pawns 3467512 1920


Pojďme dále v našem souboru „problémů“. Dneska nás čekají poslední dvě věci ohledně vědění – malá znalost střední hry a koncovky a pak cit pro pozici a figury.

Malá znalost (plánů a pozic ve střední hře a koncovce)

Víte jak se hraje s izolovaným pěšcem a jak proti němu? Znáte karlovarskou pěšcovou strukturu? Víte co to je minoritní útok? Víte co máte dělat, když se zablokuje pěšcové centrum? A co například malé centrum? Říká vám to něco?
Pokud právě neznáte typové pozice, je jasné, že se vám hodně pozic bude hrát špatně. Navíc se bude projevovat „syndrom úhybu“, což je neustále uhýbání před pozicí, kterou nechcete mít jenom proto, protože ji neznáte. A tak pomalu, ale jistě se vám pozice bude zhoršovat. Protože někdy prostě musíte mít izolovaného pěšce, nebo visící pěšce. Někdy prostě vzniká, celkem zákonitě nějaká typová pozice, kterou byste měli znát. Šachy se pak hrají daleko lépe, když danou pozici znáte a rozumíte ji. Vřele doporučuji hlavně začínat takovou typovou pozicí, která vám nejčastěji vzniká po zahájení.

V koncovce jde hlavně o znalost – základních teoretických pozic – protože kdo třeba nezná most, nebo obranu po 3. a 6. řadě, tak mnoho partií může zcela zbytečně prohrát/nevyhrát. Stejně tak kdo nezná základní pěšcové koncovky, také může zcela zbytečně prohrát. Nicméně nedoporučuji to přehánět s teoretickými koncovkami, ale hlavně se podívat na základ.

Nevyvinutý cit/intuice pro pozici a figury

To je podle mě velký kámen úrazu. Jedna z nejdůležitějších věcí ve strategii šachu je cit pro figury (extrémně důležitý je také do koncovky). Stává se vám často, že končíte se zle postavenou figurou, nebo zbytečně měníte svoji silnou figuru za pasivní soupeřovu? Je nutno mít cit pro figury. Optimálně se vypěstuje tím, že si přehrajete hodně příkladů na figury, nebo pak partie starých klasiků a bedlivě sledovat jak zacházeli s figurami. Mi hodně pomohly partie Capablancy a Rubinsteina, kteří velmi jemně dokázali pracovat s figurami. Z nových Mistrů pak bych doporučil partie Karpova a Carlsena. Mistr světa má vynikající cit pro figury a skoro není partie, kde by mu figurky stály špatně.
Čím tedy více pozic vyřešíte a prostudujete partie na strategii a figury, tím se vám (krok po kroku) bude lepšit cit pro figury a i pozici. To je klíč. Nicméně musím upozornit, že myslím skutečné STUDIUM. Ne nějakou rychlo jízdu, kdy si přehrajete za deset minut tři partie… myslím klasický trénink s plnou koncentrací a přemýšlením nad každým tahem.
Kdo má cit pro figury a zná základní typy pozic (pěšcové struktury), pak si pomalu začne budovat i cit pro pozici. Nicméně musím znovu napsat, že bez TAKTIKY to nikdy nejde. Pokud je strategie dům, taktika je malta, která drží dům pohromadě.

Mnoho času se tedy ztrácí tím, že necítíte pozici, nevíte co s figurami (proto třeba mladí hrají obecně zle koncovky, protože ten cit pro figury a pozici ještě zdaleka nemají). Nemáte na něj cit. Proto takový šachista mnoho přemýšlí a hledá spíše konkrétní varianty (místo schématického přemýšlení, kde co postavit a jak by hrály figury lépe a jaký je plán v této pozici). Jenže konkrétní přemýšlení se do pozice nehodí. Vzniká rozkol, protože to sami cítíte. Přesto – co jiného dělat? – jdete do „vynucených“ konkrétních (pochybných) variant. Ale jelikož je to založeno na OBECNĚ ŠPATNÉM STRATEGICKÉM ZÁKLADU, je jasné, že to je nevýhodné (navíc to pak stresuje a vede k frustraci, což se rovná ztrátě koncentrace a ztráta koncentrace se rovná hrubce a hrubka se rovná konec/prohra partie a konec/prohra partie se rovná nevyspání a nevyspání se rovná… :-D). Musíte pak moc a moc přemýšlet, vynaložit extrémní úsilí. To je vstupenka do časové tísně.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…