Již dlouho jsem chtěl udělat rozhovor s Petrem. Konečně je tu! Co se týče popularity šachu v Československu, tak nikdo za dlouhé roky (desetiletí?) neudělal pro šachy tolik jako Petr… Dodnes mě fascinuje, jak dokázal doslova z ničeho udělat tak kvalitní kanál na YouTube a výborné výukové videa. Přitom on, netitulovaný hráč, měl nejmenší šanci něco takového udělat. Ale dokázal to. V době kdy mě oslovil, měl už asi 350 odběratelů a mnoho a mnoho (tisíce) shlédnutí.
koutny petrAhoj Petře jak se máš?

Ahoj Roberte, díky….mám se skvěle, každý den stojí za to aby byl skvělý…

Tebe šachisté znají jako velkého propagátora šachových stránek Robert a Petr šachy na YouTube (kdysi měly stránky Tvé jméno :-) ) a pak skrze vlčnovské šachové stránky. Mohl by jsi prosím Tě popsat tu cestu? Jak Tě to vůbec napadlo? Jak ses k tomu dostal? Všechno okolo?

Vše začalo když jsme ležel na onkologii s rakovinou a přemýšlel, co bych všechno chtěl udělat v životě, kdybych dostal ještě jednu šanci. Ležíš na posteli, do těla ti pomalinku kape chemoterapie a přemýšlíš co by jsi všechno udělal, kdyby jsi měl ještě trochu času. Na pokoji ležíš s lidmi, co tady už nejsou a máš sny, ke kterým jen potřebuješ trochu času a ještě jednu šanci. Šanci jsem dostal a tak se jí snažím využít. Samozřejmě mě ani ve snu nenapadlo, že to bude takové jaké je to dnes. Chtěl jsem hrát za Vlčnov a dělat pro kluky videa, aby se malinko zlepšovali, tam kde to je dnes, je něco neuvěřitelného a bláznivého a jsem rád, že to lidem přináší radost, protože pak i já jsem si tu šanci dál žít zasloužil, když můžu lidem dávat trochu radosti.

Můžeš prosím Tě „vysvětlit“ jak je to možné, když s prominutím „takový amatér“ udělá takový pokrok? Začínal jsi z nuly a měl pak velký úspěch a sledovanost!

Roberte, ty to víš moc dobře….Protože to děláme pro lidi s radostí a s láskou. Máme rádi šachy, baví nás to a chceme lidem říct, že šachy jsou krásná věc. Je to hodně upřímné, nejsou v tom peníze či nic jiného, než to že nás to baví a tu radost přenášíme na lidi, oni nám to vrací v tom, že se jim to líbí….Je to hodně upřímné a každým videem a každým komentářem to jde vidět….Je překrásné, že v komentářích máme všichni k sobě velký respekt, nikdo nikoho neuráží a mě se to moc líbí, že je stále svět, kde lidi jsou lidmi.

Můžeš prosím Tě popsat jak se to stalo, že jsme spolu začali dělat na YouTube?

Na to si dobře vzpomínám . Oslovil jsem tu zimu pár lidí, ale odmítli mě, že zadarmo to dělat nebudou a když jsem se tě zeptal a čekal stejnou odpověď, tak jsi neváhal ani sekundu a šokoval mě, že jasně…..že chceš a že hned…..Několikrát jsem řekl, že je to zadarmo a ty jsi řekl, kde je mikrofon a jak se to nahrává. Dal sis pivko a šel na to, bylo to hodně krásné a já měl velkou radost, že jsem potkal stejného blázna jako jsem já…..máme společnou energii a cítím že to ti lidi vidí a cítí. Od té doby je to jedna pořádná jízda, často si voláme, řešíme co dál a máme velké plány co pro lidi dál společně udělat. Baví nás to a já jsem strašně moc rád, že tato naše jízda baví tolik lidí. Ten kanál nabral úplně jiný směr tím, že jsi šel do toho po hlavě se mnou. Pomohl i náš šachový svaz, když náš dvakrát po sobě podpořil, ale ten hlavní impuls a dík patří tobě…

Určitě hodně čtenářů včetně mě hodně zajímá, jak to všechno zvládáš ? Nemáš náhodou dvojníka? :-)

Nevím kolik času jsem dostal a kdy mi čas vyprší, může se rakovina každým dnem vrátit a když se vrátí bývá to rychlé, chci toho ještě tolik stihnout, tak se snažím ten čas využít na maximum, protože až ten čas jednou přijde a jsem s tím dávno smířený, řeknu si že děkuji osudu za druhou šanci a že jsem tu šanci využil a zasloužil si jí…

Co pro Tebe šachy znamenají?

Mám šachy moc rád, celý život stojí při mě a vím, že budou ve mě na pořád. Jak jsem zestárl, už mi nejde jen o body, ELO a výhry, ale těším se ze setkání s přáteli, těším se z pěkné partie, dokonce i pěkný tah mi udělá radost, Mám strašně rád, když si přehrávám partie starých mistrů, když se dívám jen tak na přímé přenosy a užívám si každé další chvíli, kterou mě v životě šachy obohatí.Mám rád kluky ve Vlčnově, jsou jako moje rodina. Voláme si, bavíme se denně a žijeme ty naše životy tak krásně. Mám štěstí, že jsem díky šachům potkal skvělé lidi, strašně rád jezdím za klukama do Bzin, do Skalice a i tady se cítím jako doma….jsem rád, že šachy nejsou nejen hra, ale i jedna velká rodina lidí, co si mají vždy co říct a mají společnou radost.

A jaké máš vlastní šachové ambice?

Mohl bych napsat, že toužím po FM, ale víc toužím si užívat každého dne, užívat si každou partii a každé setkání s lidmi, co stojí za to potkat a mít radost z toho co mi život dá a i kdybych nebyl nikdy FM, přeci nic se nestane.

A co dále? Můžeš čtenářům načrtnout co dále plánuješ (plánujeme :-) ) za další šachové akce? Jsou videa na YouTube konečná stanice?

Určitě rád, teď připravujeme nové tvoje DVD, co jsem viděl tak to bude opět pecka, vždy mám takovou škodolibou radost, když tě musím do nových DVD honit a skoro dotlačit, ale potom pokaždé zírám jak se ti to moc povedlo a jak je to skvělá věc, mám potom radost že se něco pěkného povedlo….Někdy koncem srpna by to mělo být hotové. V září se těším na přednášky do Vlčnova, to je hodně srdeční záležitost, protože si to možná moc lidí neuvědomuje, ale třeba tebe vidím jen jednou ročně a to v září ve Vlčnově, ano bavíme se skoro denně, ale potkáme se jen jednou ročně, takže září a Vlčnov, moc se těším i na Davida Kaňovského, Peťu Piska a každého kdo tam přijede. Pak určitě bude akce roku a to přímý přenos z Olympiády, to bude mega akce, dostali jsme podporu od Českého šachového svazu, chtěli bychom aby to bylo mezinárodní a aby se zapojil i Slovenský šachový svaz a aby jsme komentovali Československy. Díky Jardovi, máme i sponzoring a můžeme to udělat opravdu na vysoké úrovni a věřím, že toto bude akce roku. Přímé přenosy, fandění, soutěže o ceny a každý den ještě jedno video navíc, kde bude takový souhrn daného dne. Bude kolem toho hodně práce, Honza Jílek vždy moc pomůže a vlastně on dělá veškerou technickou podporu, někdy mě mrzí že jej lidi moc neznají, protože to je výjimečný člověk a má šachy strašně moc rád a vždy jej krásně rozčílím, že mu řeknu mé nápady jak by to mohlo vypadat a on musí přijít na to jak to udělat a někdy si opravdu vymýšlím jak malá holka…..Třeba než dal dohromady chat, tak mě moc neměl rád a nebo při posledním přenosu si vyptal od chess24 jejich program na přenosy úplně zadarmo, prostě vše zařídí a já mu za to strašně moc děkuji a pak bude zápas o Mistra Světa, u toho bych taky chtěl být s youtubem přímým přenosem. Tedy podzim jak má být:)..Pak, máme nový grant, tedy bude nahrávat videa Peťa Pisk – na téma extraligový víkend a Pavel Šimáček (tady téma ještě neznám), věřím že Štěpán Žilka a Jára Bureš taky budou s námi, uvidíme byl bych rád i za Davida Kaňovského….každý z těchto lidí mají šachy strašně rádi a je krásné s nimi dělat podobné věci.Tady bych chtěl poděkovat i za podporu co dostáváme, v minulém roce nás podpořil pan Klimeš, tento rok Jarda, k tomu nás podporuje Český šachový svaz, je vždy skvělá spolupráce s Petrem Martinem a Viktorem Novotným a jsme zase u začátku, peníze které dostaneme do poslední koruny dáváme zpět do videí tak, aby videa byly ještě lepší, aby nahrávalo víc lidí a aby se lidem víc a víc líbily.

Můžeš čtenářům napsat jak natáčíš videa? Jak dlouho Ti to trvá? Co je nejtěžší? Popřípadě nějaké srandy z natáčení?

Nejtěžší je najít odvahu, věřit si, že mám co říct a říct to. Natáčení je vždy bez střihu, tedy na první nebo druhou dobrou a samozřejmě jsou zážitky, kdy natáčíš video, nejde ti to, jednou se několikrát přeřekneš, pak ti spadne program a něco se sekne a začínáš znovu a znovu a když už si myslíš, že to dáváš dobře a mluvíš hodinu do mikrofonu, tak zjistíš že máš vypnutý zvuk a nic se nenahrálo…..Nemám a i ty ne, nic předem napsaného, nevím co řeknu za minutu za slovo a někdy i já zírám, co ze mě vypadlo…tím je to možná ještě víc upřímné…

Od 7. do 9. září bude vlčnovský šachový festival. Můžeš nám něco o tom říci? Jak dlouho už ten festival běží? A vlastně „všechno“ ohledně vlčnovského šachu? Kam plánujete dojít?

Myslím že je to třetí ročník, první jsi vždy přijel ty. Druhý už jsi měl předskokany a tím byl v loni skvělý Milan Babula a tento rok to je naplánováno jako setkání lidí, kteří jsou blázni do šachů, protože David Kaňovský v pátek, v sobotu Peťa Pisk, Jára Bureš a večer ty Roberte, k tomu dvě simultánky, neděle opět ty a každý rok byl úžasný. Těším se i na tento rok.

Vlčnov to je moje šachové srdce, hrával jsem za Zlín 1. ligu a odešel do okresního přenosu, do oddílu, který nebyl brán moc vážně a my jsme za dva roky postoupily do 2 ligy, nakoupili 8 digitálních šachovnic a zapálili neuvěřitelný šachový oheň ve Vlčnově. Každý tady šachem žije a je to strašně krásné. Když jsem tam přišel, řekl jsem klukům, že si zahrají jednou druhou ligu a oni se smáli, tento rok dostali všichni šanci si tento sen splnit a bylo to krásné, vidět tyto kluky co hráli okres, hrát a makat ve druhé lize. Další sen by byl, si zahrát extraligu, kdy by do Vlčnova přijel Nový Bor se svými hvězdami a mi na ně postavili družstvo s průměrem 1700 Elo…na šachovnici…klukům bych splnil další sen…nu uvidíme…:) …ale jak jsem psal, Vlčnovští kluci si říkají Vlci a budeme se rvát i tento rok…Těším se zase, až budu mezi Vlky..:)

Komentáře (2)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Petre, cely ten projekt je uplne uzasna a naprosto nejvic super zalezitost! moc hezky se na to diva kdyby ty videa nebyly, tak bych vydrzel trenovat tak TYDEN V ROCE + analyza vlastni partie v pocitaci v nedeli hned po zapase a VIC UZ NIC takhle uz me ani poradne nebavi odjet nekde na zapas, to je cca 6-8h stravenych kvuli nejake tragedii, kde jeden nebo druhej udela chybu nebo se to da bez vetsiho boje za remis, protoze to mancaftu staci radsi v nedeli rano zapnu pocitac a pustim si 8 videii od Robert a Petr sachy

This comment was minimized by the moderator on the site

Vladimíre moc děkuji.....Petr

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…