on line treninky robert cvek m


Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Únor 2024 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Špatná figura či figury jako rozhodující prvek hodnocení a plánu

 
My jsme už minulý trénink měli několik příkladů na špatnou figuru či špatné figury (také s tím spojeno na špatný plán), ale bylo to zatím jen malé pootevření dveří do tohoto velkého tématu. Jak jsme si říkali, jsou figury z hlediska šachové strategie rozhodující. V základním postavení máme danou hodnotu figury, která se ale časem mění. A to je klíčové, je rozdíl mezi figurou a figurou. My jsme si to nazvali jako "skutečná hodnota figur". Strategie je postavená na tom, že si vylepšujeme vlastní figuru či figury (vylepšujeme skutečnou hodnotu figur) a naopak se snažíme, aby soupeř měl co nejhůře postavené figury - tedy aby skutečná hodnota jeho figur byla co nejmenší.

 
A právě toto je při hodnocení pozice a plánování rozhodující věc. Velmi často když prosazujeme náš plán, například hru na dámském křídle, královském nebo v centru atd. je věcí číslo jedna hrát na figury soupeře. Tedy jakýsi "před plán" nebo lépe řečeno jeden z mnoha menších plánů: zhoršit soupeřovi figury a vlastní vylepšit.

 
My se v tomto tréninku zaměříme na několik věcí. Hlavní bude, jak je důležité hrát na špatnou figuru (špatné figury) soupeře, jak je důležité toto provádět. Samozřejmě se zde dotkneme i profylaxe, protože ta nám v tomto hodně pomáhá. Ukážeme si také na to, že v šachové partii je plán dynamický proces. Velmi často máte více plánů, kde flexibilně reagujete podle toho, co hraje soupeř. Doslova jako kdybychom v klasickém boji reagovali na údery protivníka. Tyto témata si podrobně vysvětlíme a ukážeme. Po těchto lekcích budete nejenom (daleko) lépe cítit vlastní figury, ale budete vědět, jak důležité, ba klíčové, je hrát na soupeřovi figury.

 
Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice (a plánování) a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.

 
Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

06. 02. 2024 - 19. díl - Hodnocení pozice a plánování 19. díl
13. 02. 2024 - 20. díl - Hodnocení pozice a plánování 20. díl
20. 02. 2024 - 21. díl - Hodnocení pozice a plánování 21. díl
27. 02. 2024 - 22. díl - Hodnocení pozice a plánování 22. díl

 
Jde o čtyři díly za měsíc únor/február v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Únor 2024 - Online zahájení" (simpleshop.cz)


Nyní se vrhneme na systémy černého s 1...d5. Tedy, kdy černý hraje po 1.Jf3 d5. My hrajeme 2.g3 a po Jf6 3.Sg2 zde vzniká důležitá křižovatka pro černého. A sice, zda střelce na c8 někam vyvine, tedy například na g4 nebo f5, nebo zahraje ...e6 a bude směřovat do katalánských pozic.

 
My se v tomto tréninku zaměříme na vývin střelce na f5. Tedy po 1.Jf3 d5 2.g3 Jf6 3.Sg2 když černý hraje 3...Sf5. Černý staví pak ...c6 ....e6 a plánuje postavit solidní pozici, kde má "vyřešeného" střelce c8. Tento systém si podrobně probereme, opět klasicky podle vzorových partií, které budou zcela dominovat.

 
Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.

 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

08. 02. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 11. díl
22. 02. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 12. díl


Jde o dva díly za měsíc únor/február v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…