Proč jsou šachy tak těžké? Jak to, že trénujete, řešíte dobře úlohy, hrajete ještě lépe tréninkové partie a pak na turnaji "jakoby všechno ztratíte". Lehkost je pryč, chyby, zbytečné chyby, časovky, prohry.
Proč, co se děje?
Toto je otázka na "šachového detektiva" Ale obecně platí docela jednoduchá věc. A sice je rozdíl něco vědět a umět to použít.
Pamatuji si, jak Arnold S. psal ve své knize Totall Recall, že je učil profesor ekonomie, který měl staré auto. Přitom je učil "jak vydělávat peníze" a sám to neuměl. Šachy učí dost trenérů, kteří by ale ve vážné partii shořeli jako papír. Což ale neznamená, že nemají trénovat. Znamená to jen to, že šachy jsou obtížnou hrou/činností po všech stránkách.
Toto je velký problém
a) vědět
b) prodat co umíte - mít to jako dovednost
Zamyslete se, možná se Vám i opakovaně stalo na škole. že jste uměli danou látku, ale pak při zkoušení, ať písemném nebo ústním to nedopadlo dobře. Nervozita, stres, negativní emoce atd.
Musíme si uvědomit, že ten "výsledný produkt" je nejenom to, co umíme a vidíme v šachu, ale jak to prodáme.
Například (zjednodušeně):
Moje šachové vědomosti jsou 9
Moje šachové vidění je 7
Zahájení 7
Celkově je moje čistě šachová síla: 23
Ale pozor: Nervy -3 Emoce -5 koncentrace -3
Takže "výsledný produkt" je: 12
Když hraji volné partie, kde o nic nejde, v klidu doma, pak by výsledný produkt byl: Nervy 0 Emoce 0 Koncentrace -2 tedy 21. Takže je skoro 2x lepší než když o něco jde.
Někdo má například čistě šachové vědomosti 5, vidění 5 a zahájení 5. Tedy 15 je čistě šachová síla. Ale jeho nervy a emoce jsou dobré, koncentrace jen mírně horší, tedy -3 a výsledný "produkt" je tedy 12.
Hráč, který v šachu méně ví a méně vidí, může být v reálné vážné partii zcela rovnocenným soupeřem.
Chci tímto jenom napsat, že mylně se trénují "jen" šachové dovednosti s tím, že toto je nejdůležitější a "jen" zde je prostor ke zlepšení.
Robert Cvek