Poznej sam sebe


Pokusme se spolu zamyslet nad tím, nakolik je důležitá psychika, nebo-li nešachový faktor. Tedy emoce, nervy, zvládnutí napětí, koncentrace atd. (vaše mysl, nastavení mysli).

Vím, že o tom jsem psal už hodně, ale chtěl bych do toho vznést nový pohled. Pokuste se zamyslet nad partií, zápasem, turnajem a pokuste se napsat, nakolik váš výkon ovlivňují nešachové faktory.

Dejme škálu od 1 do 10. Kde číslo 1 je minimální ovlivnění a číslo 10 pak maximální. Pokuste se nespěchat.

Dáme další "úkol". Nyní pojďme na to jak se těšíte na partii a jak to zvládáte během partie s emocemi a nervovou soustavou. Opět dáme škálu od 1 do 10. Tedy 1 je že se netěším a silně mě to stresuje a 10 je obrovská radost z partie a pohodové nervové zvládnutí partie.

Opět pojďme na další úkol. Jak to zvládáte po partii. Samozřejmě bude záležet na dost okolnostech (síla soupeře, výsledek). Ale pokuste se průměrně napsat jak zvládáte emoce/nervy po nevydařené partii a nakolik to ovlivňuje váš život, myslím tím spánek, komunikace s okolím (hněv, frustrace) atd. Klasika od 1 do 10. Kdy 1 je totální nezvládnutí, nevyspání, hádky, velká depka. 10 zase opak, zvládnutí, OK spánek, (skoro) žádné negativní ovlivňování v komunikaci s okolím. 
Ale důležité také je jak to zvládáte po vydařené partii. Tedy něco se vám povede. Jak na to reagujete? Opět škála 1-10. Kde 1 je apatie, něco jako, to se dalo čekat, radost je minimální. A 10 pravý opak. Paráda, druhý silvestr, oslava jako vrata.

Váš vztah k šachu, to je další "úkol". Od 1-10. Končím s šachem, nebo jsem na konci, to je číslo 1 a číslo 10 je strašně mě to baví a není nic lepšího než šachy.

A poslední věc. Váš trénink. Zde je nutno si upřímně říci jaký máte vztah k tréninku a jak ho vnímáte.

a) 1-10 z hlediska nakolik si myslíte, že je váš trénink dobrý z šachového růstu

b) 1-10 z hlediska nakolik máte rádi svůj trénink a jak vás baví

Rád bych zde napsal další a další věci. Jsem nyní, po dlouhé době, " v psací ráži" (a také mám čas) ale raději to stopnu. Z jednoduchého hlediska. Dalšími řádky bych vás mohl ovlivnit a to bych nechtěl. V příštím dílu, nebo dílech, bych vám rád odkryl věci o kterých jsem nikdy nepsal, nebo alespoň o tom nevím. Přece jen jsem toho napsal už hodně.

Ale na spoustu věcí mám už trochu jiný pohled. Nevím jestli lepší nebo horší, ale jiný. Myslím si, že podívat se na jednu věc (trénink šachů, cesta šachu, šachy) více pohledy je určitě dobré. Jsme jiní, máme jiné cíle, jiný vztah k šachu, vidíme šachy různě, máme různé životní období. Věřím, že poznání směrů, cest a cestiček šachovým světem, je jako ranní úsvit. Samozřejmě, pro ty, kdo chtějí vidět, jít a vědět.

Ps.: Tak mě napadá, jestli to mám vůbec publikovat? :-) Není to vtip, ale teoreticky bych zde mohl napsat celou svoji knihu, nebo její části, střípky které se dají pak slepit. Nebo relativně dost z jeho obsahu, je to ale dobrý nápad?

Robert Cvek

Komentáře (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Chcem pochváliť pána veľmajstra za veľmi pekný článok.

U mňa je to tak, že nešachové vecí nemôžem mať v poriadku. Niektoré vecí vyplývajú z ochorenia ako slabá koncentrácia, či slabá odolnosť voči stresu. S tým sa nedá v mojom prípade pracovať. Poslednú partiu som sa snažil koncentrovať, ale vôbec mi to nešlo. Vyhrať som síce vyhral, ale koncentrácie som sa nedotkol počas celej partie. Napriek tomu mám ku šachu veľmi dobrý vzťah. Tréningy mám tiež veľmi rád, ale niektoré vecí nie sú najlepšie. V súčasnosti riešim diagramy už 13 týždňov na chesstempe. Pozerám si každý deň jeden online tréning.

This comment was minimized by the moderator on the site

Díky moc :-) Možná budete trochu rozčarován dalším článkem, doufám, že příjemně.

Vím jakou máte nemoc a nedokáži si představit co s tím. Možná stojí za to vyzkoušet různé metody na co nejlepší se vypořádání se stresem během partie. Drtivý stres může člověka lámat, dokonce z toho může i zvracet. Znal jsem pár takových případů. Osobně jsem měl velké problémy s žaludkem, hlavně když jsem byl menší.

Je zajímavé se "nezamyslet" nad vlastním tréninkem, ale pokusit se to zjistit z toho, co Vám říká okamžitá intuice, nevědomí atd. Takový záblesk poznání. Rozum totiž může spoustu věcí "přebarvit". Tím ale nechci říci, že je špatný. Ale ideálně je použít to i to.

This comment was minimized by the moderator on the site

To ochorenie, čo mám tak na šachy veľmi nie je. Teší má aspoň to, že napriek tomu môžem napredovať a robiť malé kroky dopredu. Keby som hral pravidelne, tak by som bol lepší a nestalo by sa mi, že som sa nevedel vôbec koncentrovať. Ten stres no to je také, s tým sa tiež nedá nijako pracovať, ale šachy mám napriek tomu veľmi rád.

Tréning, tak mohol byť aj lepší. Hlavne, aby bavil. Netvrdím, že robím to silou, ale však to poznáte. Ráno vyriešiť pár diagramov a potom robiť iné šachové činnosti, aby som sa šachom zabával.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…