man gffb89ef88 1920


Co si myslíte, co je nejdůležitější? Taktika? Strategie? Koncovky? Zahájení?

To je samozřejmě individuální. Kdo vůbec nezná zahájení, měl by se zaměřit hlavně na zahájení a kdo přehlíží taktiku, měl by řešit tzv. diagramy.

Ale já vám řeknu co je nejdůležitější. Nejdůležitější je přístup k tréninku. Není zase až tak důležité co trénujete, ale JAK trénujete.

Pokud budete mít nejlepší literaturu a skvělého trenéra, ale váš přístup bude ve smyslu, ať to rychle skončí, koncentrace bude na bodě mrazu a nadšení bude leda pro konec tréninku, pak to moc výsledku nepřinese.

Pokud vám dám knihu, která moc dobrá není, ale vy budete hltat každé slovo a trénovat s plným nasazením, pak vám to přinese mnoho. A i průměrný trenér vám může přinést plnou zahradu vědomostí.

Kdo chce, cestu si najde.V dnešní době mnoha informací a materiálů není problém najít vhodnou literaturu. Co ale nenaleznete ze vnějšku je nadšení, vůle, hlad po šachu a správná koncentrace. To musíte hledat uvnitř sám sebe. Mnoho z nás to ale marně hledá někde na internetu…

Dokážete se na trénink naladit tak, že se ho nemůžete dočkat a pak vám hodina uletí, jako kdyby uběhlo 5 minut? Chtěli byste trénovat dále a dále? Pak jste na správné cestě.

Není vůbec jedno JAK trénujete, CO do tréninku dáváte a KOLIK energie „obětujete“.

I proto správný trénink by měl začít již před tréninkem. Nalaďte se na trénink. A pak trénujte tak, jak máte. Raději se deset minut naladit a pak 50 minut tomu dát vše, než naopak.

Nemáte čas na trénink? Pak ho rychle najdete, když si nařídíte být denně max. 30 minut na internetu.

Ps.: Jedna z nejhorších věcí co se vám může stát při tréninku (pokud tedy už nějaký máte), že sklouznete do šedi, průměrnosti a povrchnosti. Jen si odškrtnete, že jste trénovali 2 hodiny. Vaše já se zaměří (jen) udělat 2 hodiny, to je to nejdůležitější. Je mu pak jedno jak trénovalo, co do tréninku dalo a kolik energie to stálo. Pokud máte takový přístup, urychleně ho změňte. Raději trénujte jednu hodinu, ale tak, že tu hodinu budete skutečně TRÉNOVAT. Bude to čas, kdy projdete branou do jiného světa, světa který vás zcela pohltí…

Robert Cvek

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý deň pán veľmajster, koľko času je najlepšie venovať tréningu? U mňa je to tak, že trénujem intenzívne 2-2,5 hodiny (taktika 20 diagramov, stratégia - 2 partie), čo zvládam v pohode. Po tréningu mám doplnkové šachové aktivity (vaše online tréningy, internetový šach, analýza vlastných partií a mnoho iného). Chcel by som pridať aj šachový repertoár. Veľmi by som sa chcel naučiť otvorenia bielymi 1. e4 a francúzsku hru čiernymi, ale vidím na kvalite vašich otvorení, že bude to fuška. Hlavne na internete sa nenaučím hrať francúzsku. Stále mi to berú na d5, ale nevadí mi to už. Tak mám na to veľa času a môžem sa venovať jednému otvoreniu 1. e4 povedzme aj jeden týždeň, kým pochopím ho celé s ideami. Nemusím sa ponáhľať, že? Mne nič neutečie...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…