Jak si začínal se šachami? Kdo tě k nim přivedl? První oddíl? Taková velká první výhra, která ti z dětství utkvěla v paměti jako krásný zážitek?
gm pavel simacekZačal jsem v kroužku v ODPM (nyní DDM) Olomouc. Tam jsem chodil asi 3 roky a bavilo mě to. V té době jsem hrál asi 1 turnaj za rok. Pak se objevila možnost začít hrát za Lokomotivu Olomouc a tam se má kariéra rozjela :-) Vím, že jsem vyhrál nějaký rapid turnaj ve Vyškově, což byl asi můj první turnaj kromě Lutínské kuličky.

Říká se, že když chce člověk vystoupat na vrchol hory, musí často tou cestou nahoru sejít do mnoha údolí, protože žádná cesta nevede přímo, kde a jak si nabíral sílu, když jsi byl v údolí a tvůj vrchol hory byl ještě moc vysoko a moc daleko, ale i tak jsi na něj chtěl dojít?

Já jsem spíš chodec - prostě jsem šel a nijak jsem nepřemýšlel, jestli jsem na kopci nebo v údolí. Mě baví chodit.

Jaké máš šachové sny, nemusí to být jen sportovní jako vyhrát turnaj, ale třeba i trenérské, autorské, organizační, prostě co by jsi chtěl ještě stihnout, dokázat a teda na jakou horu, na jaký vrchol hory by jsi chtěl ještě vystoupat?

Sportovní sny jsem měl, ale ty se už asi nepodaří naplnit. Jinak mám dlouhodobou touhu ukazovat všem kolem sebe to, co mně připadá zajímavé nebo poučné. Tak si budu přát, aby mě chtěl vždycky aspoň někdo poslouchat :-)

Co ti šachy daly a co ti šachy vzaly?

To nevím a myslím, že na tohle ohlížení budu mít ještě dost času.

Jaké sis dal předsevzetí na tento rok a nemusí to být jen šachové, někdo si dává že přestane kouřit, že začne běhat, že se naučí nové zahájení, že se zamiluje, odmiluje, prostě jak to máš ty?

Že zhubnu a zlepším svou fyzickou kondici.

Co ti dnes přináší radost, co tě rozesměje, pobaví a udělá krásným dnešní den.

Malé radosti bývají ti největší. Mám štěstí na lidi kolem sebe a budu rád, když i já je budu dělat šťastnější.

Co bys doporučil šachistům, kteří se chtějí zlepšit? Teda jakou chybu nedělat? Někdo se zaměřuje moc na zahájení, někdo se bojí prohry, někdo si počítá každý bodík, někdo analyzuje jen s počítačem, jak se říká chybami se člověk učí. Čím jsi se třeba poučil ty?

Ze svého pohledu dlouholetého trenéra si dovolím říct, že každý hráč (člověk) potřebuje od určité úrovně individuální přístup. Pokud mám ale dát univerzální radu, tak si myslím, že jedna z nejdůležitějších schopností, kterou všichni dobří hráči mají, je naučit se prohrávat.

Proč hraješ šachy?

Jsem mimořádně hravý. Myslím, že plně naplňuju Komenského motto "Škola hrou".

Máš nějaký veselý zážitek ze šachového života?

Vzpomínám si, jak jsme jednou jeli z turnaje vlakem a intenzivně a hlasitě jsme šachovou hantýrkou rozebírali nějakou partii. Po chvilce jsem si pak všiml, že nás půlka vagónu nevěřícně pozoruje a i když nám rozumí, tak nám vůbec nerozumí.

Podle tebe nejlepší hráč šachové historie

Šachy se neustále vyvíjejí a nové generace jsou stále lepší a lepší, neboť se učí z chyb svých předchůdců. Čili jednoznačně Magnus.

Podle tebe budoucí mistr světa? Bude to opět Magnus?

Tak jednou se najde někdo, kdo Magnuse porazí. Doufám, že to bude na šachovnici.

Kde vidíš šachy za 10 let?

Myslím, že šachy i za 100 let budou pro lidi zajímavé díky své bohaté historii a kulturním kořenům. Je to přeci jen královská hra. A nijak zvlášť jim neublíží to, že budou díky moderním technologiím již zcela zmapované. Lidé se stále rádi poměřují v běhu, přestože auta nad nimi v rychlosti zcela dominují.

Co dnes nejvíc ubližuje šachám?

Tuhle otázku bych rád rozdělil. Ve světě šachům nejvíce ubližují mafiánské postupy některých významných funkcionářů. V Česku pak máme dlouhodobě problémy s prezentací vůči tzv. "nešachové" veřejnosti. Uvedu příklad: Všichni se rádi díváme na tenis, i když ho velká většina z nás nehrává a princip této hry je poměrně primitivní. Šachy by mohli oslovit neméně širokou veřejnost, ale nedaří se nám je "prodat".

Jak hrát lepší šachy?

Vždy je třeba se učit od mistrů, ať už bývalých či současných.

Kdy jsi byl naposledy na nešachové dovolené, třeba u moře?

Asi nikdy.
Líbila by se ti Česko-Slovenská extraliga a nebo to nedává smysl?

Všechny podobné projekty jsou zajímavé, ale já bych českou extraligu neměnil. Slovenská extraliga je aktuálně o třídu slabší než ta česká. To už bych se raději spojil s tou polskou.

Na Slovensku se hrají šachové ligy jeden víkend v měsíci, vždy sobota a neděle. Myslíš si, že by to mohlo fungovat i u nás?

Mně se líbí liga jako dlouhodobá soutěž. Já bych si přál, aby se u nás hrála extraliga jako NHL. 82 zápasů v základní části + vyřazovací pavouk jako vrchol sezóny.

Tvoje srdcová šachová akce, turnaj, na který se každý rok těšíš, kdy tě mrzí že ti nevyjde čas tam přijet? Prostě akce, kterou máš strašně rád?

Asi bych měl říct Pardubice. Nevím, jesli se tam těším, já si spíš rok bez pardubického turnaje nedovedu představit.

Děkuji za rohovor

Petr Koutný

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
petr Author
This comment was minimized by the moderator on the site

Video Pavla...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…