Trenink1


Podíváme se na starší články Roberta Cveka k trénování šachu, které by Vám mohly pomoci s obnovením pravidelného trénování šachu.


Nyní se dostáváme ke konkrétnímu tréninku. Jak by měl vypadat? Z čeho by se měl skládat? Co dělat? A jak to dělat? Postupně si to krok po kroku probereme.

Musím ale zdůraznit, že práce kvalitního trenéra je nenahraditelná. Pokud máte možnost práce s dobrým trenérem určitě ji využijte. Stejně tak návštěvu různých šachový akcí, kde se můžete naučit spoustu nových věcí.

(Ač se to zdá divné, považuji se za samouka. Sice mě trénoval pan Ing. Hora, ale tréninky moc časté nebyly. Viděli jsme se tak jednou za 2-3 měsíce. Spíše to byla konzultace než pravidelný trénink. Nicméně pan Hora mi toho hodně dal, to je bezesporu. Velmi pozitivně vidím návštěvy různých šachových táborů, přednášek a kempů. Tam jsem vždycky šachově hodně rostl.

Bohužel jsem nikdy nepracoval se silným praktickým hráčem, který by mi hodně věcí „rychle“ vysvětlil. Musel jsem ztrácet hodně času, než jsem něco pochopil.)

Ale znovu musím zdůraznit, že pokud neposílíte nešachové věci (vůle, radost atd.) nemáte šanci dlouhodobě trénink zvládnout. Patříte mezi ty šachisty co vydrží trénovat jenom týden a pak končí? Jste lenivý? Nechce se vám trénovat? Pak musíte bezpodmínečně zlepšit nešachové věci. Znovu si prostudujte předchozí články.

Pokuste si pravdivě napsat, jak to, že končíte s tréninkem. Skutečně máte málo času? Opravdu si nenajdete hodinu, dvě denně? Pravdivě si napište kde je problém a pak se nad tím zamyslete. Zvolte plán jak to udělat, abyste s tréninkem, plně zaměřeným, vydrželi co nejdéle.

Nyní bude důležité si sepsat vaše silné a slabé šachové stránky. To je velmi důležité. Vezměte si všechny vaše partie za poslední 2-3 roky, může být i delší období. Udělejte si speciální složku, nebo hromádku, kde budete mít prohrané nebo nevydařené partie. Ke každé partii si napište šachovou příčinu neúspěchu. Například to může být: neznalost zahájení, špatný plán, špatný propočet variant atd. Rozhodně s tím nespěchejte.

Nyní se podívejte na vaše výsledky. Je tam něco co převažuje? (jenom malá poznámka, hrubé chyby mají často nešachovou příčinu). Například, často prohrajete ze zahájení? Nebo proto, protože máte špatný propočet variant? Rozhodně si to poznamenejte.

Je velmi důležité zjistit vaše slabé šachové stránky, kde máte zabrat. To samé pak udělejte – tedy hromádka, nebo složka – s partiemi, které se vám povedly. Zde si napište, co bylo OK a díky čemu vyhráváte partie. Například: vyhrávám hlavně koncovky, nebo partie, kde je málo taktiky atd. To všechno slouží k tomu, abyste se šachově dobře poznali. Samozřejmě kdo má trenéra, měl by to projít s ním.

Ps.: To jsem si dělával už hodně dávno. Dokonce jsem si počítal i perfo za určitou dobu bílými i černými a pak všechny partie. Pamatuji si, že jsem to jednou ukazoval Pavlovi Šimáčkovi a mu se to líbilo.
Jenomže problém tehdejší doby byl ten, že jsem sice zjistil, kde nehraji dobře, ale nevěděl jsem přesně jak to odstranit. Protože jsem hlavně potřeboval zabrat v nešachových věcech, ale tam jsem nevěděl co s tím. Takže můj „lék“ spočíval v ještě větší „brutalitě“ v tréninku. Což mělo ale opačný efekt. Trénink mě nebavil, byl jsem přetrénovaný, negativní atd.
Pamatujte, že je lepší trénovat denně 2 hodiny pozitivního plně zaměřeného tréninku, než 6 hodin se „skřípání zubů“, negativitou a nechutí.

Toto byste měli udělat i s nešachovými příčinami. Tedy partie co se vám nepovedly, sepsat si co bylo špatně z nešachových příčin. A pak opět ty co se povedly, co bylo OK z nešachových příčin.
Zde více rozvedu hrubé chyby. Hrubá chyba má hlavně nešachové příčiny. Pokud třeba přehlídnete dvojúder a přijdete o figuru, je to s velkou pravděpodobností proto, protože jste prostě ztratili koncentraci – a to z nejrůznějších důvodů (např. negativní naladění, nechuť hrát, strach, nepříjemný pocit a tlak když hrajete za družstva atd.). To je třeba si uvědomit.

Ps.: Nebo jste koncentraci neztratili, ale zaměřili jste ji na něco jiného. Třeba na své negativní pocity.

Nyní tedy máte jasný úkol a cíl – prostudovat si své vlastní partie a udělat si závěry. Bude to důležité do dalšího tréninku. S chutí do toho!

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…