nemám absolutně vůbec čas. Jediná šance je, že by přišel „někdo druhý“ a ujal se toho. Jinak je skoro úplně bez šance, přiznám se, najít si na to volný čas. Když už nějaký získám a nepracuji, tak se snažím pracovat nad sebou.
Moc děkuji!
 
Jak zlepšit soustředění při partii, jak rozložit síly (jak se chovat), aby v rozhodující fázi partie nepřevládly emoce, místo chladného uvažování.

 
Dobrý den.
Soustředění – koncentrace je alfa a omega. Je to středobod nešachové věci. Zlepšit koncentraci a soustředění je velmi důležité a navíc docela náročné, hlavně proto, protože to stojí denní úsilí a to dlouhodobě, na tom většina šachistů ztroskotá.
KONCENTRACE se dá cvičit
a) nešachově, doporučuji vřele knihu od Terryho Orlicka na cestě k vítězství. Pak knihy od Mariana Jelínka. Zde jde o to poznat sám sebe a pracovat nad svými slabými nešachovými stránky. Protože v 99% to funguje tak, že neustále opakujete (a to drtivá většina šachistů) tu samou chybu – například strach ze hry, soupeře, malá bojovnost, nebo povrchnost, bavení při partii a jiné věci, které Vám berou koncentraci. Pak uděláte nějakou chybu, třeba přehlídnete taktický úder. Mnoho šachistů si pak řeknou: „OK, udělal jsem chybu, nevidím taktiku“ a začnou řešit mnoho diagramů na tento problém, ale to základní, ten nešachový problém neodstranili a když přijde krize znovu udělají tu samou chybu,
Hlavní je cvičit dle autosugesce a vizualizace, velmi dobře vysvětleno v knize od TR. Dále pak je nesmírně důležitý optimistický přístup. Mnoho jsem o tom již napsal na těchto stránkách
b) Čistě šachovým tréninkem. Zde doporučuji hlavně na cvičení jednoduché taktiky a přehrávání si partií. Učit se plně koncentrovat a soustředit. Dělat si poznámky (sebereflexe!) co soustředění odvádí pryč. Neustále se zlepšovat a stavět na pozitivních věcech co je OK. Jinak plné soustředění a koncentrace u řešení taktických úkol je 50% úspěchu! Musíme si ale uvědomit, že toto je velmi dlouhý proces. (právě kámen úrazu je, že ho málokdo dokáže dělat dlouhodobě a končí, nebo se zase dostane k netréninku, a tak se znovu dostáváme k tomu, že základem jsou nešachové věci – odhodlání, výdrž, vytrvalost, radost z šachu, vůle, disciplína atd. = dává plnou koncentraci na trénink a pak na hru.)
Jak se chovat během a u partie? Hlavně poznat sám sebe, co Vám koncentraci bere a naopak co dává. Asi by to mělo být dobré naladění před partií. Po dlouhém tréninku zlepšení bojových vlastností a nešachových věcí (ovládnutí emocí, chladnokrevnost, odvaha atd.) . Pak během partie práce nad šachovnicí, nebavení se. Plná zaměřenost, kontrola hrozeb soupeře, rozmýšlet si i samozřejmé tahy atd. Dále by to mělo být rozumné šetření energie. Zbytečně neplýtvat energii kde není třeba a někdy prakticky hledat jednoduchá řešení.

 
Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, jaké byste mohl doporučit knížky o koncovkách všech typů, jestli je dobré pro hráče 2100+ studovat knihy Dvoreckého a jaká je vhodná doba tréninku(popřípadě kolikrát do týdne).
Děkuji za odpovědi
Matyáš Zeman

Dobrý den.
Myslím si, že nejlepší jsou knihy o koncovkách ne teoretické (pro Vaši úroveň), ale jak obecně hrát koncovky – získat zde cit pro pozici, pro aktivitu a souhru figur atd. Ideální je kniha od Šereševského Startegie Enšpila a vůbec nevadí, že to je stará kniha, kde jsou chyby.
Myslím si, že s elem nad 2100 Dvorecký není ještě vhodný. Ten je spíše pro hráče kolem 2300+ elo. Jeho knihy jsou velmi obtížné. Třeba jsem žasl nad tím, jak mi hráči kolem 2200 elo říkali jak je skvělý Endgame Manual od Dvoreckého. Přitom to je kniha, která je těžká i pro mě… není divu, že si ji velmi pochvalují takoví hráči jako GM Láznička a GM Navara (myslím si, že Láznička tu knihu jel alespoň 8x).
Čím více tím lépe  Samozřejmě kvalitního tréninku. Rozhodně zde se meze nekladou  Vyhrál jste MČR do 16ti let. Jste v rozletu, tak se vrhněte na šachy plnou silou a můžete doslova vyletět do oblak. A hlavně mějte šachy rád, čím více jim dáte srdce, tím Vám to šachy vrátí.

Dobrý večer,
neplánujete náhodou do budoucna nějaké video s návodem, jak si krok za krokem v Chessbasi zpracovat nějaké zahájení?
Děkuji a zdravím

Dobrý den.
Zatím to nemám v plánu, ale rozhodně to nevylučuji  Je to velmi dobrá idea a asi se ji chytím. Nicméně toto video bych asi udělal delší a bude zřejmě k prodeji. Za nějakou dobu mi vyjdou tři videa. Jedno v ceně 100 Kč. Všechny tři pak 200 Kč. Tedy doufám za přijatelné ceny. Pokud se to ujme, tak bych další mohl udělat o zahájení a vysvětlil bych krok za krokem jak na to + věci v Chessbasi.
Jenom musím dodat, že videa na YouTube Robert a Petr šachy nadále budu dělat a budou zdarma, stejně jak věci na těchto stránkách budou zdarma. Neplánuji žádná omezení.

Ahoj,
jakých turnajů se by ses rád letos účastnil? Co v repre, máš pocit, že se něco událo po tvém článku?
měj se, Milan

Ahoj Milane.
Určitě Koníka MČR a pak nevím… Možná budu hrát Pardubice, ale to nyní nevím…jsem od rodiny docela často pryč. Malá roste a rád bych si je užil delší dobu. Takže to je zatím ve hvězdách.
Můj článek nějaké věci rozhýbal. Nutno uznat, že se některé věci plánovaly a stejně by se děly. Nyní to funguje skvěle, musím pochválit jak GM Vlastimila Jansu tak i IM Michala Konopku. Samozřejmě se muselo i počkat na volbu předsedy. Nyní nemám vůbec co bych vytkl, musím svaz pochválit za profesionální přístup a velmi rychlé jednání. Navíc se podařilo ulovit opravdového super borce na přednášku do Prahy. Zde musím vysoce ocenit předsedu svazu Viktora Novotného a GM Martina Petra za skvělou a velmi rychlou práci. Rád bych napsal článek co se podařilo a jaká kapacita bude přednášet o sportovní psychologii. Nechte se překvapit.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…