veterans day 3820947 1280


Podobný problém se řešil před 60 lety. A jeho hlavním hercem byl tehdy samotný Bobby Fischer. Bobby v roce 1962 byl jen o málo starší než tomu je dnes u AF. A právě v roce 1962 Bobby bojoval v turnaji kandidátů (v Curaçau) o to, kdo bude hrát s M.M Botvinnikem zápas o mistra světa.

Jak už víme z historie, tak Bobby "shořel" a "na truc" odešel z šachového výsluní. Sice si ještě střihnul olympiádu ve Varně 1962, ale tímto to haslo. Bobby uhrál jen 14 bodů z 27 partií. Byl až čtvrtý za sovětským triem Petrosjan (ten pak porazil M.M.B. a stal se mistrem světa), Keres a Geller. Jen bojovník Korčnoj byl za Fischerem a Tal ze zdravotních důvodů odstoupil. Na okraj dodám, že Bobby (pravdivě) obvinil vítězné trio, že si dopředu domluvili remízy.

Byl Bobby v roce 1962 "tak slabý" aby nemohl vyhrát turnaj kandidátů? Nemyslím si. Právě v roce 1962 suverénně vyhrál mezipásmový turnaj ve Stockholmu s obdivuhodným výsledkem 17,5/19 (!!) O 2,5 bodu před druhým hráčem. To byla fantastická dominance, tak známá z let 1970-72. Proč tedy Bobby nesupěl na turnaji kandidátů?

Myslím si, že Bobby ještě neměl v pořádku morálně volní vlastnosti. Na turnaj kandidátů navíc přiletěl pozdě. Myslel si, že to bude jen "potvrzení" jeho geniality. Ale nepříjemný úder přišel jíž v první partii s Paulem Benkem.

Jak by probíhala historie, kdyby Bobby vzal turnaj se 100% vážností a připravoval by se stejně jako na zápas se Spasským? Těžko říci. Kdyby se však dostal k zápasu se stárnoucím Botvinnikem, měl by dobré šance na vítězství.

Vidím to podobně u A.F. Jenomže jak vím, tak A.F. nic nepodceňuje. Dokonce nebude hrát za Francii olympiádu (tak se soustředí na turnaj kandidátů). Paradoxně mu mohlo pomoci jeho nedobré vystoupení na jeho posledním turnaji (ačkoliv hrál podle mne nejkreativnější šachy ze všech účastníků). Protože o to více bude makat na přípravě. Určitě to nebude ala Bobby po Stockholmu.

Jak vidím jeho šance? Turnaj kandidátů bude velmi napínavý a bojovný, protože mistr světa MC možná nebude obhajovat titul, takže tím pádem se bojuje i o druhé místo. V případě odstoupení mistra světa, by první a druhý z turnaje kandidátů hráli zápas o šachového mistra světa.

Budu fandit Alimu a myslím si, že má dobré šance na vítězství. Hlavní konkurenti podle mne budou Ding Liren a Fabi Caruana.

Robert Cvek

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Já vím, že Vy Firoutjovi velice fandíte. Ale tady by se měla FIDE také zamyslet nad tím, zda takto mladý člověk ve sportu, kde se musí " dřít " pravděpodobně podstatně více než v jiných sportech, může vystupovat za všechny sportovce danného odvětví. V gymnastice a sportovní gymnastice, krok, podle mne správným směrem, udělali již dávno. Určili spodní hranici věku. Já osobně být MC, také bych s 18 - 19 letým klukem neobhajoval post mistra světa. Je třeba se zamyslet, zda to není dehonestace tohoto titulu v tomto sportu. Přeci nejde jen o to vyhrát zápas a stát se místrem světa. Podle mne tím teprve ta řehole pro nového MS začíná. Stává se totiž jakýmsi ambasadorem tohoto sportu navenek, vůči všem lidem, nejen šachistům. Mistry světa, jejich chování a vystupování, sledují stovky milionů lidí. A tady je třeba se ptát, zda na to 18 či 19 letý mladík má. Vždyť on ještě není hotovým člověkem a už má mít takovou zodpovědnost. A v neposlední řadě je tu také hledisko zdravotní. Vydrží mozek...

Já vím, že Vy Firoutjovi velice fandíte. Ale tady by se měla FIDE také zamyslet nad tím, zda takto mladý člověk ve sportu, kde se musí " dřít " pravděpodobně podstatně více než v jiných sportech, může vystupovat za všechny sportovce danného odvětví. V gymnastice a sportovní gymnastice, krok, podle mne správným směrem, udělali již dávno. Určili spodní hranici věku. Já osobně být MC, také bych s 18 - 19 letým klukem neobhajoval post mistra světa. Je třeba se zamyslet, zda to není dehonestace tohoto titulu v tomto sportu. Přeci nejde jen o to vyhrát zápas a stát se místrem světa. Podle mne tím teprve ta řehole pro nového MS začíná. Stává se totiž jakýmsi ambasadorem tohoto sportu navenek, vůči všem lidem, nejen šachistům. Mistry světa, jejich chování a vystupování, sledují stovky milionů lidí. A tady je třeba se ptát, zda na to 18 či 19 letý mladík má. Vždyť on ještě není hotovým člověkem a už má mít takovou zodpovědnost. A v neposlední řadě je tu také hledisko zdravotní. Vydrží mozek mladého člověka takovouto zátěž? Je na to vůbec fyziologicky připraven? Vždyť v historii známe mnoho případů duševních poruch vcholných šachistů. Za všechny můžeem jmenovat dva Američany, Morphyho, který zemřel ve 42 dletech s těžkými derpresemi, a hlavně Fischerovy eskapády při turnajích i zápasech o mistra světa. A takovýchto hráčů jsou v historii šachu desítky, o kterých vím, takže jich možná budou stovky i třeba tisíce, kteří svojí genialitu šachovou zaplatili těžkým duševním onemocněním nebo duševní poruchou, která jim značně komplikovala život. Ale abych nemluvil jen o Američanech, můžeme zmínit hráče z "druhé strany ", třeba Viktora Kuprejčika, který také zemřel velice mladý na duševní poruchu. Ale jak se říká, za vším hledej peníze.

Celý text
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…