Rychlost je zde myšleno rychle umět hrát šachy, nebo také, rychle myslet a rychle vidět a tím i rychle hrát. Mohlo by se zdát, že na rychlosti tolik nezáleží, ale to je (podle mě) omyl. Možná velký omyl.
Měl jsem možnost ve svém "šachovém životě", několikrát hrát, analyzovat a trénovat s velmi silnými hráči, někdy velmistry +2700 a měli všichni jednu stejnou schopnost - velmi rychle se dokázali v pozici vyznat a velmi rychle viděli taktiku. Někteří přímo bleskurychle. Byli prostě nesmírně rychlí. Pamatuji si třeba, jak Viktor Láznička současně hrál bleskovku s Pavlem Šimáčkem a se mnou. Neprohrál ani jednu partii (hráli jsme jich více), Pavla porážel, já jsem dokázal držet.
Teď o víkendu jsem měl šachové soustředění (naživo) v Praze v Gambitu, kde jsme rozehrávali různé pozice a znovu se potvrdilo, jak je důležitá rychlost. Protože není vůbec jedno jak dlouho počítáte a jak dlouho hodnotíte. I když hrajete dlouhou vážnou partii.
Jde o to, že v šachové partii máte mnoho a mnoho různých propočtů, kontrol, hodnocení atd. To všechno bere čas. A máte pouze omezený čas. Ano, můžete se na dva tahy a dlouho zamyslet, ale třeba na zbývajících dvacet už budete v časové tísni. Není proto vůbec jedno za jak dlouho úlohu vidíte. Například si dáme stejný diagram a oba ho vyřešíme správně. Ale to zdaleka neznamená, že to máme stejně dobře, klíčové je, jak DLOUHO nám to trvalo. Pokud mně třeba 1 minutu a někomu 10 minut, je rozdíl velký.
Pokud nemáte rychlost, všechno hodně trvá, pak
a) budete mít časovky, které budou asi katastrofou
b) budete se muset místy rozhodovat rychle podle intuice, ale tam je hrozba, že bez větší kontroly můžete udělat hrubku
Rozhodně doporučuji trénovat rychlost a přesnost! Obě věci. Obě by měly být vyrovnané. Pokud vám chybí rychlost, můžete rychlost zkusit na lichessu nebo chesscomu, kde máte různé rychlostní disciplíny na řešení a pak řešit velmi jednoduché příklady na rychlost.
Robert Cvek